Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Amy Winehouse, nesmrtelná zpěvačka i skandalistka. Připomeňte si s námi její život

Adriana Semlová

Adriana Semlová

2. 8. 2011

!Profil!Talentovanou zpěvačku Amy Winehouse se nedalo v posledních letech přehlédnout. Její nevšední image i neustálé eskapády zahlcovaly média stejně tak jako nevšední hudební cit. V červenci však mladá zpěvačka zemřela.

FOTO: Amy Winehouse

Amy Winehouse, Zdroj: myspace.com

Všechno začalo 14. září 1983 v londýnské porodnici, kde se Amy narodila. Její matka, lékárnice Janis a otec Mitchell, který se živí jako taxikář, již doma měli čtyřletého syna Alexe. Amy vyrůstala v židovské čtvrti v severním Londýně. Oba její rodiče měli odjakživa lásku k hudbě a zvlášť Mitch, který nejvíce poslouchal Franka Sinatru, podporoval u svých dětí zájem o muziku.

Ve čtyřech letech Amy nastoupila do školy, která byla otevřená všem dětem s různým náboženským vyznáním, což bylo důležité hlavně pro její rodiče. Zde se seznámila s celoživotní přítelkyní Juliette Ashby. Rodiče jí také posílali každou neděli do náboženské školy, kde se měla učit hebrejsky a seznámit se s judaismem. I když rodina pravidelně navštěvovala synagogu, pro Amy bylo židovství spíše spojené s jejími blízkými.

Amy Winehouse – Stronger Than Me

V jedenácti letech spolu s kamarádkou Juliette poslouchala skupiny Salt´n´Pepa a TLC. Podle nich pak stvořili rapové duo, které pojmenovali podobně – Sweet´n´Sour. Ve třinácti také dostala svoji první kytaru. V té době stoupl její zájem o hip hop a jazz. Po střední škole se přihlásila na Divadelní školu, kde prošla těžkým přijímacím řízením. Později se začal prohlubovat její zájem o hudbu a o víkendech zpívala spolu s jazzovým orchestrem.

Z hospody do studia

Ze začátku, ještě když byla neznámou zpěvačkou, chodila hrát do hospod pouze s kytarou jako písničkářka. Amy pak ale začala pracovat na své debutové desce u Islands Records. Velkou inspirací byl její první vážný vztah s přítelem Chrisem, se kterým se právě rozešla. Všechny emoce tak vypsala do odvážných textů, které k jejímu projevu od té doby neodmyslitelně patřily.

Nahrávka dostala název Frank. Jednak jako pocta Franku Sinatrovi a také proto, že překlad slova je otevřený nebo upřímný. Takové byly její písně. Z alba Amy postupně vydala čtyři singly včetně Stronger Than Me, Fuck Me Pumps a In My Bad. Take The Box vypráví o ukončení jejího vztahu kvůli nevěře a nyní svému ex balí věci do krabice.

Čtěte také: Amy Winehouse náhle zemřela

Stylově se album nejvíce blíží k soulu a jazzu, ale objevují se také prvky reggae, hip hopu nebo blues. Amyin hlas evokuje hned několik jazzových zpěvaček jako Billie Holiday nebo Sarah Vaughan. Nikdo by za tak silnými, procítěnými vokály nehledal dvacetiletou bílou dívku, avšak stále si Amy hledala svůj styl i image.

I když nahrávací společnost věřila v potenciál nahrávky i zpěvačky a čekala úspěch, deska se neprodávala zrovna nejlépe. V době, kdy Amy vydala Franka, se objevili se na britském trhu i další mladí novo-jazzmani – Katie Melua, Jamie Cullum nebo Norah Jones, kteří se zpočátku vyhoupli na špičku hitparád. Amy však oproti nim nesázela na popovou stránku skladeb a písně si psala sama. Její zvuk byl syrovější a texty nešly pro vulgaritu daleko. Proto bylo i na obalu alba upozornění pro rodiče – explicitní obsah!

FOTO: Amy Winehouse

Amy výrazně změnila image, Zdroj: myspace.com

Mnoho tetování, úlově vyčesaný účes, oční linky ve stylu Kleopatra a vysoké podpatky. Nová image přišla s novým albem Back to Black. Amy napsala znovu ostré písničky o svém vztahu s Blakem Fielder-Civilem, do kterého byla zamilovaná. Hitem, který se ihned stal klasikou, byla však zpověď závislé zpěvačky v písni Rehab. Zvuk celého alba se nese v retro stylu, vrací se do šedesátých let, ale přesto zní nově a neohraně. Motownské tóny se mísí s ryze jazzovými a její hlas je mnohem temnější a hlubší než na první desce. Své hlasové kvality také ukázala v coververzi Valerie s Markem Ronsonem.

Sklapni, mě to nezajímá!

Získávala jednu cenu za druhou jak v Evropě, tak v Americe, ale ruku v ruce s tím šlo rušení koncertů i celých turné, opilá vystoupení v televizi, drogové excesy, návrat k Blakovi a spontánní sňatek. Amy trpěla anorexií, sebepoškozováním, depresemi a spadala do alkoholové a drogové propasti. Když na předávání cen přebíral frontman irské skupiny U2 cenu a říkal děkovnou řeč, Amy ho v sále okřikla: „Sklapni, mě to nezajímá!“

Amy Winehouse – Me & Mr Jones

Amy pak vydala DVD I Told You I Was Trouble : Live In London. Na dévédéčku se představuje jako skvělá soulová zpěvačka s vynikající kapelou. Zde také vypráví historku, proč jí chybí zub. Kousla do ledu, zub se začal kývat a pak si ho raději sama vytrhla. V publiku se objevil její otec Mitch i manžel Blake.

Čtěte také o hudebnících, co zemřeli ve věku 27 let

Od roku 2008 s přestávkami pracovala na třetím albu. Však 23. července byla nalezena ve svém londýnském domě mrtvá. Amy bylo pouhých dvacet sedm let. Zemřela tak ve stejném věku jako další muzikanti v sedmdesátých letech. Pitva neprokázala, proč zpěvačka odešla z tohoto světa v tak nízkém věku. Spekuluje se o předávkování kokainem nebo heroinem, závislostí na alkoholu a špatným psychickým stavem. Také je možností, že byla těhotná a přestala ze dne na den brát drogy, což tělo nevydrželo.

Jak už to tak bývá po smrti nadané hvězdy, lidé i média hned začali mít zájem o alba a ta se nyní dostala na přední příčky. Třetí album by i tak mělo v blízké budoucnosti vyjít, protože zpěvačka nahrála tucet demo nahrávek. Díky jejím písničkám si tak budeme zpěvačku připomínat forever.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Amy Winehouse, nesmrtelná zpěvačka i skandalistka. Připomeňte si s námi její život