Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na říjen 2012: Když byl bůh králík nebo Rok perel

Redakce

Redakce

1. 10. 2012

Nových knih zkrátka není nikdy dost. A jaké tituly jsme pro vás vybrali tentokrát? Když byl bůh králík, Rok perel nebo Knížecí rozhovory s Karlem Schwarzenbergem.

FOTO: Kniha

Nových knih není nikdy dost., Foto: Petra Prokopová, TOPZINE.cz

Karel Hvížďala: Knížecí rozhovory s Karlem Schwarzenbergem

OBR: Karel Hvížďala: Knížecí rozhovory s Karlem SchwarzenbergemZatímco v knize Knížecí život představil Karel Hvížďala knížete Karla Schwarzenberga v rozhovoru, který se odehrál převážně v roce 1989, Knížecí rozhovory mapují vývoj jeho osobnosti a politického působení v novém českém státě krok za krokem. To vše očima různých tazatelů, kdy Karel Hvížďala zůstává v pozadí jako editor, který rozhovory uspořádal a občas i přeložil.

Čtěte také: Rakouská novinářka vytvořila knihu-rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

Karel Hvížďala: Knížecí rozhovory s Karlem Schwarzenbergem, vydalo nakladatelství Portál 2012, 288 stran, doporučená cena 369 korun

3. prosinec 2005
Předám všechno synovi
A pak jste odešli. Byl to pro vás šok?

Ano. Jako děti jsme měly chůvu, domácího učitele. I když jsem se s kluky z vesnice klouzal na ledě a hráli jsme si, do školy v Čimelicích jsem nechodil. Učil jsem se doma a tam chodil jen ke zkouškám. O to všechno jsme najednou přišli. Člověk si musí navyknout, že věci přicházejí a mizí. Když se to nenaučíte, budete vždy zoufalý. Mně to velice pomohlo. Já bych byl strašný fracek, kdybych si to nezažil. No, i tak jsem byl strašný fracek. Když ale dostanete v životě včas ťafku, naučíte se s tím vyrovnávat a nerozplýváte se lítostí sám nad sebou.

8. prosinec 2008
Ohrožuje nás Lisabonská smlouva?

Co když bude mít Unie na základě Lisabonu tendenci příliš zasahovat do věcí v Česku?

V konkrétních případech může stát podat žalobu na nepřiměřené a nadměrné použití smlouvy. Může usilovat o revizi smlouvy a o zpětný převod některých pravomocí na státy. To je smysl takzvané zpětné flexibility, o kterou při sjednání smlouvy tolik usilovala česká vláda.

Veit Heinichen: Klid mocných

OBR: Veit Heinichen: Klid mocnýchPochybné fondy, nepoctivé realitní dohody, psi s bojovým výcvikem a dost mrtvých těl na to, aby to jednoho vyděsilo: ne tak komisaře Protea Laurentiho. Pro něj to znamená hlavně hodně práce.

Jedné noci se komisař Laurenti vrací do Terstu z konference o bezpečnosti. Ve vlaku je zavražděn jistý Marzio Manfredi. Vyšetřování této vraždy znamená pro Laurentiho jen další starost, kterých má už tak nad hlavu. Musí hlavně zabezpečit oslavy rozšíření schengenského prostoru.

Ilegální skupina, nejspíše pravicově zaměřená, protestuje proti prodeji rozsáhlých pozemků na pobřeží Jaderského moře a hrozí smrtí jednomu z účastníků oslav, známému spekulantovi na mezinárodních trzích. Jeho syn Sedem se navíc zamiloval do Laurentiho asistentky Piny, která se tak nevědomky dostává přímo do středu velkého víru.

Veit Heinichen: Klid mocných, překlad Blanka Návratová, vydalo nakladatelství Host 2012, 320 stran, doporučená cena 269 korun

Zuzana Brabcová: Rok perel

OBR: Zuzana Brabcová: Rok perelKniha Rok perel mísí nádech senzace v podobě románového lesbického coming outu. Lesbický vztah dodává příběhu dráždivý prvek čehosi, co v české literatuře do té doby nebylo přítomno, či přinejmenším ne tak otevřeně. Krom toho v něm jde o medializovaný příběh samotné autorky, která prošla podobnou zkušeností jako její hrdinka.

Když Lucie potká mladou vyzývavou Magdu, její dosavadní život se hroutí v míře, jakou si předtím nedokázala představit a jež má paralelu v tak velkých postavách světové literatury, jakými byli Mannův profesor Unrat či Nabokovův Humbert Humbert. Coming out přitom není úlevou.

Zuzana Brabcová: Rok perel, vydalo nakladatelství Druhé město 2012, 256 stran, doporučená cena 289 korun

„Terezo, nechceš si to přece jenom rozmyslet?“ Už je to tady. To se tuším skandovalo ve dnech listopadové revoluce. Moc si to nepamatuju, bylo mi devět. Ale máma mě tim furt krmila, jako kdyby ten přežranej bolševik prasknul jenom díky ní.
„Neni co, mami. Jestlis přišla jenom kvůli tomu,“ ale asi ne, když tak vidim, jak do sebe obrátila toho ferneta, „tak je to zbytečný. Prostě chci bydlet tam. Neber to osobně.“
Trochu ji chlácholit, to měla ráda. A bylo to nutný. Neznám nikoho, kdo by byl vztahovačnější než ona.
„Víš, nemám nic proti…“ Neslyším ji. Björk vibruje prostorem jako zemětřesení. Perfektní muzika. „Cože?“
„Víš, že nemám nic proti anarchismu!“ zařve máma. To zařvání probere i toho zhulenýho debílka odvedle. Vykulí na ni volský voči. Vsadím se, že má máma ve sluchátkách Madonnu.

Rudolf Brázda – Jean-Luc Schwab: Cesta růžového trojúhelníku

OBR: Rudolf Brázda – Jean-Luc Schwab: Cesta růžového trojúhelníkuKniha nese podtitul Nacistická likvidace homosexuálů ve vzpomínkách posledního pamětníka. Růžovým trojúhelníkem označovali nacisté v koncentračních táborech homosexuální vězně. Rudolf Brázda byl zřejmě posledním pamětníkem jejich deportací za druhé světové války.

Paragraf 175, postihující homosexualitu, znal německý říšský trestní zákoník od roku 1872, přísné postihy však zavedli až nacisté. Rudolf Brázda byl poprvé zatčen a uvězněn v Lipsku roku 1937, po vyhoštění přesídlil do Karlových Varů a po vzniku Protektorátu byl deportován do koncentračního tábora v Buchenwaldu, kde se dočkal konce války. Po osvobození se usadil ve Francii, kde si vybudoval nový domov se svým celoživotním partnerem.

Rudolf Brázda – Jean-Luc Schwab: Cesta růžového trojúhelníku, překlad Zuzana Dlabalová, vydalo nakladatelství Paseka 2012, 172 stran, doporučená cena 249 korun

Po ukončení školy by Rudolf býval rád uplatnil svou tvůrčí fantazii a znalosti látek. Chtěl se vyučit v konfekci, ale míst bylo málo a při přijímání se přednostně hledělo na národnost. Ačkoli se Rudolf narodil v Německu, z přísně právního hlediska byl po předcích Čechoslovák. Takže se pro něj žádné místo nenašlo.
… … …
Děvčata? Ačkoli si s nimi Rudolf skvěle rozuměl, cítil, že ho to táhne jinam. Takže když pak Horst udělal první krok, rychle následovalo první sblížení sexuálního rázu. Vztah se z toho nicméně nevyvinul a brzy se jeden druhému ztratili z očí. Toto dobrodružství však Rudolfa utvrdilo v jeho sexuální identitě. Do té doby zažil jen nic neříkající tělesné dotyky s dívkami. Byly do něj zamilované, aniž o to stál. Nedlouho předtím přesto chodil s dcerou jednoho školkaře z města. V hloubi duše se však víc než o ni zajímal o tři mládence zaměstnané u jejího otce. Jenže to Rudolf ještě váhal aktivně vyhledávat společnost jiných mužů „jako on“. Z homosexuality a sexuálních praktik mezi muži měl spíš negativní dojem. Hlavně proto, jak se za hospodářské krize koncem roku 1920 z nouze uchylovali k občasné prostituci dělníci. Nádraží, veřejné záchodky…

Sarah Winman: Když byl bůh králík

OBR: Sarah Winman: Když byl bůh králíkKniha Když byl bůh králík je prvotinou britské herečky Sarah Winman. Autorka s citem, nadhledem a humorem napsala pozoruhodnou knihu, která je příběhem o lásce ve všech jejích podobách. Milostný příběh mezi bratrem a sestrou, o tajemstvích, která mají počátek v dětství, a jejich následcích v dospělosti. V neposlední řadě také příběh o síle rodiny, o nejlepším přátelství.

Dětství hlavní hrdinky Elly je plné obyčejných i mimořádných okamžiků, které mladá vypravěčka popisuje a komentuje s dětskou naivitou i pronikavým postřehem. V tomto čarovném dětství s temnými podtóny je pro Elly jedinou konstantou její starší bratr Joe. O dvacet let později jsou Elly i Joe dospělí, ale stále střeží tajemství toho druhého a pořád si jsou velmi blízcí. Dokud jednoho jasného rána nedojde k mimořádné události celosvětového dosahu, která může zpřetrhat jejich pouto navždy.

Sarah Winman: Když byl bůh králík, překlad Petra Diestlerová, vydalo nakladatelství Motto 2012, 344 stran, doporučená cena 299 korun

John Maddox Roberts: Otázka práva

OBR: John Maddox Roberts: Otázka právaHvězda Decia Caecilia Metella mladšího stoupá. V boji s piráty ve Středomoří získal peníze i slávu a očekává, že bude rychle zvolen do úřadu prétora. To vše se ale změní, když ho Markus Fulvius, politická nula, kterou v životě neviděl, veřejně obviní z korupce.

Čtěte také: Na skok do Říma. Co stihnete navštívit za tři dny?

Decius se svou rodinou připravuje obhajobu, jenže v den procesu ho na schodech baziliky, kde se má konat soud, čeká překvapení: Fulviova mrtvola. Decius teď musí čelit mnohem závažnějšímu obvinění – obvinění z vraždy. Protože jsou Římané civilizovaní lidé, nemusí na soud čekat ve vězení, na vyřešení případu má však jen několik dnů.

John Maddox Roberts: Otázka práva, překlad Petra Pachlová, vydalo nakladatelství Dokořán 2012, 276 stran, doporučená cena 298 korun

Menna Van Praag: Štěstí, láska, čokoláda

OBR: Menna Van Praag: Štěstí, láska, čokoládaMaya žije životem, který ji samotnou netěší, v zajetí svých vlastních předsudků, omezení a negativního myšlení. Jejím jediným zdánlivým potěšením je čokoláda, která jí nahrazuje skutečné pocity štěstí, lásky a naplněnosti.

Dokud se v jejím životě neobjeví postupně několik zajímavých lidí. Ti Maye následně otevřou oči a pomůžou uvidět, jak sama sobě škodí. Podělí se s ní o životní moudrost a díky nim najde hlavní hrdinka způsob, jak se osvobodit a začít žít šťastným a naplněným životem. Kniha Štěstí, láska, čokoláda je o cestě od cynismu a hořkosti k sebedůvěře a štěstí. Vyprávění je inspirované autorčiným skutečným životním příběhem.

Menna Van Praag: Štěstí, láska, čokoláda, překlad Denisa Štrbová, vydalo Synegie Publishing SE 2012, 216 stran, doporučená cena 229 korun

Už se blížila šestá hodina, když Maya našla vhodnou společnost pro vydání knihy. S úsměvem vypnula notebook a šla ke dveřím, aby zavřela. Když převracela ceduli, podívala se ven z okna a uviděla, jak kolem jde Tim. Maya mu zamávala, ale neviděl ji, a tak otevřela dveře.
Hej!
Tim zvedl oči a zazubil se, když ji uviděl. Maya nabrala dech. Neviděla ho víc než rok a zapomněla, jak je hezký. Nebo možná si toho kvůli okouzlení Jakem předtím ani nevšimla.
„Ty jsi tady! Žiješ? zvolal Tim. Jak se máš? Kdes celou dobu byla?
Já jsem … já … koktala Maya. Nechtělo se jí nic vysvětlovat. Měla jsem video dietu.
Chybělas mi ty i tvoje dorty, usmíval se Tim.
Mayu najednou ovládla touha dát mu pusu. Po měsíci přesvědčování Jakea, aby ji chtěl, byla úleva vidět někoho, kdo jí dává jasně najevo svou přízeň.
I tys mi chyběl.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na říjen 2012: Když byl bůh králík nebo Rok perel