Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kam v červenci za literaturou: čeká nás Měsíc autorského čtení

Tereza Andělová

Tereza Andělová

4. 7. 2013

První polovina letních prázdnin literatuře opravdu přeje. Těšit se můžete na Měsíc autorského čtení, který nabídne zvučná jména české literatury i autory a autorky u nás dosud neznámé.

FOTO: Jaroslav Rudiš

Jedním z hostů Měsíce autorského čtení bude Jaroslav Rudiš. Zdroj: archiv autora

Měsíc autorského čtení (1. července 2013 – 3. srpna 2013, Brno, Ostrava, Košice, Wroclaw)

Letošní čtrnáctý ročník Měsíce autorského čtení nabízí bohatý program během celého července. Čestnými hosty budou Lucembursko, Německo, Rakousko a Švýcarsko. Návštěvníci mají šanci poznat literární osobnosti německy mluvících zemí. Kromě toho je čeká řada vystoupení oblíbených českých spisovatelů a spisovatelek.

Kromě autorských čtení jsou v nabídce i projekce filmů či poslechy audionahrávek s literární tematikou. A na jaké autory a autorky se můžete těšit?

S Markem Šindelkou do jiného světa (4. července 2013, Ostrava, Měsíc autorského čtení)

Mladý spisovatel Marek Šindelka sklízí v literárním světě samé úspěchy. Jeho básnická prvotina Strychnin a jiné básně získala Cenu Jiřího Ortena, za povídkový soubor Zůstaňte s námi byl v loňském roce oceněn Magnesií Literou v kategorii próza. Příležitost nahlédnout do světa jeho tvorby budete mít během prvních dnů Měsíce autorského čtení.

Goldflam tata, Goldflam syn (8. července 2013, Brno, Měsíc autorského čtení)

Příznivci knížek Arnošta Goldflama se mohou těšit na předčítání z jeho poslední knihy Tata a jeho syn. V ní čerpá především ze svých vzpomínek a zkušeností, které vypráví s pro něj typickou lehkostí a přívětivostí.

Dobrý večer, jmenuji se Alois Nebel… (13. července 2013, Brno, Měsíc autorského čtení)

Dalším hostem Měsíce autorského čtení bude Jaroslav Rudiš, v současnosti jeden z nejpopulárnějších českých spisovatelů. Rudiš je jedním z tvůrců slavného Aloise Nebela, dále pak autorem románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel či Konec punku v Helsinkách. Jeho nejnovější knihou je román Národní třída, který vyšel v červnu letošního roku. Kromě literární činnosti je zároveň členem a spoluzakladatelem skupiny U-Bahn, na jejíž vystoupení se také můžete těšit.

Jak Marta zmizela k moři (30. července 2013, Ostrava, Měsíc autorského čtení)

FOTO: Petra Soukupová

Petra Soukupová se ve svých knihách věnuje především problematice mezilidských vztahů, Zdroj: petra-soukupova.cz

Petra Soukupová patří v současnosti k našim nejvýraznějším mladým spisovatelkám. Je držitelkou Magnesie Litery, a to za román Zmizet, který se stal Knihou roku 2010. Jejími dalšími tituly jsou K moři a Marta v roce vetřelce. Pokud její tvorbu neznáte, je načase to napravit!

 „Zajímá mě, jak tu ti lidé žijí…“ (31. července 2013, Ostrava, Měsíc autorského čtení)

Návštěvníci Měsíce autorského čtení mohou prožít hned následující večer s další nadějnou osobností české literatury, Petrou Hůlovou. Jako absolventka kulturologie se ve svých knihách zabývá především lidskou rozmanitostí napříč různými kouty světa. Nezapomíná ani na rodné Čechy. Těm věnovala svůj nejnovější román Čechy, země zaslíbená.

Slavnostní uvedení knihy Tichá srdce autorky Aleny Ježkové (4. července 2013, Velehrad)

Spisovatelka Alena Ježková představí svoji novou knihu Tichá srdce s podtitulem Kláštery a jejich lidé, jejímž spolutvůrcem je fotograf Jiří Chalupa. Křest proběhne v Domě sv. Cyrila a Metoděje. Součástí akce bude autogramiáda autorů, návštěvníci si také budou moci zakoupit knihu s nakladatelskou slevou.

Čtení na Velkém Travném (20. července 2013, Moravskoslezské Beskydy)

Co takhle zažít literární čtení trochu jinak? Letní měsíce přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Toho využili organizátoři čtení na vrchu Velkém Travném. Ti spojili výlet do hor spolu se setkáním příznivců literatury. Zván je každý! Jen si dávejte pozor na medvědy, kteří se v této oblasti mohou pohybovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v červenci za literaturou: čeká nás Měsíc autorského čtení