Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Americká klasika Sunset Boulevard se vrací do kin. Díky Projektu 100

Petr Bělecký

Petr Bělecký

21. 1. 2013

Třemi Oscary oceněná klasika z roku 1950, opět vstupuje do kin, aby se po letech představila současné divácké generaci. Učiní tak v rámci Projektu 100.

Norma Desmond se svým scénáristou Joem. Zdroj: AČFK

Norma Desmond se svým scenáristou Joem. Zdroj: AČFK

Snímek Billyho Wildera, jehož jméno neztratilo za půl století ani trošku ze svého lesku, vstupuje po několika desetiletích opět do kin. Sunset Boulevard natočil Billy Wilder roku 1950. Film získal 11 nominací na Oscara, z nichž proměnil 3, a to konkrétně za scénář, výpravu a hudbu.

Sunset Boulevard je ulicí protínající Beverly Hills v Kalifornii ve Spojených státech amerických. Zde, v blízkosti Hollywoodu, se usazovaly a dodnes usazují hvězdy filmového světa. Billyho Wildera inspirovala k napsání příběhu zajímavá myšlenka. Co asi dělají bývalé hvězdy němého filmu, když jim nástup  filmu zvukového sebral možnost tvořit a natáčet. Jak tráví čas ve svých honosných sídlech?

Film je pitoreskním portrétem filmového průmyslu té doby vyobrazeným s takovou přesností a sarkasmem, že po vstupu do kin rozhněval nejednoho hollywoodského producenta.

Příběh vypráví o neúspěšném scenáristovi (William Holden), který se nechá vtáhnout do bizarního světa povadlé hvězdy němé éry (Gloria Swanson). Ta je uzavřena ve svém sídle se svým oddaným sluhou a topí se v nostalgii způsobenou jejím kultem osobnosti, avšak už dávno minulým. S příchodem scenáristy se však rozbíhá sled událostí tak působivých, že člověk zapomene, že sleduje film půl století starý.

FOTO: Norma Desmond a Joe.

Norma Desmond a Joe. Zdroj: AČFK

Billy Wilder se snažil o co největší autentičnost snímku, a tak v něm uslyšíme narážky na slavné filmy té doby, jako například Sever proti Jihu nebo na osobnosti němých filmů jako D. W. Griffith,  Rudolph Valentino nebo Douglas Fairbanks.

Aby nebylo autenticity málo, ve filmu se objeví několik skutečných postav filmového průmyslu hrajících samy sebe, v čele s Cecilem B. DeMillem, slavným režisérem, a Busterem Keatonem, hvězdou němé éry.

Snímek, mnohdy uváděný jako nejlepší počin americké kinematografie, vstoupí do našich současných kin 24. ledna.

Sunset Boulevard, Drama / Film-Noir, USA, 1950, 110 min, Režie: Billy Wilder, Hudba: Franz Waxman, Hrají: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim, Nancy Olson, Jack Webb, Cecil B. DeMille, Buster Keaton, H.B. Warner

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Americká klasika Sunset Boulevard se vrací do kin. Díky Projektu 100