Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Tři cirkusy doskákaly na Letní Letnou s Lacrimae Kabaretem

FOTO:Kabaret Lacrimae_2Na Letní Letné se představily tři cirkusové soubory z České republiky, Francie a Švédska pod záštitou projektu Lacrimae. Kabaret vznikající pouze u příležitosti Letní Letné 2012 zvedal diváky z lavic. Kompletní představení bude mít premiéru v příštím roce ve Švédsku, Francii i u nás na Letní Letné 2013.

Švédský Cirkus Cirkör, francouzský Cahin Caha a český Cirk La Putyka předvedly v Kabaretu Lacrimae výběr z chystaného představení pro příští rok. Můžeme se jen dohadovat, podle jakého klíče režisér Rosťa Novák vybíral části zapojené do Kabaretu. Faktem ale zůstává, že tři půlhodinové bloky propojil v dech beroucí podívanou.

Každému souboru mělo být věnováno pětadvacet minut z celého představení. Ovšem výstupy se natolik dobře prolínaly a vzájemně doplňovaly, že nebylo možné určit, který soubor využil svůj čas nejlépe.

Recenzujeme: Slapstick Sonata spojila grotesku a Mozarta. Funguje to

S nejodvážnějším kouskem se divákům představila francouzská akrobatka, která se neohroženě vznášela nad našimi hlavami na laně, ze kterého si udělala houpačku. Nejednou celým šapitó zašumělo, když jsme měli všichni pocit, že tohle rozhodně nebylo podle plánu. Ale bylo. Naprosto bezchybná lanová akrobacie si vysloužila neutichající aplaus a blonďatá umělkyně respekt publika i svých kolegů.

FOTO:Kabaret Lacrimae_2

Leckdo si nepoleží ani v houpací síti. V Kabaretu umělcům stačilo lano. Zdroj: Letní Letná

Největší potlesk si ale vychutnal švýcarský akrobat, který chvílemi působil jako ježek v kleci, jindy jako pan Tau a představil se i jako Paganini. Svou multifunkčnost dokazovali všichni účinkující, včetně handicapovaného umělce na invalidním vozíku.

Handicap byl jedním z ústředních témat inscenace a celá pasáž s invalidním mladíkem v hlavní roli zapůsobila snad na všechny přítomné. Přeci jen nepotkáváme každý den jedince šplhající z vozíku po laně do desetimetrových výšek.

Další recenze: Kanada strčila Francii do kapsy. Na Letní Letné

FOTO: Kabaret Lacrimae_3

Principál Cahin Caha jako páv

Dalším tématem bylo háčkování. Už jste někdy viděli, jak se čtyři lidé obháčkují do jakéhosi kokonu? Pytel s akrobaty uvnitř byl efektním zakončením celé kabaretní podívané a jeho výroba zabrala jen několik desítek vteřin.

Háčkování našlo uplatnění i při vytváření některých postav Kabaretu. Na scéně se mimo akrobatů, tanečníků a kabaretiérů objevili také naprosto malinkatí účinkující. Lacrimae nepropojuje pouze akrobacii s tancem, ale také s loutkovým divadlem. A samozřejmě nesmělo chybět něco nahoty, a to včetně akrobatického striptýzu. Ale uznání si rozhodně tyto kousky zaslouží. Přeci jen, kdo si dokáže svléknout kalhoty zavěšený hlavou dolů?

Zdařilá akrobatická vystoupení byla proložena kabaretními čísly francouzské dvojice, která někdy vyvolávala hurónský smích, ovšem občas donutila diváky se zamyslet, jestli i toto je vážně nutné. Taková kabaretní umělkyně snášející vajíčka působila vážně nechutně. Ačkoliv snesené zaručeně čerstvé vejce rozbité o hlavu jejího kolegy bylo oceněno salvou smíchu a vydatným potleskem.

Za mnohem zdařilejší ale považuji například vtípek se svíčkou a bičem. Nebohý dobrovolník z publika si patrně ještě teď myslí, že jen shodou šťastných náhod má stále obě ruce a nepřibyly mu žádné jizvy.

FOTO: Kabaret Lacrimae_4

Dekorace patřily často k účelným součástem představení.

Velmi zdařilý byl také hudební doprovod. Kapela na scéně podkreslovala veškeré dění. A troufám si říct, že leckdy by efekt vystoupení s jinou hudbou nebyl takový. Vhodně zvolená hudba dotvořila tu správnou atmosféru a umě sjednotila představení do celistvého kusu.

Označení Lacrimae pochází z latiny a značí vodní tok, proud, přeneseně pak jednolitost vodního toku, pospolitost proudění. A stejně jako plyne voda, tak plynulo představení Kabaret Lacrimae. Jednotným snažením tří souborů vznikla celistvá inscenace, která si rozhodně zaslouží pozornost publika. A to nejen diváků se vztahem k novému cirkusu a akrobacii.

K vodě odkazovala také dekorace. Celá scéna byla samozřejmě vybavena lany, žebříky a hrazdami, které ovšem měly především praktickou funkci. Po stranách ale visely sáčky naplněné vodou, které do představení nijak zapojeny nebyly. Pouze dávaly důraz názvu a jednotě celého Kabaretu.

LACRIMAE Kabaret

Festival Letní Letná 2012

Režie: Rosťa Novák

Účinkují: Cirk La Putyka, Cahin Caha, Cirkus Cirkör

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tři cirkusy doskákaly na Letní Letnou s Lacrimae Kabaretem