Kam jít v lednu v Praze do divadla? Národní nabízí operu, Karlín operetu

FOTO: Nebe nad Berlínem, Švandovo divadlo
Inscenace vychází ze stejnojmenného filmu.

Divadelníci nezahálejí ani v novém roce a pražská divadla si pro diváky připravila několik premiér. Menší i velké scény chystají inscenace klasické, moderní i nejrůznější adaptace tradičních předloh. TOPZINE.cz připravil jejich přehled na leden.

FOTO: Sám na dva šéfy, Divadlo pod  Palmovkou
Sám na dva šéfy, Divadlo pod Palmovkou. Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Tetování (Divadlo v Celetné)

FOTO: Tetování, Divadlo v Celetné
Zdroj: Michal Hladík, DvC

Spolek Kašpar si v Divadle v Celetné připravil na leden dvě premiéry. Tu první uvede zkraje měsíce. Rodinné drama Dey Loher nese název Tetování a pojednává o incestním vztahu. Se zdánlivě ideální maloměšťáckou rodinkou se můžete seznámit díky zpracování režiséra Jakuba Špalka.
Premiéra: středa 9. ledna

Válka s mloky (Národní divadlo)

Válka s mloky v pražské Státní opeře je volnou adaptací dramatu Karla Čapka. Vladimír Franz, kandidát na prezidenta republiky, se ujal látky a zpracoval ji do operní podoby. Národní divadlo uvede inscenaci ve světové premiéře a těšit se na ni můžete už den po premiéře Divadla v Celetné.
Premiéra: čtvrtek 10. ledna, Státní opera Praha

Sám na dva šéfy (Divadlo pod Palmovkou)

FOTO: Sám na dva šéfy, Divadlo pod Palmovkou
Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Moderní adaptaci tradiční látky z období commedie dell’ arte připravuje Divadlo pod Palmovkou. Nejznámější hrou Carla Goldoniho se inspiroval Richard Bean, a tak vznikla hra Sám na dva šéfy.
Premiéra: pátek 11. ledna

Všechno nejlepší, Phoebe Zeitgeist! (Disk)

Další z řady absolventských inscenací čtvrtého ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU je tak trochu apokalyptická road show. Inscenace je mimořádně uváděna v MeetFactory a divákům se představí například Jan Cina nebo Eliška Křenková.
Premiéra: pátek 11. ledna

Risk (Cirk LaPutyka)

FOTO: Risk, Cirk LaPutyka
Zdroj: Cirk LaPutyka

Soubor nového cirkusu Cirk LaPutyka vstupuje do nového roku s inscenací Risk. Inscenace vznikla v rámci projektu Lacrimae, který mohli vidět návštěvníci Letní Letné 2012. Autoři se snaží zjistit, jak moc je risk důležitý pro člověka a jeho život.
Premiéra: čtvrtek 17. ledna

Nebe nad Berlínem (Švandovo divadlo)

FOTO: Nebe nad Berlínem, Švandovo divadlo
Zdroj: Švandovo divadlo

Nejnovějším počinem smíchovské scény je vlastní adaptace německého filmu Nebe nad Berlínem. Petr Štindl a Dodo Gombár se nechali inspirovat a vytvořili adaptaci kultovního snímku Wima Wenderse, kterou zasadili přímo do Prahy.
Premiéra: sobota 19. ledna

Chanson? Šanson! (Divadlo v Celetné)

Druhá lednová premiéra Divadla v Celetné Chanson? Šanson! vznikla jako setkání nejrůznějších umělců, kteří se ve skutečnosti nemohli pohromadě sejít. Co se stane, když se potkají třeba Hegerová, Dietrich, E. F. Burian a Jacques Brel u jednoho mikrofonu?
Premiéra: neděle 20. ledna

Mam’zelle Nitouche (Hudební divadlo Karlín)

FOTO: Mam'zelle Nitouche, Hudební divadlo Karlín
Zdroj: Hudební divadlo Karlín

I když leden nenabízí žádný muzikál, příznivci hudebního divadla se mohou těšit alespoň na jednu operu v Národním divadle a také klasickou operetu Mam’zelle Nitouche v Karlíně. Hudební divadlo nabídne premiéru příběhu o klášterní chovance poslední lednový den. Představí se například Zuzana Benešová, Marian Vojtko, Pavla Břínková, Tomáš Trapl, Vladimír Brabec nebo Václav Noid Bárta.
Premiéra: čtvrtek 31. ledna

Další premiéry na leden

Úterý 8. ledna – Poslední romance (Ungelt)
Neděle 20. ledna – Wczoraj jutro (MeetFactory)
Pátek 25. ledna – Vstupte! (Divadlo na Vinohradech)
Úterý 29. ledna – Tři veteráni (D21)

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kateřina Valalik Čermáková

Narodila se v září 1989 v Hořicích, vystudovala Lepařovo gymnázium v Jičíně a pak studovala žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Bylo jí to málo, tak si přibrala ještě divadelní a filmovou vědu tamtéž. S redakcí Topzine.cz spolupracuje od listopadu 2011 a přispívá do rubriky Divadlo. Od září 2012 rozčilovala své kolegy jako zástupkyně editorky, od června 2013 je rozčiluje ještě víc jako editorka rubriky.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*