Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jim Morrison vzkázal divákům: Všichni jste banda idiotů

!Speciál!Provokace a vyvolávání kontroverze, nesvárů a problémů, to vždy k rock´n´rollu neodmyslitelně patřilo. Topzine.cz vám představí pět interpretů a kapel, kteří to dotáhli v této kategorii nejdál. A začínáme pátým místem, na kterém je Jim Morrison.

Jim Morrison byl několikrát za své výtržnosti na koncertech zatčen Zdroj: archiv

Ať všech pět interpretů v našem žebříčku pobouřilo sebevětší počet lidí, dvě věci jsou jisté: Bez nich by současná rocková muzika neexistovala v podobě, v jaké ji známe dnes, protože se jedná o naprosto nezastupitelné rockové milníky. A věc druhá: vyjmenovaní interpreti potvrdili, že špatná reklama je také reklama. A možná ta úplně nejlepší.

Jim Morrison: 5. největší provokatér v historii rocku

Morrisonova provokace byla zpočátku nenápadná, když se v některých svých textech a básních strefoval do konzervativní společnosti, kterou upřímně nesnášel. Za touto nenávistí stála slušná dávka odporu vůči jeho rodičům, kteří jako ctihodní Američané tradiční konzervativní hodnoty uznávali.

V roce 1967 se The Doors objevili v populární show Eda Sullivana, v níž Jim Morrison nejenže odmítl cenzurovat jeden svůj verš, ale během přímého přenosu předstíral masturbaci, což vyvolalo napříč Spojenými státy pohoršení.

Jim Morrison

Celým jménem James Douglas Morrisson se narodil 8. prosince 1943 ve floridském Melbourne v USA. V roce 1965 založil společně s klávesistou Rayem Manzarkem rockovou kapelu The Doors, která se zakrátko stala v Americe velmi populární. Po natočení alba L.A. Woman si Morrison odjíždí odpočinout do Paříže, kde 3. července 1971 umírá na zástavu srdce ve věku sedmadvaceti let.

Později, nespokojený s vnímáním své osobnosti ve společnosti, začal Morrison více pít a užívat drogy. Problémů přibývalo, stejně tak jako Morrisonových incidentů s policií, která byla neodmyslitelnou součástí koncertů The Doors.

Miami poznalo středověk

Pomyslný bonbónek si ale Jim Morrison nechal na 1. březen léta páně 1969, kdy The Doors koncertovali v Dinner Key Auditorium v Miami. Opilý Morrison krátce po příchodu na pódiu vytrhl jednomu z policistů čepici a hodil ji do davu (tenhle kousek však nepředvedl Morrison poprvé). Pak si klekl k rozkroku kytaristy Robbieho Kriegra a předstíral felaci.

Čtěte také následující díl: Rammstein – 4. největší provokatéři v historii rocku

Po skončení jedné z písniček se najednou z ničeho nic pustil do urážení publika, když dvanáctitisícovému davu oznámil, že „všichni jste banda zasranejch idiotů.“ A začal řvát jako smyslů zbavený kolem dokola: „Co s tím chcete dělat?!“

[youtube_660]ZDN9y2vTdUs[/youtube_660]

Po odehrání skladby Break On Through ale Ještěří král obrátil a začal publikum naopak vyzývat k lásce a nahotě. „Pojďte mě sem někdo pomilovat, jsem tu osamocený. Vážně nikdo nechce vidět můj zadek?“

Celé vystoupení pak vygradovalo Morrisonovým konstatováním: „Stejně jste sem přišli, abyste viděli můj penis! Chcete ho vidět? Tak koukejte!“ A podle očitých svědků z předních řad pak Morrison svůj úd skutečně ukázal.

Svět podle Olivera

Režisér Oliver Stone, jenž natočil film The Doors, šel ještě dál, když Morrisona ve svém snímku s Valem Kilmerem v hlavní roli vybavil u stejné události hláškou: „Adolf Hitler není mrtvý. Je živý a zdravý a žije v Miami. Souložil jsem s ním minulou noc.“ Jestli to však Morrison skutečně pronesl, historické zdroje již neuvádějí.

Stejně tak Stone zaměnil v památném výkřiku otroky za idioty. Režisér byl obecně často kritizován, že jeho film o Doors byl v mnoha ohledech nepřesný.

Za tento exces byl Morrison později i obžalován (opilost a rouhání na veřejnosti, exhibicionismus a další prohřešky vůči zákonu) a odsouzen k pokutě 500 dolarů a k šestiměsíčnímu trestu odnětí svobody. K uskutečnění trestu ale nedošlo, protože Morrison zemřel dřív, než rozsudek nabyl pravomoci.

Čtěte také: Jim Morrison by mohl být po čtyřiceti letech omilostněn

Morrisonův exces v Miami má ale mnohem hlubší kořeny než pouhou opilost, jak by se na první pohled mohlo zdát. O Morrisonově odporu vůči konzervativním hodnotám již byla řeč. Morrison byl ale vášnivým čtenářem a mezi jeho nejoblíbenější autory patřil i filozof Friedrich Nietzsche.

Ten se právě často hodně opíral do tradičních hodnot a kritizoval obecně společnost jako bezduché ovce, jež se nechají manipulovat. Právě tato myšlenka v Morrisonově podvědomí možná zapříčinila to, že zpěvák při pohledu na několik tisíc pochlebujících diváků zakřičel: „Všichni jste banda idiotů!“

[youtube_660]K3CHi_9sxj0[/youtube_660]

Paralel bychom ale mohli najít mnohem víc. Třeba skutečnost, že Morrison začal o své hudbě i své osobnosti celkově pochybovat po té, co se obojí stalo krmí pro masy, bude mít velmi pravděpodobně rovněž svůj původ ve filozofii Friedricha Nietzscheho. Morrisonovy urážky diváků tak pravděpodobně nevycházely z jeho opilosti. Alkohol byl zde spíše jen prostředek, který vše spustil.

Byl to rebel

Morrison sice nebyl první rebel z řad rockových hudebníků, jenž se choval výstředně, přesto je však považován v této oblasti za otce. Nikdo před ním nedokázal tak narušovat společenské konvence, jako on. Jistě, pár rebelů před ním by se našlo (třeba Lennon), ale jejich rebelie měla své meze.

Morrison ale na nějaké meze nebral žádné ohledy. Byl hrubý, cynický, mluvil sprostě, opíjel se, choval se obscénně. Není divu, že jej kromě jeho fanoušků dost lidí nemuselo a především ti konzervativněji ladění jedinci jej vyloženě nesnášeli.

Jak ale uvidíte v dalších dílech, našli se i další rockeři, kteří dokázali zajít ještě dál. Ale o tom zase až za týden.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jim Morrison vzkázal divákům: Všichni jste banda idiotů