Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Stone Roses se vrací. Ke comebacku je přemluvil samotný Beckham

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

21. 12. 2011

Britská skupina Stone Roses, stálice severoanglické klubové scény osmdesátých let, nadělila fanouškům nečekaný dárek. Na říjnové tiskové konferenci její členové oznámili, že po patnácti letech se usmířili a pracují na novém materiálu.

Stone Roses

Britská skupina The Stone Roses se vrací po patnáctileté pauze, Zdroj: youtube.com

Proslýchá se, že v obnovení Stone Roses měla prsty jiná anglická celebrita, totiž fotbalista David Beckham, jejich velký fanoušek. Ať je to jak chce, pánové jsou zpět v původní sestavě, tedy zpěvák Ian Brown, kytarista John Squire, baskytarista Gary Mani Mounfield a bubeník Alan Reni Wren.

Jejich první koncerty proběhnou 29. a 30. června příštího roku a to samozřejmě v Manchesteru, kde se před lety začal psát jejich příběh. Jedná se o první živá vystoupení po sedmnácti letech. K dispozici bylo 75 000 míst, ale lístky na obě akce zmizely v rekordním čase. Na tento úvod by mělo podle vyjádření samotných hudebníků navázat celosvětové turné. Již byla potvrzena vystoupení na několika evropských festivalech, včetně T In The Park ve Skotsku a Benicassim ve Španělsku.

Jak to všechno začalo

Shrňme si v kostce, co jsou vlastně Stone Roses zač. Kapela vznikla v Manchesteru v roce 1983 a během pár let se stala fenoménem. Patří k nejpopulárnějším interpretům, kteří byli řazeni k takzvanému Madchesteru, tedy hudebnímu proudu, jenž vzešel zejména z manchesterských nezávislých klubů a nabídl alternativu k ohrané mainstreamové hudbě.

Přečtěte si více o hnutí Madchester

Debutové album nazvané prostě Stone Roses vyšlo v roce 1989 a sklidilo ohromný úspěch. Můžeme z něj připomenout třeba skladby Made of Stone, She Bangs the Drums či Elephant Stone.

Mnoho písní po sobě bohužel kapela nezanechala, zůstalo u pouhých dvou alb. Druhé a poslední se jmenovalo Second Coming a vyšlo v roce 1994. Na další desku již publikum čekalo marně, neboť dávní kamarádi John Squire a Ian Brown se zle pohádali a s kapelou byl konec. Vedoucí pozici na britské hudební scéně převzali Oasis a Blur a nastala éra britpopu.

Členové Stone Roses se pak rozešli každý svou cestou a dosáhli slušného úspěchu i na sólových drahách, zejména to platí v případě Iana Browna. Po téměř dvou dekádách se však přece usmířili a vydávají se na turné mimo jiné s cílem pozvednout britskému publiku náladu v těžkých časech. „Původně jsme chtěli comeback oznámit den po nepokojích,“ zmínil Ian Brown na tiskové konferenci. Narážel tím na vlnu pouličního násilí a vandalismu, která Britské ostrovy postihla letos v létě.

Zároveň při rozhovoru s novináři padla kritická slova vůči současné hudební produkci. Posluchačům nyní nezbývá, než se obrnit trpělivostí a vyčkat, zda Stone Roses udělají v současném rocku obstojný průvan. Vzhledem k tomu, že jednou se jim to již podařilo, jsou vyhlídky více než nadějné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stone Roses se vrací. Ke comebacku je přemluvil samotný Beckham