Menu
TOPZINE.cz
Hudba

John Mayer. Kytarista, jenž se vrátil k blues rockovým kořenům

Adriana Semlová

Adriana Semlová

19. 10. 2011

!Profil!John Mayer je mladý americký kytarista, který se na hudební scéně prosadil s akustickým zvukem vlastních písní. Během své kariéry si muzikant zahrál s mnoha známými, nejen bluesovými hvězdami. Pojďme si tedy některá vystoupení ukázat.

FOTO: John Mayer

John Mayer, Zdroj: myspace.com

Kytarista, zpěvák, skladatel a sukničkář. Tak by se dala charakterizovat osobnost Johna Mayera v jedné větě. Však jeho tvorba se ubírá jiným směrem než hudba většiny dnešních mladých kytaristů. Mayer čerpá z kořenů blues, country a rocku, které umí na pódiu nejlépe propojit unplugged.

První kytaru dostal ve třinácti letech, ale vlastní písně začal psát po hospitalizaci v nemocnici kvůli srdeční arytmii. Poté trpěl panickými stavy, které zklidnily až léky. Po ukončení školy pracoval více než rok na benzinové pumpě a pak si koupil podepsanou kytaru svého oblíbence – Stevie Ray Vaughana. Tím jeho kariéra začala.

O vzniku svého největšího hitu Your body is wonderland John řekl: „Moje hity nejsou hity v pravém slova smyslu. Nemám singly jako Lady Gaga. Chci prostě skládat hudbu tak, aby zapadala do mého stylu bez toho, aby z ní vyprchala všechna muzikálnost. Your Body is Wonderland  je o mém prvním vztahu, kdy všechno bylo skvělé, ničemu se to nevyrovnalo.“ Od té doby se staly jeho ex-přítelkyněmi Jennifer Aniston, Jessica Simpson nebo Taylor Swift.

Bez Buddyho by neexistoval Stevie

John je však talentovaným muzikantem a tomu odpovídá také jeho spolupráce s různými známými hudebníky. Zahrál si s mnoha bardy bluesové scény, mezi které rozhodně patří pionýr chicagského blues Buddy Guy. Buddyho styl visí nad hranicí blues a rock´n´rollu a ve spojení s blues-rockovým akustickým zvukem Johna vzniklo několik nezapomenutelných nahrávek. Kytarista Stevie Ray Vaughan, kterého John vždy obdivoval a díky jehož deskám se dostal k blues, čerpal právě z hudby Buddyho Guye. John si tak zahrál se vzorem svého vzoru.

[youtube_660]hF2HAHaATs0[/youtube_660]

Propojení starší a mladší generace čekalo Johna při spolupráci s bluesmanem B.B. Kingem. Společně vystoupili i na předávání cen Grammy s písní The Good Times Roll. Samotný John Grammy vyhrál již sedmkrát z osmnácti nominací.

[youtube_660]V4xbImAZjYs[/youtube_660]

Newyorská soulová zpěvačka Alicia Keys na svém třetím albu As I am spolupracovala na jedné písni právě s Johnem. Skladbu Lesson Learned napsal z velké části John v Aliciiném stylu a poté ji společně nazpívali. Hudebníci také několikrát vystoupili na pódiu a John na svých koncertech občas zahraje cover verzi jejího singlu No one.


Alicia Keys & John Mayer – Lesson Learned

Jednou z Johnových nejvydařenějších počinů bylo vystoupení s bluesovým mágem Ericem Claptonem. Mr. Slowhand, jak se Ericovi přezdívá, si s Johnem zahrál akustickou verzi písně Broken-Hearted. I když celou píseň odzpíval pouze Eric, oba nadaní kytaristé si vystřihli během vystoupení báječná sóla. John také několikrát vystoupil na Ericově Crossroads Guitar Festivalu, z něhož putuje finanční výtěžek vždy na podporu alkoholové a drogové léčebny Crossroads Centre. Tu založil sám Eric na karibském ostrově Antigua.

[youtube_660]ns0tW4c95aM[/youtube_660]

V roce 2008 John vydal záznam svého koncertu na DVD s názvem Where the Light Is: John Mayer Live in Los Angeles, který je zdařilým hudebním zážitkem. Koncert rozdělil do tří setů. Počáteční odehrál sám jen s akustickou kytarou, během druhého ho doprovodila jeho kapela John Mayer Trio a třetí set uzavřel s kapelou, která ho obvykle doprovází na jeho turné. Během koncertu odehrál vlastní skladby, ale zaznělo i několik cover verzí, například od kapely Jimi Hendrix Experience, Otise Reddinga nebo Raye Charlese.

Na losangeleský koncert si John přizval anglického blues rockového kytaristu a dlouholetého kolegu Robbie McIntoshe. Robbie je asi nejvíce znám jako bývalý člen kapely The Pretenders, která se proslavila hity Brass in Pocket či I Stand by You. V osmdesátých a devadesátých letech působil také v kapele Paula McCarteneyho.

[youtube_660]20Ov0cDPZy8[/youtube_660]

Třiatřicetiletý kytarista si zahrál i s dalšími muzikanty včetně autorky singlu Come Away with Me Norah Jones nebo rappera Jay-Z. S kapelou Fall Out Boys nahrál pro MTV skladbu Beat it Michaela Jacksona, na kterou vznikl i videoklip, avšak bez Johna. Stejně tak John spolupracoval s Herbie Hancockem, jazzovým pianistou, který působil v Miles Davis Quintet a ve své hudbě propojuje fúzi jazzu a klasické hudby převážně impresionistických skladatelů. Propojení blues a jazzu si John taktéž vyzkoušel v bebopových melodiích s kytaristou Johnem Scofieldem.

V září vyšlo album amerického populárního zpěváka Tonyho Bennetta s názvem Duets II, na které uslyšíte mnoho hostů. One For My Baby (And One More for Road), tradicionál, který nazpíval již kromě řady dalších i Frank Sinatra, se na albu objeví v podání Johna a Tonyho. Další duety nazpívali Norah Jones nebo Amy Winehouse.

Nyní kytarista pracuje na svém pátém sólovém albu, jehož předběžný název je Born and Raised.

Čtěte také: Na desce Tonyho Bennetta si zazpívala i Amy Winehouse

V září začal mít zpěvák problémy s krčními uzlinami, které mají vliv na jeho zpěv. „Deska je skoro hotová, výběr písní i nahrávání je u konce. Ale nemůžu nazpívat ještě několik zbývajících stop.“ Kvůli nemoci John musel zrušit i několik koncertů. „Je to dočasná překážka a nejsem si jistý, jak krátkou nebo dlouhou dobu to bude trvat. Na turné vyrazím hned, jak to bude možné. Do té doby budu psát a skládat.“ Album plánované na letošní podzim tak bylo odloženo na začátek příštího roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Mayer. Kytarista, jenž se vrátil k blues rockovým kořenům