Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kytarista Ed Sheeran je díky singlu The A Team anglickým objevem roku

Adriana Semlová

Adriana Semlová

24. 10. 2011

!Profil!Ed Sheeran si letos vysloužil pozornost díky prvnímu singlu The A Team ze svého debutového alba. Mladý zrzavý Brit boduje v zahraničních hitparádách již se třemi singly a videoklipy. 

FOTO: Ed Sheeran

Ed Sheeran, Zdroj: myspace.com

Když bylo Edu Sheeranovi šestnáct let, odešel ze školy, cestoval po Velké Británii a hrál na různých místech. V dospívání poslouchal heavy metal a rock, ale později se díky rodičům, kteří se dříve hlásili k hnutí hippies, dostal k širšímu spektru hudby.

Jako svůj hudební vzor uvádí Van Morrisona, ale na kytaru začal hrát v jedenácti letech díky Ericu Claptonovi a jeho písni Layla. „Baví mě trávit celý den ve studiu, pracovat na nových písničkách a večer si odehrát vlastní vystoupení. Nikdy jsem nechtěl dělat nic jiného,“ prozradil v rozhovoru o své kariéře Ed, který začínal také jako kytarový technik.

Ed Sheeran, vlastním jménem Edward Christopher Sheeran, se narodil 17. února 1991 v britském Halifaxu irským rodičům. Odmalička se věnoval hře na kytaru a skládal vlastní písně. Spolupracoval také s Jamesem Morrisonem nebo Jasonem Mrazem. Letos vydal své první album.

Šest měsíců pracoval na desce s názvem +, která vyšla již v září. Úvodní singl The A Team již boduje hlavně v zahraničních hitparádách od června. Tuto skladbu napsal Ed a představil ji na akci pro bezdomovce. Text písně vypráví příběh o mladé dívce, prostitutce, závislé na heroinu. Černobílý videoklip se drží děje, ukazuje dívku žijící na londýnské ulici, živící se prostitucí, aby získala peníze na drogy. Klip, skladba i text je tak pohledem na moderní svět, na nástrahy velkoměstského života i na problém, se kterými se potýká mnoho (nejen) dospívajících lidí.

[youtube_660]UAWcs5H-qgQ[/youtube_660]

Druhý singl You Need Me, I don´t Need You napsal Ed, když se dostal do hudebního průmyslu. Zde se vypsal z pocitů a myšlenek, které v té době požíval. Nahrávací společnosti jsou tvrdými komerčními hráči a právě to si Ed vyzkoušel na vlastní pěst. Diktovaly si podmínky ohledně hudby, ale také ohledně vzhledu. Po sympatickém zrzkovi chtěly, aby si obarvil vlasy. A tak Ed od jedné takové společnosti odešel.

S kytarou stále při ruce

You Need Me, I don´t Need You je velmi odlišnou skladbou od prvního hitu. Rytmus skladby je založen na hip hopovém beatu s akustickými prvky a netypickými kytarovými riffy. „Zpívám, píšu a tvořím vlastní melodie. Nepotřebuju k tomu nic dalšího jen kvůli tomu, aby se  nahrávka lépe prodávala.“ Ve videoklipu k písni, který Ed vydal v srpnu, si zahrál herec Matthew Morgan. Ten ve videu ukazuje slova, která Ed současně zpívá.

Čtěte také: John Mayer, kytarista, jenž se vrátil k blues rockovým kořenům

Ed se pouští do mnoha stylů, s různými kolegy si již vyzkoušel r´n´b, rap nebo hip hop, nejvíce mu však sedí akustický styl, kdy zpívá a doprovází se na kytaru. Rád se věnuje skladatelské činnosti. Ve svých textech dokazuje, že si se slovy dokáže vyhrát. Soul-folkový zvuk, okořeněný o vypravěčský um v textech, známý z irského folklóru mu je jednoznačně bližší a přichází tak na hudební scénu s neotřelým žánrem.

[youtube_660]Npp7ZFOgpyM[/youtube_660]

Několik nahrávek z debutového alba, včetně Small Bump a Lego House, vložil na youtube v akustické podobě a předvedl tak svou muzikálnost naživo. Zajímavostí je, že vždy vystupuje s kytarou, která má menší korpus, s Edovým osobním znakem červené zvířecí tlapky. K třetímu singlu Lego House nyní vyšel videoklip, ve kterém si zahrál také zrzek Ruppert Grint, představitel Rona Weasleyho z filmové série o Harrym Potterovi.

Muzikant si užívá úspěch a momentálně stále koncertuje po Evropě. „Mám rád své fanoušky, kteří si užívají vášeň, co přichází spolu s hudbu. Dodávají mi tu správnou energii,“ řekl teprve dvacetiletý muzikant.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kytarista Ed Sheeran je díky singlu The A Team anglickým objevem roku