Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tenkrát na Západě bude znovu v kinech. Vrátí se díky Projektu 100

Petr Bělecký

Petr Bělecký

17. 3. 2013

Asociace českých filmových klubů v rámci Projektu 100 uvede evropskou klasiku, spaghetti western Tenkrát na Západě z roku 1968, jehož autorem je italský režisér Sergio Leone.

video
play-sharp-fill

Tenkrát na Západě je již klasikou mezi filmy vůbec, a tím spíše klasikou v žánru westernu. Mimo jiné byl v roce 2009 zařazen do archivu Národní filmové knihovny jako kulturně, historicky a esteticky významný počin.

Snímek se snaží spojit to nejlepší z úspěšných westernů a předvést ve zcela novém kabátě příběh, který se postupem času stal legendou.

Režisér Sergio Leone společně se svými dvěma kolegy Bernardem Bertoluccim a Dariem Argentem prý trávili měsíce tím, že sledovali nejslavnější westerny, diskutovali o nich, aby následně přišli se svým originálním příběhem. Toho se posléze ujal scenárista Sergio Donati.

FOTO: Tenkrát na Západě Henry Fonda

Henry Fonda a jeho modré oči jako ruka nespravedlnosti. Zdroj: AČFK

Western Tenkrát na Západě je příběhem mlčenlivého muže, zvaného Harmonika, který přijíždí do malého městečka Flagstone, kam se vydal hledat muže jménem Frank. Do cesty se Harmonikovi připlete i okouzlující vdova Jill, jež přišla o manžela právě rukou Franka.

Ve filmu můžeme vidět slavného Henryho Fondu, jehož nelítostný zabiják je jedinou zápornou rolí mezi zástupem světsky kladných hrdinů v jeho filmové kariéře. Proti němu stojí neméně slavný Charles Bronson, který však ve své době byl tváří zcela neznámou. Ženský prvek zastupuje svůdná Claudie Cardinale.

FOTO: Tenkrát na Záapdě: Claudie Cardinale

Claudia Cardinale jako okouzlující vdova Jill. Zdroj: AČFK

Zajímavým prvkem je i hudba. Tu skladatel Ennio Morricone skládal na základě scénáře. Film byl po té stříhán v souladu s hudbou a nikoliv naopak, jak je běžné u současných i minulých filmů. Nejslavnější písnička filmu „Once Upon a Time in the West“ se dokonce objevila v české verzi otextované Zbyškem Malým, který nazpívala pod názvem „Den se v růži skryl“ Věra Špinarová.

Zatímco ve Spojených státech amerických se film nedočkal přílišné chvály, ve Francii a Itálii vzbudil naopak film obrovský ohlas a v zemi galského kohouta se dokonce promítal 4 roky v kuse.

Slavnostní premiéra filmu je přichystána na 21. března.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tenkrát na Západě bude znovu v kinech. Vrátí se díky Projektu 100