Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Elling a Kjell přicházejí. Michal Malátný po letech na scéně

Hana Švarcová

Hana Švarcová

30. 11. 2012

FOTO: Michal Malátný a Tomáš Petřík v inscenaci Chvála bláznovstvíNejnovější premiérou Karlovarského městského divadla se stala inscenace Chvála bláznovství. Na jevišti se v roli Kjella Bjarna po dlouhé divadelní přestávce objevuje Michal Malátný, frontman kapely Chinaski. A divadelní prkna mu sluší.

S hrou norského autora Ingvara Ambjørnsena se mohli diváci setkat mnohokrát. V pražském Divadle Kalich hlavní role ztvárnili Michal Dlouhý s bratrem Vladimírem. Pro karlovarskou scénu inscenaci zrežíroval Jiří Seydler.

Do příběhu autistů Kjella Bjarna a Ellinga vstupujeme v okamžiku, kdy po úspěšné léčbě opouštějí ústav, aby se stali součástí běžného dne. Pokud se jim nepodaří začlenit se včas, hrozí, že se vrátí zpátky do ústavu. V integraci mezi normální lidi jim pomáhá sociální pracovník města Frank (Karel Beseda).

FOTO: Inscenace Chvála bláznovství Karlovarského městského divadla

Bez Frankovy (uprostřed) pomoci by bylo začlenění do společnosti těžší. Stačí však? Zdroj: Karlovarské městské divadlo

Hlavní hrdinové představují charakterové protiklady. Elling, inteligentní muž se zájmem o poezii, trpěl v dětství tím, že žil s nadmíru dominantní matkou. Kjell je naopak prosťáček, vyučený instalatér, který rád poslouchá Ellingovy smyšlené příběhy o ženách.

Očima Jany Kumherové: Chvála bláznovství je komedií s vážným tématem. Přináší na jeviště humor a dobrou náladu, za obojím se ale skrývají hluboké příběhy a motivy k zamyšlení. Psychologické pochody ve hře jsou zvláštní už tím, jaké nevšední postavy v ní vystupují. Vedle scénáře a provedení si poklonu zaslouží dvojice hlavních představitelů. Bez jejich věrohodného podání by představení rozhodně nesklidilo takový aplaus, jakého se mu zaslouženě dostalo.

Hodnocení: 80 %

Charakterové rozdíly zintenzivňují Ellingovy vstupy, v nichž seznamuje diváky s minulostí svou i Kjellovou. Z uzavřeného a bojácného Ellinga se rázem stává zdravý muž, který akorát vidí dokonalý a harmonický svět oranžově. Pro názornost jsou vzpomínkové pasáže nasvíceny oranžovým reflektorem. Tomu odpovídá kostým Tomáše Petříka i barva všech předmětů, jichž se dotkne.

Svět autistů důvěryhodně ztvárňují oba hlavní představitelé. Charakterový protipól obou hrdinů vytvářel od počátku do konce představení napětí. Tomáš Petřík a Michal Malátný přispívají k celkovému obrazu svérázně, každý po svém. Petřík tichým, hloubavým a introvertním stylem. Malátný bezhlavě, spontánně a citově. Oba herecké výkony ovšem spojuje minimalismus a absence velkých gest.

FOTO: Michal Malátný a Tomáš Petřík v inscenaci Chvála bláznovství

O koště se poperou. Ale kdo dojde nakoupit?

Naopak Karel Beseda, představitel sociálního pracovníka Franka, gesty a nenadálými vstupy na scénu nešetří. Plně tak naplňuje představu rychle se měnícího, nebezpečného prostředí, které musí Kjell a Elling pochopit a přijmout za své, ačkoli se tolik liší od ochranitelské náruče ústavu.

Kolážovitě postavená scéna zdůrazňuje, že pozornost má být věnována hlavním postavám. Na první pohled zarazí ze stropu visící předměty (bezruká figurína, kolo, kytara, šaty), které dotváří neuchopitelný svět autistů a které současně odkazují k Ellingovi a Kjellovi.

FOTO: Lenka Ouhrabková a Tomáš Petřík v inscenaci Chvála bláznovství

Stačí jedna těhotná ženská a život se otočí vzhůru nohama

Hudební doprovod zajišťuje živá hudba. Konkrétně violoncello a závěrečná píseň, kterou složil Michal Malátný. Obojí inscenaci okořenilo a dodalo jí náboj.

Kombinace komediálních a vážnějších prvků cílí na širší publikum než předchozí dvě inscenace Karlovarského městského divadla. Chvála bláznovství rozhodně ostudu divadlu nedělá. Zvláštní ocenění si za ztvárnění hlavních postav zaslouží Michal Malátný a Tomáš Petřík.

Chvála Bláznovství

Karlovarské městské divadlo

Autor: Axel Hellstenius

Režie: Jiří Seydler

Hrají: Michal Malátný, Tomáš Petřík, Karel Beseda, Lenka Ouhrabková

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Elling a Kjell přicházejí. Michal Malátný po letech na scéně