Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadelní festival německého jazyka: Prahu ovládne jiná kultura

Redakce

Redakce

3. 11. 2012

FOTO: Hořké slzy Petry von Kant, Residenztheater, Mnichov, Pražský divadelní festival německého jazykaHlavní město hostí od pátku 2. do úterý 13. listopadu sedmnáctý Pražský divadelní festival německého jazyka. Celkem sedm kulturních stánků  se představí v patnácti inscenacích.

Letošním mottem je otázka: „Kdo se směje naposledy?“ Jak uvádí šéfdramaturg Petr Štědroň: „Žijeme ve složité době, která nepřeje kultuře, finanční škrty se staly standardem, už se jen dokážeme rozčilovat nad jejich výší. Takže si možná jednou škrtneme celou kulturu a tím celý, smysluplný život. Nebo škrtneme něco jiného? Kdo se bude smát naposled?“

Čtěte také: Vybrali jsme pět nepřehlédnutelných režisérek

Festival se koná na několika místech v Praze. Jsou to jednak Barrandovské ateliéry, kam se některé inscenace přesouvají kvůli technické náročnosti. Dále budou diváci moci navštívit představení v Divadle Komedie, ve Stavovském divadle, na Nové scéně a ve Státní opeře. Představí se celkem sedm divadel, a to z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Lucemburska, ale i České republiky.

Programová nabídka obsahuje klasické i moderní náměty, ale nevynechá ani děti. Jedním z největších lákadel je novodobé zpracování lesbického dramatu Hořské slzy autorky Petry von Kant. To pojednává o vášnivém vzplanutí bohaté módní návrhářky k mladé modelce a rozebírá zároveň život vyšších vrstev.

FOTO: Hořké slzy Petry von Kant, Residenztheater, Mnichov, Pražský divadelní festival německého jazyka

Bibiana Beglau v Hořkých slzách Petry von Kant. Zdroj: theater.cz

Ve čtyřech inscenacích berlínského Kamiski ON AIR budeme moci sledovat tetralogii Prstenu Nibelungova, Zlato Rýna, Valkýra, Sigfried a Soumrak bohů. Pro děti nabízí festival moderní zpracování Červené Karkulky divadelního souboru Traffik, kombinující hru na hudební nástroj, mluvené slovo a ruské matrojšky.

Cenu Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci původního německy psaného textu získalo dílo současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga s názvem Arabská noc, které v současnosti hraje Moravské divadlo Olomouc. Pojednává o pětici lidí žijících v paneláku, s jejichž osudy se začne prolínat dávná historie z Arábie.

FOTO: Červená Karkulka, Pražský divadelní festival německého jazyka

Matrojška a Michel Boulanger, nové pojetí Červené Karkulky

Ze stále aktuální tematiky korupce čerpá vídeňský Burgtheater, který přiveze Rozbitý džbán. Inscenace Dědictví pojednává o vztazích mezi sourozenci a problémech s bratrem postiženým autismem. Festival ukončuje veselohra Španělská mu(š)ka podle předlohy Franze Arnolda z dvacátých let zesměšňující měšťanské vrstvy.

Současná německojazyčná divadelní tvorba se vyznačuje netradičním pojetím, schopností experimentovat a odvážným zpracováním. Ani letošní festival není výjimkou a slibuje vnést trochu čerstvého vzduchu do českého divadelního prostředí.

Divadelní festival německého jazyka

Místa konání dle představení

Kdy: pátek 2. – úterý 13. listopadu

Vstupné: 50–700 Kč / studentská permanentka 400 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní festival německého jazyka: Prahu ovládne jiná kultura