Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Magnesia Litera 2010: Známe výsledky!

Eva Marková

Eva Marková

18. 4. 2010

Anna GeislerováLetošní knižní ceny Magnesia Litera se nesly v duchu červené knihovny – velmi vkusné červené knihovny.  Slavnostním ceremoniálem ve Stavovském divadle provázela Anna Geislerová.

Anna Geislerová Zdroj: magnesia-litera.cz

Anna Geislerová Zdroj: magnesia-litera.cz

Knihou roku se stal román Petry Soukupové nazvaný Zmizet. Jedná o autorčinu druhou knihu – soubor tří próz o doslova nebo symbolicky ztracených dětech dnešní doby. Knihu o proměnlivých ne-rodinných vztazích vydalo nakladatelství Host. To se mohlo radovat i z ceny čtenářů, již získala Kateřina Tučková za knihu Vyhnání Gerty Schnirch.

Logo soutěže Zdroj: magnesia-litera.cz

Logo soutěže Zdroj: magnesia-litera.cz

Literu za nakladatelský čin získalo nakladatelství Prostor, jež se roku 1997 ujalo projektu vydat dílo pozoruhodné modernistické prozaičky a básnířky Milady Součkové (1899-1983). Ocenění v kategorii literatura faktu si odnesl Ivan Klíma za své paměti Moje šílené století. Druhý díl jeho pamětí vydá nakladatelství Academia začátkem května, recenze prvního dílu a medailon Ivana Klímy se na našich stránkách objeví v nejbližších dnech!

Ivan Klíma Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Ivan Klíma Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Nejlepší knihou pro děti a mládež se stali Nazí Ivy Procházkové (recenzi čtěte zde), cenu za nejlepší překladovou knihu získal Richard Podaný za překlad knihy Nejtišší trest Davida Lodge. Objevem roku se stal Jiří Hoppe, oceněn byl za knihu sáhodlouhého názvu: Opozice ´68. Sociální demokracie, KAN a K231 v čase pražského jara.

Iva Procházková Foto: Miroslav Janek

Iva Procházková Foto: Miroslav Janek

A konečně to, co vás asi zajímá nejvíce. Jaká prozaická kniha a básnická sbírka vydaná v Česku v loňském roce je podle poroty tou nejlepší? Jemně ironický román Ivana Matouška se jmenuje Oslava, vydala ho Společnost pro Revolver Revue. Literu za poezii získala básnířka Viola Fischerová a její kniha Domek na vinici. Přibližně stostránkovou básnickou sbírku vydalo nakladatelství fra.

Viola Fischerová Zdroj: pen.cz

Viola Fischerová Zdroj: pen.cz

Reportáž z předávání cen Magnesia Litera 2010 čtěte zde.

Kniha roku: Petra Soukupová, Zmizet (Host)
Litera za objev roku: Jiří Hoppe, Opozice  ´68 (Prostor)
Litera za prózu: Ivan Matoušek, Oslava (Společnost pro Revolver Revue)
Litera za poezii: Viola Fischerová, Domek na vinici (fra)
Litera za knihu pro děti a mládež: Iva Procházková, Nazí (Ladislav Horáček – Paseka)
Litera za překladatelský čin: Richard Podaný
Knižní klub Cena čtenářů: Kateřina Tučková, Vyhnání Gerty Schnirch (Host)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magnesia Litera 2010: Známe výsledky!