Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Nultý bod je Za dveřmi. Divadelní festivaly oživí letní Prahu

Anna Kottová

Anna Kottová

13. 7. 2012

FOTO: Teatr Novogo Fronta a Causa fatalisOd pondělí 16. do neděle 22. července oživí centrum Prahy spojení festivalů Za dveřmi a Nultý bod. V letních měsících, kdy divadla nabírají síly na novou sezonu, se o kulturní víření postará fyzické a pouliční divadlo.

Fyzické a taneční divadlo nebo pouliční divadlo a klaunérie. To je náplň dvou festivalů s názvy Nultý bod a Za dveřmi, které i letos společně zaplní letní Prahu.

Čtěte také: Festival Lávka River Stage nabídne mapping

Bude na výběr z 12 souborů. Nultý bod se opět usídlí v Divadle v Celetné a lístky se prodávají za 180 nebo 250 korun. Za dveřmi zakotví na Václavském náměstí, kde můžete vystoupení zhlédnout zdarma.

„Již pátým rokem se snažíme koncepčně přivážet novinky na poli fyzického a tanečního divadla a je nám tak ctí představit českým divákům etablovaná jména, jako je Juschka Weigel nebo Jasmine Morand. Na druhou stranu mě těší, že se v programu objeví umělci z domácí špičky fyzického a tanečního divadla, a to v pražské či světové premiéře. Uvidíme nejnovější představení Divadla Continuo či Miřenky Čechové & Tantehorse,“ nastínil umělecký šéf Nultého bodu Petr Boháč.

TOPZINE.cz vybírá z programu

Miřenka Čechová & Tantehorse

Česko-americké spojení vytvořilo tanečně-vizuální inscenaci s názvem S/he Is Nancy Joe, která bude mít v Praze světovou premiéru. Zabývá se tématem změny pohlaví v generaci ovlivněné street artem, hip hopem a komixem. „Narodil jsem se jako holka. Ale jistě vim, že jde o omyl,“ zní věta z programu vystihující náplň inscenace.

KRESBA: Komix k inscenaci S/he is Nancy Joe

Kluk, nebo holka? Autor: Miloš Mazal, nultybod.cz

Divadlo Continuo

V duchu experimentálního a tanečního divadla se ponese inscenace s názvem Sousedi. Tanec se propojí s živou hudbou inspirovanou lidovými písněmi z Čech, Moravy, Slovenska a Gruzie. Příběhy téměř beze slov vypráví o válce, hrdinství, popravách nebo sousedech, kteří udávali za jakéhokoliv režimu.

FOTO: Představení sousedi Divadla Continuo

Sousedi se pokouší o reflexi naší historie Zdroj: continuo.cz

Teatr Novogo Fronta

Causa fatalis má nevinný začátek. Obyvatelé jednoho domu žijí obyčejně a bez velkých požadavků, ale stačí příchod cizince a vše se znenadání změní. Soubor, který vznikl v roce 1993, podpoří současný tanec s prvky akrobacie pomocí pyrotechnických efektů.

FOTO: Teatr Novogo Fronta a Causa fatalis

Teatr Novogo Fronta má zajímavé výrazové prostředky Zdroj: zadvermi.cz

V.O.S.A. Theatre a Long Vehicle Circus

Anděl strážný, jak se vystoupení nazývá, propojí živou hudbu, akrobacii, žonglování a pantomimu. Volné občasné sdružení alternativců (V.O.S.A.) využije na Václavském náměstí také prvky site-specific.

Site-specific art je umění využít speciální místo k divadelnímu nebo výtvarnému představení, aniž by autoři výrazně změnili prostředí. Site-specific se většinou koná v zajímavých venkovních prostorech, které se dají kreativně a unikátně využít. Dílo se musí s prostředím vzájemně doplňovat.

Soubory V.O.S.A. a Long Vehicle Circus spojuje reprezentace České republiky na EXPO 2010 v Šanghaji. K Vose neodmyslitelně patří prapodivné hybostroje a k Long Vehicle zase tanec na chůdách. Vehicle navíc můžete znát ze soutěže Česko Slovensko má talent.

Nultý bod a Za dveřmi

Kde: Divadlo v Celetné a Václavské náměstí

Kdy: pondělí 16. – neděle 22. července

Vstupné: zdarma / 180 / 250 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nultý bod je Za dveřmi. Divadelní festivaly oživí letní Prahu