Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hip hop a rap: Kde se vzaly a jaký je mezi nimi rozdíl?

Redakce

Redakce

25. 7. 2011

Zatímco rap chápe nejsušší teorie jako rytmicky skandovanou recitaci, hip hop je mnohem širší pojem. Hiphopová kultura zahrnuje kromě rapu také DJing, beatbox, graffiti a braek dance. Jak dlouhá byla cesta od afrických obřadů až k recitátorům s rozkrokem u kolen, tvrdým kšiltem a ještě tvrdšími rýmy?

Rap má své kořeny vrostlé hluboko do černého kontinentu. Podobně jako jazz a celá současná pop music by ani rap nebyl rapem, nebýt černošské tradiční hudby a folklóru. Pra-rappery byli západoafričtí grioti, udržovatelé vědomí kmene, kteří při obřadech ve stavu podobném extázi rytmicky přednášeli legendy kmene.

Ke svým tradicím se Afričané vraceli i na americkém území. Nebylo toho ale příliš, co by otrokáři svým africkým svěřencům nezakázali. Zpěv udržoval rytmus při práci, a tak byl povolen. Písním, které zněly na polích s bavlnou nebo při stavbě železnice, se říkalo work songs.

Nepravidelné frázování a harmonická statičnost work songů se později přetavily ve venkovské blues, a to bylo podle některých historiků rapováno už ve dvacátých letech minulého století, během něhož se rap celkem úspěšně zabydlel v mnoha fusion stylech.

Hip hop, dítě ghetta

O půlstoletí později, v sedmdesátých letech, se černošská komunita newyorského Bronxu začala bavit rytmickou recitací do rhythm and bluesového nebo funkového podkladu, který se rodil pod rukama DJů. Ti používali gramofony a mixážní pult, později i sekvencery a samplery, o což se postaral legendární kmotr hip hopu, Jamajčan Kool Herc.

FOTO: Gramofon

Zdroj: sxc.hu

Samplovala se především cizí muzika, často soulový a funkový zpěvák James Brown, který se kvůli tomu neváhal soudit, a svůj boj o tantiémy nakonec vyhrál. Krátké samply pouštěli DJové pořád dokola a doplňovali je hip hopovým rytmem. Kdo neměl techniku, musel si vystačit s vlastní pusou, do hry tak vstoupil beatbox.

Amy Winehouse zemřela. Příčina smrti je zatím neznámá, bylo jí sedmadvacet let

„Může se zpívat falešně a naprosto o čemkoliv. My vezmeme třeba Sinatru, něco od Led Zeppelin, trubky od Jamese Browna, a když to správně spojíš, je z toho hip hop,“ vysvětluje v dokumentu Dancing In The Street (X) rapper Grandmaster Flash.

Celosvětový fenomén

Propojení stylů se rapperům vyplatilo i v osmdesátých letech, kdy vznikla společná nahrávka hardrockových Aerosmith a newyorské rapové kapely Run D.M.C. pod názvem Walk This Way. Ta přinesla rapu popularitu nejen v Americe, ale po celém světě.

Na rozšíření rapu měla velkou zásluhu také MTV, kde se v letech 1988 až 1990 rap stal nejžádanějším žánrem. V devadesátých letech pronikl snad do všech sfér nejen populární hudby, od metalu přes elektroniku až po pop. Vznikala i spojení méně očekávaná. Příkladem mohou být newyorští Digable Planets, kteří skloubili rap s jazzem.

Hip hop kultura, spojená s tancem, graffity, ale i pouličními závody vytuněných miláčků, si získala velkou popularitu a nejúspěšnější z jejich vyznavačů, díky napojení na módní giganty, i zajištění, o kterém by se jiným muzikantům mohlo jen zdát. Že by hip hop byl jen záležitostí dobře komerčně rozjeté módní vlny, samotní rappeři odmítají.

Osmnáctka zákonů a pravidel hip hopu, které dal dohromady známý americký rapper KRS-one, jasně deklaruje, že hip hop není produkt. Nejvyššími hodnotami pro hiphopera jsou respekt, rodina, mír a víra v sebe sama. A co si o podobných zákonech myslí samotné hiphopové děti?

Úspěšný rapper a herec se sklony k rasismu. I to je Ice Cube

„Je to naše kultura bez hranic se svými specifickými prvky, které ji dělají krásnou a nepochopitelnou z okolí. Takže dokud si nečichneš, nevíš, nevidíš. Tady tyhle fláky jsou naprosto zbytečným plýtváním myšlenek a času… PEACE!“

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Hip hop a rap: Kde se vzaly a jaký je mezi nimi rozdíl?