Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Arabská noc vás vtáhne do skleněného boxu. Modernita zapůsobila

Jana Kumherová

Jana Kumherová

25. 2. 2012

FOTO: Arabská nocArabská noc v Moravském divadle Olomouc zapojuje do hry imaginaci a podvědomí diváka. Zároveň nabízí i dostatek prostoru pro skvělé herecké prožitky. Inscenace vás pohltí od začátku do konce a odcházet budete s hlubokými pocity.

FOTO: Arabská noc

Olomoucké divadlo s modernitou nešláplo vedle Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Voda neteče a výtah dělá problémy. Podobnou situaci by snad ani nešlo vykreslit originálněji, než se to povedlo v Arabské noci.

Dílo současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga nás s neuvěřitelnou lehkostí přenáší z desátého patra věžáku do arabských končin. Přitom se zdá, že tyto vzdálené krajiny zůstávají pouhým snem, který se zdá na jevišti.

Čtěte také: Muzikál Sugar rozesmál diváky v Olomouci

Začátek se nese v poněkud mystické atmosféře. Pódium se za doprovodu tajemné hudby pomalu nasvěcuje až do lehkého přítmí. Spatřujeme pět skleněných kvádrů, do každého z nich je uzavřena jedna z postav.

FOTO: Arabská noc

Skleněné boxy jsou jedním ze symbolů, se kterými si inscenace pohrává

Úkol dosti nesnadný, představitelé se s ním však poprali obdivuhodně. Omezenou dimenzi využili jako místo pro znamenité výkony. Ať už se mluví o hereckém provedení nebo zarážejících gymnastických kouscích. Pozvolnost a klid brzy doplní narůstající vášeň a zápal, které postavy začínají pociťovat.

Představení nabírá nových rozměrů, jakmile se postavy dostávají z boxů ven. Stáváme se  svědky zajímavých střetů a událostí. Netušíme, jak přesně se věci vlastně mají, natož jaké mohou najít vyústění.

FOTO: Arabská noc

Během inscenace nahlížíme do nitra postav i svého vlastního podvědomí

Co ve skutečnosti zrovna probíhá, se dovídáme zejména z úst samotných postav. Našim zrakům se odhaluje pouze jistá část děje, jako bychom na vše pohlíželi přes jemný závěs. Zatímco v mnohém jsme nuceni užívat vlastní fantazie, ocitáme se i v myslích všech pěti osob zároveň. Každá z nich projevuje své pocity, a ty se postupně pospojují do jakési mozaiky.

Rozhovor: Co si myslí o herectví Klára Klepáčková?

Místy se v příběhu prolíná mírná absurdita. I přes schizofrenní prostředí tím hra dokázala vyloudit úsměv na tvářích některých diváků. Jiní jeviště sledovali se zatajeným dechem.

FOTO: Arabská noc

Jednoduché kostýmy stojí v protipólu se spletitým tématem

Jednou z předností inscenace jsou kulisy. Vše, co na jevišti spatřujeme, dodává dramatu na ojedinělé atmosféře. Kromě originality se setkáváme i s jakýmsi propojením složitého a stylizovaného.

Kostýmy jsou skromné a neokázalé, přičemž zjišťujeme, že postavy jsou vpravdě oděny odlišně než jejich představitelé. I rekvizity mají význam jiný, než by se zdálo. Místy je na pódiu vůbec nespatříme a  přece přítomny jsou.

FOTO: Arabská noc

Psychologie postav je v Arabské noci velmi propracovaná

Moravské divadlo Olomouc s Arabskou nocí zariskovalo. Návštěvníci se setkávají s dosud neznámým a někteří takovou modernitu přijímají rozpačitě. Naopak jiní opouštějí představení plní nadšení. Přesto se v jednom tito lidé neliší – na všechny drama nějakým způsobem hluboce zapůsobilo.

Arabská noc

Moravské divadlo Olomouc

Autor: Roland Schimmelpfennig

Režie: Martin Glaser j.h.

Hrají: Petr Kubes, Klára Klepáčková, Tereza Richtrová, Jiří Suchý z Tábora, Ivan Dejmal

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Arabská noc vás vtáhne do skleněného boxu. Modernita zapůsobila