Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Lars von Trier je expert přes vztahy, říká hvězda filmu Zelená míle David Morse

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

4. 7. 2011

Komediální drama Spoluautor si na letošním ročníku MFF Karlovy Vary odbylo světovou premiéru. Jedna z hlavních hereckých hvězd tohoto filmu, David Morse, společně s několika dalšími členy štábu, dnes na tiskové konferenci odpovídali nejen na otázky spojené s jejich soutěžním snímkem.

David Morse a jeho příjezd na MFF Karlovy Vary, Zdroj: kviff.com

Známý herec Martin Donovan tímto snímkem debutoval coby režisér i scenárista a zároveň se zhostil také hlavní role. „Stíhat všechny povinnosti, které jsem jako scenárista, režisér a herec měl, bylo prostě a jednoduše hrozné. Nejvíce starostí mi ale nakonec dělalo financování filmu, které bylo v jednu chvíli zajištěné, ale následně jsme o tyto důležité finance přišli a museli začínat nanovo. Podobné problémy bohužel musí řešit nejeden nezávislý film,” shrnuje své zážitky z natáčení Donovan.

Karlovarské publikum má možnost zhlédnout Spoluautora ve světové premiéře. „Pro uvedení našeho filmu jsme vybrali MFF Karlovy Vary zejména na doporučení producenta Teda Hopa, který zde s velkým úspěchem uváděl v minulosti několik svých filmů,” vysvětluje Donovan.

Kritici na Spoluautorovi vyzdvihují zejména skvělé herecké výkony, které svým pojetím a stylizací připomínají divadelní představení. Režisér ale inspiraci divadlem razantně odmítl. K možnému převedení svého filmu na prkna, která znamenají svět, dodal: „O divadelní verzi Spoluautora nemám příliš zájem. Divadlo je pro mne o ztrátě kontroly nad diváky. Já preferuji, když mohu obecenstvu předložit můj autorský pohled na danou látku.”

David Morse (Zelená míle, Disturbia) je bezesporu největším hereckým esem snímku. Na spolupráci s celým tvůrčím týmem má jen ty nejlepší vzpomínky. „Postava Guse, kterou zde hraji, si přímo říkala o podrobnější přípravu a pochopení charakteru. Podobný přístup k herectví mám nejradši, a proto jsem ocenil, když mi Martin bez problému v tomto vyšel vstříc. Srdce mé postavy je samozřejmě již ve scénáři, jemné detaily jsme pak s Martinem dopilovali v přípravě před natáčením,” vysvětluje Morse. Na otázku, zda si jeden z hlavních herců přál být v některých momentech v kůži toho druhého, Morse pobaveně reagoval: „Skoro pořád, Martin je totiž tou hlavní hvězdou filmu.“

Morse také vypíchl několik zajímavých filmových projektů, na které rád vzpomíná. „Má spolupráce s Larsem von Trierem na snímku Tanec v temnotách patří k těm nejlepším. Na Larsovi oceňuji zejména jeho specifický pohled na mezilidské vztahy a cit pro překvapivá vyústění příběhů. Mé krátké vystoupení v seriálu Dr. House si pamatuji zejména kvůli Hughu Lauriemu, který je jeden z mála herců, který dokáže přesně odhadnout, co daná role potřebuje, a vše ostatní pak odsouvá na vedlejší kolej.”

Spoluautor (Collaborator)

Komedie / Drama
USA / Kanada, 2011, 86 min

Režie: Martin Donovan
Hrají: Martin Donovan, David Morse, Olivia Williams, Katherine Helmond, Melissa Auf der Maur, Julian Richings

Světová premiéra: 4. července 2011, 20:00 na MFF Karlovy Vary

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lars von Trier je expert přes vztahy, říká hvězda filmu Zelená míle David Morse