Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jim Morrison bude patronem festivalu Trutnov Open Air 2011. Jaký byl jeho život?

Martin Faix

Martin Faix

7. 7. 2011

!Profil!Smrt Jimmyho Morrisona patří k k osudům celé řady muzikantů a umělců, kteří opustili tento svět předčasně a ve velmi mladém věku. Mezi podobné případy patřili také například Jimi Hendrix, Janis Joplin, Tommy Bolin nebo John Lennon. Jaký byl tedy Jim Morrison?

James Douglas Morrison se narodil 8. prosince 1943 v americkém městě Melbourne. Jeho rodina byla velmi konzervativně založená. Otec George Stephen Morrison byl admirál v námořnictvu a vzhledem k tomu se rodina musela často stěhovat. S rodinou právě pro onu konzervativnost Jim příliš nevycházel, naopak se zhlédl v myšlenkách beatnické generace. Kniha Na cestě (Jack Kerouac) ho natolik ovlivnila, že se snažil chovat se stejně jako hlavní postava knihy, Neal Cassady. Začal vést poměrně divoký život, pít, ale také se věnoval poezii a malování.

Každá generace chce nové symboly, nové lidi, nová jména. Chtějí se odloučit od svých předchůdců. Jim Morrison

Po neúspěších, jenž ho provázely na filmové škole v Los Angeles, se rozhodl studium ukončit.  Když pak v roce 1965 potkal klávesistu Raye Manzareka, který byl naprosto ohromen jeho talentem na psaní textů, písní a básní, rozhodli se založit spolu skupinu. Sestavu později doplnili bubeník John Densmore a kytarista Robby Krieger. Název skupiny Doors vznikl podle knihy The Doors of Perception od Aldouse Huxleyho.

Základními kameny jejich hudby byly básnické texty Jima Morrisona, který v nich projevoval vlivy a myšlenky, jenž čerpal od beatníků, ale také například z filozofie Friedricha Nietzscheho. Jim Morrison v písních přednášel o sexu, smrti, generační vzpouře, zkrátka o všem, co chtělo tehdy slyšet mladé publikum žijící v rodinách amerického snu.

Koncerty často připomínaly spíše obřady než hudební vystoupení. Jim Morrison vážným hlasem zpíval, sténal nebo přednášel, a hudba kapely se tajemně a snově kolem něj obtáčela. Publikum bylo konsternované, něco takového bylo velmi nové a velmi vzrušující. Proto se také záhy staly Doors velmi vyhledávanými a zvláště Jim Morrison začal být považován spíše za symbol tehdejší generace, než přímo za umělce.

Zájem o The Doors roste

První deska skupiny vyšla v roce 1967 pod prostým názvem The Doors. Obsahuje zřejmě nejslavnější skladbu kapely vůbec – Light My Fire, která později vyšla i na singlu, byť v kratší podobě. Následující desky již jen potvrzovaly raketový vzestup skupiny. Druhá deska Strange Days vyšla ten samý rok, a třetí album Waiting for the Sun vyšlo až v červenci roku 1968.


The Doors – Light My Fire

Právě tehdy se začínaly projevovat Morrisonovy problémy s drogami a alkoholem. Jim Morrison byl v té době často vyhlašován jako sex symbol doby, svým divokým stylem života lidi odváděl od svých původních myšlenek. Lidé se začali více soustředit na jeho osobu. Morrison toto těžce snášel, chtěl, aby publikum vnímalo jeho hudbu a texty, a ne to, co dělá jako člověk. Jeho životní styl se začínal obracet proti němu samotnému.

Začal silně pít a brát drogy, značně přibral na váze, nechal si narůst plnovous a často ztrácel kontrolu sám nad sebou. Jeho excentrické výstupy na veřejnosti, kdy se někdy i obnažoval nebo nadával lidem, jej několikrát přivedly před soud. Následující deska Soft Parade z roku 1969 příliš velký ohlas nesklidila, nicméně skupina se v dalším roce opět pustila do nahrávání. Výsledkem bylo album Morrison Hotel. Nutno říci, že v tomto období kvantita již velmi převažovala nad kvalitou písní. Nicméně Jim Morrison a skupina Doors byli stále velkým symbolem tehdejší rockové scény.

Smrt z nás všech dělá anděly
A dává nám křídla
Na místa, kde mívali jsme ramena
Hebká jako krkavčí drápy…
Jim Morrison

Poslední deskou skupiny se stalo album L. A. Woman, které vyšlo v roce 1971. Během jeho mixování odjel Jim Morrison do Paříže, kde žil se svojí ženou Pamelou Cursonovou. Morrisonův příběh končí v jeho domě v Paříži. 4. července byl nalezen mrtev ve vaně. Jako příčina smrti bylo stanoveno srdeční selhání. Morrisonova smrt šokovala svět. Stal se tak jedním z dalších předčasně ztracených talentů spolu s Jimmym Hendrixem nebo Janis Joplin.

Jim Morrison stihl za svůj krátký život ovlivnit mnohé umělce a celé generace. Jeho přístup k životu, názory i styl oblékání se staly módními. Například dodnes po jeho vzoru nosí rockoví zpěváci kožené kalhoty. Avšak Jim by si jistě přál zanechat spíše myšlenky a poselství svých textů, než jen hloupou image.

60. léta jsou nenávratně pryč a s nimi i doba skupiny Doors. Přesto drobný střípek těchto starých časů se dá znovu nalézt a prožít tak alespoň na chvíli psychedelické časy skupiny Doors – byť již samozřejmě bez Jimmyho Morrisona. Ray Manzarek a Robby Krieger přijedou pod názvem Ray Manzarek Robby Krieger of The Doors 13. července do pražského Kongresového centra, aby připomněli hudbu The Doors. Po loňském velkém úspěchu tak mají návštěvníci znovu šanci zažít toto úžasné vystoupení.

Jimu Morrisonovi bude rovněž zasvěcen letošní ročník festivalu Trutnov Open Air, jenž se koná od 17. do 21. srpna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jim Morrison bude patronem festivalu Trutnov Open Air 2011. Jaký byl jeho život?