Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Franz Ferdinand vznikli díky vodce. Teď chystají návrat na scénu

Redakce

Redakce

23. 12. 2011

!Profil!Skotská indie rocková skupina Franz Ferdinand oznámila po delším odpočinku společný návrat na koncertní pódia. Nové desky by se fanoušci měli dočkat příští rok.

Franz Ferdinand, Zdroj: oficiální stránky kapely

Čtveřice mladíků se seznámila na umělecké škole v Glasgow. Říká se, že úplné základy kapely byly položeny na párty, kde se Nick McCarthy málem popral s Alexem Kapranosem o láhev vodky. Ke rvačce nakonec nedošlo, místo toho se spolu začali bavit o muzice a rozhodli se sehnat další lidi, kteří by s nimi chtěli hrát. A tak se ke zpěváku Alexovi a kytaristovi Nickovi připojil bubeník Paul Thompson a baskytarista Bob Hardy.

Čtěte také: Stone Roses se vrací. Ke comebacku je přemluvil samotný Beckham

Za název své nové kapely zvolili tito mladíci dobře znějící jméno rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. Frontman skupiny Alex Kapranos v jednom rozhovoru prozradil, proč zrovna tento panovník: „Jeho život, nebo alespoň konec života změnil světové dějiny naprosto zásadním způsobem. On vlastně tvořil dějiny, ale nechci zase podnítit nějaké intelektuální debaty, jenž by řešily naše jméno. Především by název měl dobře znít. Jako hudba.“

Kapela získala své fanoušky díky chytlavému, kolikrát až diskotékovému rytmu, sarkastickým textům a garážovému zvuku. „Naším hlavním cílem je, aby si lidi na našem koncertě především zatančili a zazpívali s námi. Rozhodně nechceme být žádnou pomatenou post-rockovou kapelou, která není schopna dát dohromady jedinou kloudnou melodii,“ uvedl jednou Alex. K tomu všemu přidali image skládající se z černých kalhot, proužkovaných košil a krátkých sak a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

Na úspěšné vlně

V roce 2004 vydali svoji první desku s vcelku neoriginálním názvem Franz Ferdinand. Singl Take Me out z této desky se umístil na předních příčkách britských hitparád. Toto své první hudební dítě vydali Franz Ferdinand u malého labelu Domino records a zařadili se tak mezi taková jména indie rockové scény, jako jsou například Kaiser Chiefs.

Nabuzeni úspěchem svého debutu vydali čtyři obdivovatelé Františka Ferdinanda hned v roce 2005 svoji druhou desku s názvem You Could Have it so much Better. Největší úspěch sklidily singly Do you want to či The Fallen. V roce 2009 vyšla zatím jejich poslední deska Tonight: Franz Ferdinand.

Za poslední dva roky neodehrála kapela skoro žádné koncerty. Členové skupiny mezitím odpočívali a věnovali se svým soukromým projektům. To by se však mělo brzy změnit. Čtveřice se nechala slyšet, že si zase chce užívat společného hraní, nová deska by tak měla vyjít v roce 2012.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Franz Ferdinand vznikli díky vodce. Teď chystají návrat na scénu