Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jim Morrison by mohl být po čtyřiceti letech omilostněn

Adriana Semlová

Adriana Semlová

9. 12. 2010

Textař a frontman skupiny The Doors, James Douglas „Jim“ Morrison, byl v roce 1969 odsouzen za obscénní chování během koncertu v Miami. Trest mu byl udělen před 41 lety v podobě pokuty 500 dolarů a odsouzení k šesti měsícům vězení.  Ani jeden z trestů však nebyl vykonán, protože Jim Morrison zemřel v roce 1971 v Paříži. Nyní se má konat zpěvákovo omilostnění.

Podle obvinění se Jim před fanoušky na koncertě v Dinner Key Auditorium svlékl a rouhal. Na pódiu si pohrával s páskem u kalhot, jako kdyby ho chtěl rozepnout. Také si nechal přinést na jeviště ovci, promlouval směrem k ní o sexu, ale pak celé představení zakončil se slovy: „Je moc mladá.“

Floridský guvernér a fanoušek skupiny, Charlie Crist, chce zrušit zpěvákův trest za údajné obnažování na veřejnosti při koncertu kapely. Crist se o případ začal blíže zajímat už v roce 2007. Na tuto myšlenku ho přivedli dva fanoušci skupiny, kteří ho žádali o milost za toto obvinění. Guvernér si nechal vyhledat všechny podrobné informace a záznamy, které se týkaly koncertu v Miami. Podle guvernérových slov neexistují žádné doložitelné dokumenty, které by nějak potvrzovaly pravdivost obvinění. „Zdá se mi, že by to byla tragédie, aby právě tohle obvinění bylo trvale spojováno s jeho životem. Tímto chci jenom dát příležitost k odpuštění,“ uvedl Crist. „Je to symbolické, správná věc. A jsem si jist, že ještě více jde o gesto pro jeho rodinu.“

O zrušení obvinění se jedná právě dnes, 9. prosince, den po Morrisonových narozeninách. Zpěvákovi by letos bylo 67 let. Zemřel ve svých sedmadvaceti oficiálně na srdeční infarkt. Není však vyloučeno ani předávkování drogami.

Americká skupina The Doors vznikla v Los Angeles v šedesátých letech minulého století. Název The Doors vznikl podle knihy Aldouse Huxleyho – The Doors of Perception (v češtině vyšlo jako Brány vnímání). Kapelu založili kytarista Robby Krieger, bubeník John Densemore, klávesista Ray Manzarek a zpěvák Jim Morrison, známý také jako básník pod přezdívkou King of Lizard – Ještěrčí král.

V dubnu měl premiéru dokumentární film o The Doors s názvem When You’re Strange, na kterém spolupracovali členové kapely. V Kongresovém centru v Praze vystoupili 13. července 2010 Ray Manzarek a Robby Krieger s doprovodnou kapelou a představili nesmrtelné hity kapely včetně Light My Fire nebo Riders on the Storm.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jim Morrison by mohl být po čtyřiceti letech omilostněn