Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kaiser Chiefs. Jak fotbaloví fanoušci přišli ke žvýkačkovému labelu

Redakce

Redakce

16. 2. 2012

!Profil!Pětičlenná indie rocková partička pocházející z anglického Leedsu se dala dohromady již v roce 1997. Od té doby stihli změnit jméno kapely a vydat čtyři desky.

Kaiser Chiefs Zdroj: myspace.com

Do roku 2003 působili tito britští hudebníci, převážně kamarádi ze školy, pod nenápadným jménem Parva Ruston, poté pouze jako Parva. Ani s jedním z těchto jmen však nezaznamenali nějaký větší úspěch. A tak se chlapci rozhodli začít znovu s čistým štítem. Změnili manažera i název kapely a začali hrát nové písničky. Svůj nový název okoukali od jihoafrického fotbalového klubu Kaizer Chief, za který dříve hrával jeden z obránců jejich oblíbeného fotbalového klubu Leeds United.

Kapelu již v té době tvořili zpěvák Ricky Wilson, bubeník Nick Hodgson, kytarista Andrew Whitey White, baskytarista Simon Rix a klávesista Nick Peanut Baines.

Čtete také: Franz Ferdinand vznikli díky vodce

Své debutové album kapela vydala v roce 2005 s názvem Employment. Deska byla inspirována new wave hnutím a punk rockem 70. let a vzbudila pozitivní ohlasy. Angličtí hudební kritici o ní napsali, že je ryze britská a hlavně plná zábavy. Za album získala kapela několik hudebních ocenění a jako rekapitulaci za úspěšným rokem vydali v srpnu 2006 knihu A Record Of Employment.

Kasier Chiefs, posilnění úspěchem první desky, se pustili do práce a nové album na sebe nenechalo dlouho čekat. Deska s názvem Yours Truly, Angry Mob vyšla už v únoru 2007. Deska se umístila jako číslo jedna v žebříčku anglických nejúspěšnějších desek, ale kritikům se protentokrát tolik nelíbila. Shledávali ji velmi předvídatelnou. To však nebránilo tomu, aby se singl Ruby vyšplhal až na první místo hitparády britských singlů a získal ocenění za nejlepší videoklip. Živě ho přijeli zahrát v červenci 2008 i do Hradce Králové v rámci festivalu Rock for People.

[youtube_660]qObzgUfCl28[/youtube_660]

Rozjetí rockeři dlouho neodpočívali a hned na říjen 2008 naplánovali vydání své třetí desky. Ta měla původně vyjít ve stejný den jako nové album skupiny Oasis. Vydání bylo nakonec o týden posunuto a tvrzení, že se báli, že by se alba přímou soutěží zbytečně negovala.

Čtěte také: Kytarový rock v Británii umírá

K tvorbě nové desky si na pomoc vybrali nového producenta Marca Ronsona, který měl za sebou například i spolupráci s Amy Winehouse. Baskytarista Simon Rix v jednom rozhovoru prozradil, že se tak rozhodli, „… aby nás posunul někam dál. V podstatě nebudeme znít jako běžná britská indie kapela, ale chceme absorbovat i další vlivy. Ale pořád budeme znít jako Kaiser Chiefs.“ Nová deska nesla název Off with Their Heads a jako bonus vydala kapela také DVD se záznamem koncertu z Ellen Road, který navštívilo 40 tisíc fanoušků.

Nečekaný návrat

Od té doby až do roku 2010 o kapele nebylo slyšet. Dokonce se uvažovalo o tom, že to tato pětice fotbalových fanoušků zabalila. Chlapci ale na ukončení kariéry ani nepomysleli, právě naopak. Během dvouleté pauzy stihli založit vlastní nahrávací společnost s vtipným názvem Chewing Gum Records a natočit další desku, v pořadí již čtvrtou.

S načasováním návratu kapela všechny doslova šokovala. Bez předchozího upozornění z ničeho nic umístila na youtube nový klip Little Shocks se slovy: „Jsme zpátky!“ Nové album se jmenovalo The Future Is Medieval.

Na svých webových stránkách vyvěsili dvacet nových singlů a fanoušci si za poplatek 7,50 liber mohli jednu desítku stáhnout a dokonce i dále prodat. „Je tohle budoucnost hudby? To vám neřekneme. Jestli to chce někdo srovnávat s Radiohead, je to jeho věc,“ řekl k inovativnímu počínání kapely bubeník Rick Wilson.

[youtube_660]rEeNg7IWGu4[/youtube_660]

Právě teď jsou Kaiser Chiefs na turné po své rodné Velké Británii, od března do dubna mají naplánované koncerty po celé Severní Americe a květen mají v plánu trávit na koncertní šňůře po Austrálii. Pro americký trh hoši loni nahráli dokonce speciální desku s názvem Start The Revolution Without Me.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kaiser Chiefs. Jak fotbaloví fanoušci přišli ke žvýkačkovému labelu