×
TOPZINE.cz

Lars von Trier je expert přes vztahy, říká hvězda filmu Zelená míle David Morse

Komediální drama Spoluautor si na letošním ročníku MFF Karlovy Vary odbylo světovou premiéru. Jedna z hlavních hereckých hvězd tohoto filmu, David Morse, společně s několika dalšími členy štábu, dnes na tiskové konferenci odpovídali nejen na otázky spojené s jejich soutěžním snímkem.

David Morse a jeho příjezd na MFF Karlovy Vary, Zdroj: kviff.com

Známý herec Martin Donovan tímto snímkem debutoval coby režisér i scenárista a zároveň se zhostil také hlavní role. „Stíhat všechny povinnosti, které jsem jako scenárista, režisér a herec měl, bylo prostě a jednoduše hrozné. Nejvíce starostí mi ale nakonec dělalo financování filmu, které bylo v jednu chvíli zajištěné, ale následně jsme o tyto důležité finance přišli a museli začínat nanovo. Podobné problémy bohužel musí řešit nejeden nezávislý film,” shrnuje své zážitky z natáčení Donovan.

Karlovarské publikum má možnost zhlédnout Spoluautora ve světové premiéře. „Pro uvedení našeho filmu jsme vybrali MFF Karlovy Vary zejména na doporučení producenta Teda Hopa, který zde s velkým úspěchem uváděl v minulosti několik svých filmů,” vysvětluje Donovan.

Kritici na Spoluautorovi vyzdvihují zejména skvělé herecké výkony, které svým pojetím a stylizací připomínají divadelní představení. Režisér ale inspiraci divadlem razantně odmítl. K možnému převedení svého filmu na prkna, která znamenají svět, dodal: „O divadelní verzi Spoluautora nemám příliš zájem. Divadlo je pro mne o ztrátě kontroly nad diváky. Já preferuji, když mohu obecenstvu předložit můj autorský pohled na danou látku.”

David Morse (Zelená míle, Disturbia) je bezesporu největším hereckým esem snímku. Na spolupráci s celým tvůrčím týmem má jen ty nejlepší vzpomínky. „Postava Guse, kterou zde hraji, si přímo říkala o podrobnější přípravu a pochopení charakteru. Podobný přístup k herectví mám nejradši, a proto jsem ocenil, když mi Martin bez problému v tomto vyšel vstříc. Srdce mé postavy je samozřejmě již ve scénáři, jemné detaily jsme pak s Martinem dopilovali v přípravě před natáčením,” vysvětluje Morse. Na otázku, zda si jeden z hlavních herců přál být v některých momentech v kůži toho druhého, Morse pobaveně reagoval: „Skoro pořád, Martin je totiž tou hlavní hvězdou filmu.“

Morse také vypíchl několik zajímavých filmových projektů, na které rád vzpomíná. „Má spolupráce s Larsem von Trierem na snímku Tanec v temnotách patří k těm nejlepším. Na Larsovi oceňuji zejména jeho specifický pohled na mezilidské vztahy a cit pro překvapivá vyústění příběhů. Mé krátké vystoupení v seriálu Dr. House si pamatuji zejména kvůli Hughu Lauriemu, který je jeden z mála herců, který dokáže přesně odhadnout, co daná role potřebuje, a vše ostatní pak odsouvá na vedlejší kolej.”

Spoluautor (Collaborator)

Komedie / Drama
USA / Kanada, 2011, 86 min

Režie: Martin Donovan
Hrají: Martin Donovan, David Morse, Olivia Williams, Katherine Helmond, Melissa Auf der Maur, Julian Richings

Světová premiéra: 4. července 2011, 20:00 na MFF Karlovy Vary

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..