Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Sám na dva šéfy ohromí vtipem i detaily. Palmovka zabodovala

Jana Kumherová

Jana Kumherová

30. 1. 2013

FOTO: Sám na dva šéfyNápadité pojetí kulis, spousta vtipu, skvělé herecké výkony i režie. K tomu ještě zajímavý děj, který má spád a svérázným způsobem diváky vtahuje. S uvedením hry Sám na dva šéfy Divadlo pod Palmovkou rozhodně nešláplo vedle.

FOTO: Sám na dva šéfy

Kdo má posloužit dvěma šéfům zároveň, nudy se obávat nemusí. Zdroj: Viktor Kronbauer, DpP

Drama z mafiánského prostředí je dílem Richarda Beana. Britský autor se inspiroval známým klasicistním příběhem Sluha dvou pánů od Goldoniho. Ve světě sklidil velký úspěch a nyní se jeho hra těší úspěchu na newyorské Broadwayi. V pojetí Divadla pod Palmovkou čekala komedii česká premiéra.

Recenzujeme: Tramvaj do stanice Touha se zastavila

Dvě zaměstnání nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Francis, který ze začátku marně shání byť jedinou hranolku k zakousnutí, po nabídce práce rychle skočí. Brzy si však uvědomí, že sloužit dvěma pánům najednou s sebou může nést i potíže. Být na dvou místech zároveň se mu zkrátka nedaří, čímž se dostává do komických situací.

Ještě bizarnější jeho postavení činí právě to, kým jeho šéfové jsou. Zatímco jeden z nich, Stanley Cool, zabil dvojče své milenky, pod převlekem druhého bosse se skrývá právě Stanleyho dívka Rachel. Vydává se za svého zesnulého bratra, aby získala peníze, které mu měly náležet. Přitom vzájemně nevědí, že se zrovna nacházejí na stejném městě, natož v jednom hotelu.

FOTO: Sám na dva šéfy

Představení s sebou místy přineslo i kabaretní prvky.

Představitele, kteří podali skvělé výkony, snad ani nelze pojmout do jediné recenze. Jan Konečný v hlavní roli předvádí s neuvěřitelným nasazením zuřivý souboj sám se sebou a v každé scéně přesvědčuje diváky, že se dovede téměř rozdvojit a zastat všechnu práci na obou stranách. Promyšlené a přesně naplánované akce, které mu to překazí, jsou výsledkem vynikající režijní práce.

Vše do sebe až překvapivě zapadá a pohybovky si nemůžou dovolit jedinou chybu. Účinkující se jich také nedopouštějí. Co se má na jevišti objevit, přijde přesně v pravý čas. Jakmile se má ze zákulisí ozvat nějaký doprovodný zvuk, strefí se na vteřinu a doplní dokonalou kompozici.

Obdivuhodné je i ztvárnění Rachel. Anna Stropnická dovede působit velmi přesvědčivě i přes nesnadný úkol, kterého se jí dostalo. Mafiána hraje stejně důvěryhodně jako mladou zamilovanou dívku.

FOTO: Sám na dva šéfy

Anna Stropnická coby Rachel předvedla velký talent.

Propracované kulisy nejsou pouhými kusy nábytku poskládanými na jevišti, zahrnují v sobě i modernizaci a velkou originalitu. Zejména pokud jde o kartónové domečky po stranách, které veselým způsobem vytvářejí iluzi skutečné ulice. Herci mezi nimi totiž zcela normálně procházejí nebo vykukují zpoza rohů.

Jedinými nedostatky inscenace je pomalý rozjezd a strojené vtipy, které se objevují zejména na začátku. „Hotovky? Snad už budou hotový.“ Nad podobnými výpověďmi se dnes málokdo alespoň pousměje. Některé žerty zapadaly nebo byly předem jasné. Jakmile se však inscenace rozeběhla, o smích nebyla nouze.

Samotný scénář i jeho nynější pojetí je v každém případě odvážným činem. A ukazuje nám, že risk se vyplácí.

Sám na dva šéfy, Divadlo pod Palmovkou, autor: Richard Bean (podle Goldoniho), režie: Antonín Procházka, obsazení: Jan Konečný, Anna Stropnická, Radek Zima, René Přibil, Petra Horváthová, Zuzana Slavíková, Ondřej Kavan, Rudolf Jelínek, Hynek Chmelař, Ivo Kubečka a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sám na dva šéfy ohromí vtipem i detaily. Palmovka zabodovala