Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Karlovarské městské divadlo dorazí do Prahy. Zaskórují u Cimrmanů?

Hana Švarcová

Hana Švarcová

5. 11. 2012

FOTO: Michal Malátný a Tomáš Petřík v inscenaci Chvála bláznovstvíV září uběhl rok od chvíle, kdy svou činnost obnovila činoherní scéna Karlovarského městského divadla. V listopadu přiveze do Prahy tři komedie v rámci Žižkovské štace, aby tak předvedlo svou tvorbu pražskému divákovi.

FOTO: Michal Malátný a Tomáš Petřík v inscenaci Chvála bláznovství

Na divadelní jeviště se po dlouhé době vrací Michal Malátný (vpravo). Zdroj: KMD

Od úterý 6. do čtvrtka 8. listopadu se v Žižkovském divadle Járy Cimrmana představí Karlovarské městské divadlo (KMD). V rámci Žižkovské štace přiveze inscenace Divadelní komedie, Komedie potmě a Chvála bláznovství. Činohra KMD se za výrazného přispění Jiřího Seydlera snaží vstát z popela, zatím bez stále fungujícího činoherního souboru.

Žižkovská štace, jinak také místo pro zastavení, Žižkovského divadla Járy Cimrmana znamená pro regionální divadelní soubory šanci ukázat svou práci v Praze. Vystoupila zde celá řádka divadel, například Jihočeské divadlo České Budějovice, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, Divadlo Šumperk, Naivní divadlo Liberec či Východočeské divadlo Pardubice.

V roce 2004 město Karlovy Vary rozhodlo o zrušení činoherního souboru a nádherná budova karlovarského divadla na čas osiřela. Teď se blýská na lepší časy. Pro KMD znamená vystoupení před pražskými diváky velkou šanci, jak prezentovat své kvality i mimo regionální půdu.

FOTO: Inscenace Divadelní komedie Karlovarského městského divadla

Show must go on, i kdyby na chleba nebylo. Zdroj: Jiří Hubatka, KMD

Celou karlovarskou štaci zahájí v úterý 6. listopadu inscenace Divadelní komedie autora Bengta Ahlforse. Komedie o smyslu a problémech divadla se stala první inscenací nově obnovené činoherní scény v KMD. Režie se chopil Michal Przebinda. Hrají Igor Bareš, Lucie Domesová, Dana Píchová, Petr Křiváček a další.

Jaké komplikace skrývá nazkoušení divadelní inscenace? Co musí zúčastnění obětovat pro velký sukces? Jak těžké je udělat kompromis mezi osobními cíli a požadavky, které na vás vytvářejí tlak zvenčí? To jsou otázky, na které komedie hledá odpovědi.

Ze hry Divadelní komedie: „Divadlo je bordel a náš úkol je vyhovovat obecenstvu. Poskytovat mu vzrušení a senzace, za který jsou lidi ochotní zaplatit u kasy.“

Ve středu 7. listopadu převezme štafetu inscenace Komedie potmě Petera Schaffera. Tu režíroval sám Jiří Seydler. V hlavních rolích uvidíte Pavla Nového, Lenku Ouhrabkovou, Ladislava Odrazila, Lucii Domesovou či Martina Chamera.

FOTO: Inscenace Komedie potme v podání Karlovarského městského divadla

Co všechno se může stát, když se zhasne? Zdroj: Radovan Šťastný, KMD

Základní princip, na němž je jedna z nejlepších komedií 20. století založena, spočívá ve využití střídání světla a tmy. Co se odehraje, když se na jevišti zhasne? Nevyjeví se tak paradoxně skrytá pokrytectví?

Čtěte také: Divadelní festival německého jazyka přiveze jinou kulturu

Své účinkování uzavře KMD ve čtvrtek 8. listopadu tragikomedií Chvála bláznovství. V nejnovější inscenaci KMD můžeme v hlavních rolích vidět Michala Malátného, frontmana kapely Chinaski, a Tomáše Petříka. Na režijní židličku se opět posadil Jiří Seydler.

FOTO: Inscenace Chvála bláznovství Karlovarského městského divadla

Také se sexuálními zkušenostmi se budou muset Elling a Kjell vyrovnat. Zdroj: KMD

Hra autora Axela Hellstenia vypráví o nástrahách, které čekají na dva autisty. Ti se po úspěšné léčbě vrací do normálního života a musí se do něho začlenit, nebo se vrátí zpět do ústavu. Zvládnou Kjell a Elling tento nelehký úkol a podaří se jim přizpůsobit se novým pořádkům?

Žižkovská štace Žižkovského divadla Járy Cimrmana

Karlovarské městské divadlo

Út 6. listopadu 19:00 Divadelní komedie

St 7. listopadu 19:00 Komedie potmě

Čt 8. listopadu 19:00 Chvála bláznovství

Vstupné: 180 Kč, 220 Kč, 250 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karlovarské městské divadlo dorazí do Prahy. Zaskórují u Cimrmanů?