Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hnutí Madchester: Klubové šílenství se ze severní Anglie dostalo do celého světa

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

14. 8. 2010

Když se řekne manchesterský klub, většině z nás se nejspíše vybaví Manchester United. Severoanglická průmyslová metropole se však nevyznamenala jen fotbalem a továrnami. Velkou tradici tu má i populární hudba, a proto bychom neměli zapomínat na kluby hudební. Právě v nich vzniklo na přelomu 80. a 90. let minulého století hnutí, kterému se dostalo pojmenování Madchester.

Manchester, Zdroj: aerial-manchester.co.uk

V roce 1982 byl v Manchesteru otevřen hudební klub s názvem Hacienda. Tohle místo se stalo střediskem nově vznikající scény. Pod vlivem skupin jako New Order či The Smiths (a mnohdy také pod vlivem lecčeho jiného) vytvořili mladí mancunians svébytnou subkulturu.

Složenina přídavného jména šílený se jménem města mluví za vše – Manchester se tehdy dočista zbláznil do nového, neotřelého zvuku. Setkával se v něm alternativní rock s klubovou taneční hudbou a byly v něm slyšet ozvěny rozmanitých stylů od diska přes house až po hip hop.

Město začíná šílet

V Haciendě se prolínala vystoupení indie rockerů s tanečními dýchánky diskžokejů. Návštěvníkům vyhovovalo obojí, a tak se přirozenou cestou začaly žánry mísit. Souběžně s Haciendou se dařilo i jiným podnikům, lidé se rozjařeně hrnuli z klubu do klubu a místní scéna vzkvétala. Koncem osmdesátých let už zmínky o mladé manchesterské krvi obletěly celou Británii.

První skupina, která se brzy stala jednou ze špiček nastupujícího žánru, vznikla v roce 1984. Založili ji Ian Brown a John Squire a říkali si The Stone Roses. Eponymní první album sice vydali až po pěti letech, ale sklidili s ním úspěch. Tou dobou už je všichni znali z manchesterských klubů.

Do historie se zapsal jejich koncert na Spike Islandu, který někteří nadšeně nazývali Woodstockem nové generace. Ač vydali jen dvě desky a v roce 1996 se rozpadli, dodnes má jejich hudba spoustu fanoušků a na sólové dráze si také nevedou špatně.

Radost až do rána

Jiná uznávaná a ctěná formace se proslavila pod jménem Happy Mondays. Oproti Stone Roses, kteří se přeci jen drželi svých kytar, se vydávali na odvážnější expedice na území jiných žánrů. Blízký jim byl rave nebo třeba house. Svůj nekonvenční zvuk ovšem vydatně podporovali fetováním. Na drogy odkazuje i název jejich stěžejní nahrávky z roku 1991 Pills ‚n‘ Thrills and Bellyaches.

Vášeň pro objevování jiných stavů vědomí je obecně s Madchesterem spojená. Koncem osmdesátých let se rozšířila zejména extáze, ne nadarmo přezdívaná taneční droga. Čím byla dostupnější, tím větší oblibu si získávala. V klubech nabízela lidem možnost vydržet déle při síle a zároveň se do hudby lépe vcítit. Dave Haslam, slavný DJ z Haciendy, vzpomínal: „Užívání extáze kluby navždycky změnilo; večer v Haciendě se tak ze skvělé pařby změnil na intenzivní zážitek, který vám změnil život.“

Koberce a šarlatáni

Další význačná skupina z té doby by nejspíše zvítězila v soutěži o nejztřeštěnější název. I když Štastná pondělí a Kamenné růže také originalitu nepostrádají, Inspiral Carpets v tomto ohledu vedou na celé čáře. Tato kapela pro změnu inklinovala spíše k psychedelickému rocku ve stylu šedesátých let.

The Charlatans jsou rovněž spíše rockeři, s taneční hudbou se až tolik nezaplétali. Původně předskakovali Stone Roses, později se jim popularitou skoro vyrovnali a na rozdíl od svých někdejších vzorů jsou dodnes aktivní. V Čechách jsme je mohli slyšet třeba před třemi lety opět jako předskokany na brněnském koncertě Rolling Stones.

Začátkem devadesátých let se hlavní hvězdy hnutí odmlčely a publikum přesunulo pozornost jinam. Madchester se pomalu ale jistě stával minulostí, přestože mnohé skupiny nezmizely a hrají dodnes. Do módy přišel grunge, britpop a jiné žánry. Manchesterské hnutí ale bylo bezpochyby přínosné. Už jenom tím, jak pomohlo neznámým nezávislým skupinám prosadit se na trhu. Do té doby se málokomu povedlo dostat ze zapadlého šantánu přímo k světlům ramp a do čela hitparád.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hnutí Madchester: Klubové šílenství se ze severní Anglie dostalo do celého světa