Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Vstupte! do Divadla na Vinohradech. Děkuji, raději ne

Anna Kottová

Anna Kottová

2. 2. 2013

FOTO: Vstupte! Divadlo na VinohradechSotva stihlo Divadlo na Vinohradech stáhnout jednu komedii amerického autora Neila Simona, už nasadilo jeho hru Vstupte! Tentokrát ale sáhlo vedle.Od amerického dramatika Neila Simona uvedlo předloni Divadlo na Vinohradech hru Apartmá v hotelu Plaza, která měla letos v lednu derniéru. Líbivé komedii se toho dalo vytknout poměrně dost, přesto nepostrádala to jediné, co by měla komedie mít, a to vtip.

Neil Simon (1927) pracoval po studiích ve Warner Brothers. Se starším bratrem začal psát scénáře pro rozhlas a TV a komedii se od nich učil Woody Allen. První hru napsal ve 34 letech, propracoval se na Broadway a některé jeho hry dostaly filmovou podobu. Získal čtyři americké divadelní ceny Tony Award, jednoho Pulitzera, dvě televizní ceny Emmy a čtyři nominace na Oskara. Vinohrady uvedly hru Vstupte v roce 1974, dva roky po uvedení na Broadwayi. V hlavních rolích se objevili Vlastimil Brodský  a  Josef Bláha.

V další Simonově hře, která měla v lednu na Vinohradech premiéru, postrádám jak silný příběh i vtip. Dvě hodiny trvající inscenace se tak pohybuje na hranici snesitelnosti.

FOTO: Vstupte! Divadlo na Vinohradech

Na Viktoru Preissovi a Tomáši Töpferovi stojí inscenace Vstupte! Zdroj: Viktor Kronbauer, Divadlo na Vinohradech

Hlavní postavy inscenace Vstupte! tvoří dvojice stárnoucích komiků Lewis a Clark. Humorné scénky spolu tvořili třicet tři let. Lewis se ale jednoho dne rozhodl s kariérou skončit a to ovlivnilo i Clarkův život.

Byli jedna dvojice, jedno tělo a jedna duše. Když světla komiky opustil Lewis, musel chtě nechtě odejít i Clark. Dvanáct let spolu nepromluvili. Situace se změní v momentě, kdy televize oběma nabídne vysoký honorář za natočení pořadu z historie komiky.

barbora-simeckova-120x154-customOčima Barbory Šimečkové: Novinka Vinohrad trpí závážnou chorobou. Může totiž opravdu oslovit jen málo diváků. Nesnášíte hádky, natožpak ty malicherné, ubíjející a nikdy nekončící? Nemusíte woodyallenovský humor? V tom případě hrozí, že jediné, co vám z komedie Vstupte! zbude, je Tomáš Töpfer a Viktor Preiss.

To sice není málo, inscenace však na nich stojí až příliš. Na druhou stranu si ale vinohradské divadlo zaslouží pochvalu za příjemné komorní zpracování a svým způsobem i za volbu této konverzační komedie.

Laskavý humor druhé poloviny minulého století totiž působí v dnešní době prvoplánových vtipů jako z jiné planety. Vinohrady si jen musí správně odpovědět na otázku, kolik takovýchto a podobných her na současném repertoáru diváci unesou?

Hodnocení: 60 %

Na poslední skeč se sejdou dvě silné herecké osobnosti, které za dvanáct let nezměnily své zlozvyky. Lewis šťouchá Clarka prstem do žeber a během scén mu plive do obličeje, Clark schválně místy mění po tolik let zaběhlou scénku.

Na první pohled humorný příběh se změní v ubíjející nudu, ze které vás vytrhne několik vtipných momentů. Je jich ale jako tulipánů v zimě. Děj obsahuje pouze několik motivů, jež se rychle ohrají a nezvládnou naplnit dvouhodinovou inscenaci.

FOTO: Vstupte! Divadlo na Vinohradech

Komici Clark a Lewis spolu po dvanácti letech opět promluví.

Na tragikomedii Vstupte! rychle zapomenete, i když nepůjde o zcela ztracený večer. Jediné, co vám uvízne v paměti, bude herecká dvojice Viktor Preiss a Tomáš Töpfer, která si zabrala jeviště na jeden večer pro sebe.

Divadlo na Vinohradech má na repertoáru zajisté lepší kusy. Navíc po uvedení inscenace To byla moje písnička! upadá divadlo do stereotypu pro diváka líbivých komedií, které nenadchnou ani neurazí.

Vstupte!, Divadlo na Vinohradech, autor: Neil Simon, režie: Martin Porubjak, hrají: Tomáš Töpfer, Viktor Preiss, Václav Vašák, Lucie Juřičková, Ivana Uhlířová, Lukáš Příkazký / Ondřej Rychlý

Hodnocení: 40 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vstupte! do Divadla na Vinohradech. Děkuji, raději ne