Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Vrrh ženy kamenem: Nebojíte se? Tak rozhodněte o ději

Anna Kottová

Anna Kottová

8. 3. 2012

Divadelní kabaret doplňuje parodie a netradiční hudba. Tak by se dal do jedné věty shrnout základní popis děje na scéně. Vrrh ženy kamenem v sobě zdařile kombinuje tanec, hudbu a parodii.

FOTO: Vrrh ženy kamenem

Vrrhněte si také Zdroj: Vojtěch Brtnický, bartunkova.com

Věštecké osudí se schovává za zástěnou obyčejných kostýmů. Čouhají mu pouze ruce, které rozhodují, kdo z publika obsadí šest režisérských židlí.

„Právě dnes se stáváte režiséry.“

Uprostřed jeviště leží magická šachovnice a režiséři vrhem kamenem postupně rozhodují, co se bude daný večer hrát. Z devíti polí vyberou šest.

FOTO: Vrrh ženy kamenem

Magické osudí se schovává

Dvě herečky pak zastanou všechny postavy v šesti krátkých aktech. V první části předvedla Lenka Bartůňková robotický tanec od počátků po částečné osvobození z trhaných pohybů. Poté padl vrrh na tanečně-akrobatickou přeměnu křehké ženy v drsného opilého muže hudebně doplněného o temný soul.

V hlavní roli Teletubbies. Přesně tak by se dal nazvat třetí výstup postaviček s ramínky na hlavě a šaty vytaženými až po uši.

FOTO: Vrrh ženy kamenem

Připomínají vám Teletubbies?

Další část, japonská, se skládala z paraplíčka, minišatů a několika pohybů. Opravdu krátké na rozdíl od dvojiček, které přišly záhy. Diváckého režiséra zapojily herečky do inscenace. Štěstí, že to byl muž, a ke všemu tak pokorný. Ne každému by se zamlouvala představa vtažení do děje.

Čtěte také: Inscenace Krabat se podobá animáku

Poslední, šestá část inscenace ukázala sexy ženu s cigaretou a barovým zpěvem let gangsterských. Světlo přišlo netradičně ode dveří, kde se objevil dlouhý táhlý stín ženy. Stačilo cigaretou obkroužit půlkruh a imitace byla téměř dokonalá.

FOTO: Vrrh ženy kamenem

Do dvojiček se může dostat muž i žena. Lenka Bartůňková (vlevo) si poradí

Jednoduchá a různorodá hudba převážně využila směsici roztodivných zvuků a perfektně zapadla do každého aktu. Vypadalo to, že se hrálo dle hudby a ne že hudba pouze doplňovala děj inscenace. Pokud jde o taneční vystoupení obecně, často se hudební a dějová složka vyváží.

Na povrch prosákly humorné pasáže ve formě parodie, což dané představení oživilo. Protože chyběl tradiční děj, působila inscenace rozkouskovaně. Kulisy a světla by též potřebovaly dopilovat. Za vtip, kreativitu a radost ze syrovějšího divadla, než na který je běžný divák zvyklý, si inscenace zaslouží pochvalu.

Vrrh ženy kamenem

NoD (Dlouhá 33, Praha 1)

Režie: Lenka Bartůňková

Účinkují: Lenka Bartůňková, Johana Matoušková

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vrrh ženy kamenem: Nebojíte se? Tak rozhodněte o ději