Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Inscenace Manson: Dýchne na vás zlo. Taneční, hudební a světelné

Anna Kottová

Anna Kottová

9. 3. 2012

Zpěvák Marilyn Manson spojil své jméno ze zpěvačky Marylin Monroe a sériového vraha Charlese Mansona. DOT504 připravil společně s Teatrem Novogo Fronta inscenaci inspirovanou zákeřným zlým člověkem a masovým vrahem.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/manson/]

Muž se v temném zakouřeném prostoru pomalu blíží k ženě. Jeho pohyby vám napoví, že něco není v pořádku. Pak se mu v ruce zaleskne obrovský nůž. Diváci jej vidí. Nevinná oběť nikoliv.

Čtěte také: Manson se představil v rámci Malé inventury

Zápas, energický tanec a hudba Helter Skelter (stejnojmenný film z roku 2004). Oběť se brání a celé to ozvláštňují sehraná světla. Vrah vítězí a svádí oběť se stejnou vášní jako jeho nůž.

FOTO: Manson inscenátorů DOT504

Nevinná oběť čeká jako jehně na porážku Zdroj: Petr Otta, DOT504

Přichází peklo na zemi, které kromě divokého tance doplňuje třetí postava, ďábelská žena. Manson’s family je pohromadě a tančí ve stylu Jacksonova Thrilleru.

Kdo byl Charles Manson?
Americký zločinec se narodil v roce 1934. Většinu svého života páchal trestnou činnost a v 60. letech se postavil do čela skupiny jménem Rodina (The Family), která měla na svědomí několik brutálních vražd. Jednou z obětí byla i Sharon Tate, manželka polského režiséra Romana Polanského. Dostal trest smrti, který mu byl zmírněn na doživotí. V roce 2012 bude podvanácté žádat o podmínečné propuštění.

Imitace je věrohodná a z jeviště na vás dýchá zlo, ačkoliv přesně nevíte odkud. K tomu se přidá sex, drogy a obžerství. Na mumraj zlých duší se dostaví i sám ďábel. Z ryzího ztělesnění zla jde strach, který k sobě všechny přitahuje.

Připadáte si jako v domě hrůzy. Někdy v pekle, jindy na zemi a hranice se pomalu stírá. Inscenace stojí na sehrané hudbě a tanci se světly. To je ale slabý odvar oproti taneční části s bílým kvádrem, která představuje rychlou, pohyblivou a i přes jednoduchost kulisy velmi atraktivní podívanou pro diváky.

Nepřehlédněte:  Vrrhněte si kamenem a rozhodněte o ději

Jde o experimentální tvorbu, takže nechte konzervatismus doma. Herecký a taneční projev všech zúčastněných si zaslouží pochvalu, především Pavel Mašek věrohodně ztvárnil samotného Mansona.

Úplně se mi vrátilo to podivně zlé mrazení, které jsem zažila při filmu Roba Zombieho Dům tisíce mrtvol. Nemyslela jsem si, že ho někdy zažiju znovu a ještě ke všemu na divadle.

Některé momenty by chtěly zjednodušit a dotáhnout. Konec vyšuměl do ztracena. Ale i s komorním kašpárkem se dá zahrát velké divadlo.

Manson

DOT504 a Teatr Novogo Fronta

NoD (Dlouhá 33, Praha 1)

Režie: Aleš Janák

Účinkují: Lenka Vágnerová, Pavel Mašek, Irina Andreeva, Aleš Janák

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Inscenace Manson: Dýchne na vás zlo. Taneční, hudební a světelné