Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Jiráskův Hronov 2012: Program i semináře nabídnou známá jména

Aneta Filipová

Aneta Filipová

2. 8. 2012

FOTO: Jiráskovo Divadlo, HronovLetní festivalový svátek amatérského divadla Jiráskův Hronov je za dveřmi. Od soboty 4. do soboty 11. srpna se v Hronově na Náchodsku koná 82. ročník, který nabízí účastníkům amatérské inscenace i rozmanité semináře a dílny.

FOTO: Jiráskovo Divadlo, Hronov

Činohra, loutky, nebo pohybové divadlo? V Hronově můžete vidět všechno Zdroj: J. Mach, jiraskuvhronov.cz

V roce 1931 se v Hronově na počest osmdesátých narozenin Aloise Jiráska konal první ročník. Od té doby se změnilo v českém amatérském divadle, v historii a kultuře mnohé. I přesto všechno dokázala tradice setkávání divadelních nadšenců dosáhnout přes osmdesát ročníků své existence.

Za tuto dobu se Jiráskův Hronov stal celostátní mezidruhovou přehlídkou, na které se představují všechny divadelní žánry. Vidět můžete klasickou činohru, ale i originální počiny tanečního, pohybového, experimentálního nebo studentského divadla, a to jak v podání českých, tak mezinárodních souborů.

Nepřehlédněte: Divadlo nikdy nespí, ani o prázdninách

Stejně jako předchozí ročníky platí i ten letošní za prestižní záležitost v oblasti amatérského divadelního umění. Festival jednak pořádají společně instituce, které se amatérským divadlem zabývají systematicky a dlouhodobě. Jednak se dění pravidelně účastní osobnosti z řad odborné veřejnosti, jako je Jan Císař, nebo významné osobnosti české kultury jako dramatik a disident Milan Uhde, mezi jehož nejznámější díla patří Balada pro banditu.

FOTO: Jiráskův Hronov, zahájení

První zahajovací den loňského Jiráskova Hronova

„Amatéři, pokud jde o kvalitu představení, dnes podle mě vpluli do takového divadelního proudu, že jsou jejich výkony srovnatelné s profesionály (i když ti to neradi slyší),“ řekl Milan Uhde, který je podle svých slov k dnešnímu amatérskému divadlu sice nadmíru šťouravý, ale na druhou stranu jej obdivuje.

Jedním z letošních zahajovacích představení bude inscenace IDolls královéhradeckého Divadla DNO v čele s Jiřím Jelínkem.

Recenzovali jsme: IDolls milujete ještě dřív, než je vidíte

Zahraniční zpestření zajistí soubor Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy z polského Krakova a německé ansámbly Amateurtheaterverband NRW nebo Gut & Edel Rheinfelden.

Z českých jmen může být lákadlem Jan Nebeský, který kromě toho, že měl v uplynulé sezoně plné ruce režijní práce s Králem Learem v pražském Národním divadle, nastudoval také inscenace Denně nebo Lamento. Poslední jmenovanou můžete vidět na festivalu v neděli.

Ve středu se představí soubor Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu, který pozitivně víří diskuzní vody festivalu. Co ještě letos rozvíří, si lze představit z programového upozornění: „Don Juan aneb Strašlivé hodování (nevhodné pro alergiky na peří).“

FOTO: Seminář, dílna_JH

Nechcete se jen dívat? Vyzkoušejte si sami, co všechno je divadlo

Doprovodný program doplní hlavní divadelní dění, a to o výstavy či koncerty. A nebudete-li mít dost, můžete se nechat unést kouzlem originálního nápadu a okamžiku při zápasu Improligy.

Organizátoři každoročně myslí i na nejmenší návštěvníky, kteří během týdne uvidí pohádky Divadýlka Kuba z Plzně Není drak jako drak nebo Mňam pohádky.

Přečtěte si: Festivalů není nikdy dost. Co takhle Nultý bod?

Podobně se i v připravovaných dílnách a seminářích můžete těšit na klasický dramaturgicko-režijní, hudební i herecký workshop, seminář tvůrčího psaní, ale i na dílny, které kopírují současné divadelní tendence, jako je dokumentární divadlo.

Dokudivadlo nabídne seminář režiséra a pedagoga DAMU Jiřího Adámka a hudebníka Jana Matáska DOC jako Od dokumentu k divadlu, jehož obsahem bude mimo jiné diskuze nad využitím veřejných projevů politiků či celebrit dostupných na internetu jako inspirace pro autorské divadlo.

Jiráskův Hronov

Hronov na Náchodsku

Kdy: sobota 4. srpna – sobota 11. srpna

Vstupenky: 50/60/70 Kč (zakoupení přes internet nebo na místě)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiráskův Hronov 2012: Program i semináře nabídnou známá jména