Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Úspěšný rapper a herec se sklony k rasismu. I to je Ice Cube

Redakce

Redakce

16. 7. 2011

Na oslavu pátých narozenin si pořadatelé festivalu Hip Hop Jamu pozvali amerického rappera a herce Ice Cuba, který se také stane hlavní hvězdou festivalu a celý ho také zakončí.

Ice Cube se narodil 15. června 1969 v Los Angeles jako O´Shea Jackson. Od šestnácti let se věnoval psaní hudebních textů a po střední škole studoval Architekturu na technickém institutu. Byl členem kontroverzních skupin C.I.A. a N.W.A. Je známý především jako rapper a herec, kromě toho se věnuje i filmové režii a scenáristice, je hudebním a filmovým producentem. Na jeho albech můžete najít osobitý gangsta rap a west coast rap.

Rok 1989 pro něj byl zlomový, zahájil sólovou kariéru a také konvertoval k islámu. Sólovou dráhu nastoupil s albem AmeriKKKa’s Most Wanted, které se okamžitě stalo hitem a vévodilo hitparádě Hot Rap Single chart. Přes problémy s rádii, která odmítala jeho kontroverzní tvorbu hrát, prodal přes milion kopií tohoto alba. Na začátku 90. let vydává EP desku Kill lat Will. Ta jako vůbec první hip hopová deska získala ocenění platinová.

Jeho hvězda stoupala a Ice Cube si zahrál ve filmu Boyz N the Hood. Po natočení filmu se vrátil zpět do studia, aby nahrál album Death Certificate. I tentokrát se setkává s odmítnutím rádií, přesto album debutuje na druhém místě hitparády Billboard 200 a stává se platinovým. Texty jsou silně antisemitistické a rasistické. Ice Cube rozděluje album na dvě pomyslné části: Kde jsme nyní a Kam se potřebujeme dostat, i přesto se nesetkal s pochopením ze strany kritiků.

Ice Cube se rozhodl trochu odlehčit svou tvorbu a vyšlo mu to. Další album The Predator bylo opět velmi úspěšné, v USA se stalo platinovým, a to dokonce dvakrát. Tentokrát se mu  podařilo prorazit i ve Velké Británii, zde se umístilo jako druhé. Stalo se zatím jediným Ice Cubovým albem, které debutovalo jako první v žebříčku Billboard 200. Konečně se mu podařilo prorazit i do rádií, která poměrně úspěšně přehrávala singly jako Wicked, Check Yo Self. Nejúspěšnějším singlem ale byl It Was a Good Day.

Aktivní muzikant i herec

Psal se rok 1993 a Ice Cube byl na vrcholu kariéry. Vydal gangsta-funkové album Lethal Injection, které se opět stalo platinovým. Rozhodl se na pět let opustit hudební kariéru a věnovat se filmu. V tomto období natočil tři filmy (The Glass Shield, Friday, Anakonda) a dal dohromady skupinu Westside Connection, se kterou vydal dvě alba. Skupina se rozpadla v roce 2003, jako důvod kapela uvedla vnitřní rozpory. V roce 1998 zahájil Ice Cube projekt War and Peace. Jednalo se o dvě alba, první The War Disc a po dvou letech The Peace Disc.

Obě alba byla úspěšná, ale i přesto se Ice Cube opět rozhodl věnovat filmu. Později však vydal album Laugh Now, Cry Later, pod svým vlastním labelem, to se stalo opět zlatým, ale do hitparády Billboard Hot 100 se dostal pouze jeden single Why We Thugs. Od té doby se žádná jeho píseň v hitparádách neumístila.

Jeho hudební kariéra je na ústupu od druhé herecké pauzy, poslední dvě alba se nesetkala s velkým ohlasem. Nadále se věnuje natáčení filmů a reality show. Jeho filmografie čítá na dvacet rolí, u většiny filmů, ve kterých hrál se podílel i na námětu nebo scénáři. Jeho režisérským debutem se stal Klub hráčů, napsal k němu i scénář a námět. Jeho filmy vydělávají miliony dolarů a ve filmové branži se mu celkem daří.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Úspěšný rapper a herec se sklony k rasismu. I to je Ice Cube