×
TOPZINE.cz

Jen se posaďte, prosím! Knižní lavičky zaplavily Londýn

FOTO: Literární lavička
Lavičky pro milovníky literatury najdete v Londýně. Zdroj: Andrea Bittnerová pro TOPZINE.cz

Chcete si po procházce sednout? A co třeba posadit se na knihu? Můžete. V Londýně je nyní rozmístěno padesát knižních laviček. Pokud budete mít přes léto do britské metropole cestu, můžete si je prohlédnout na vlastní oči. Ve městě budou až do října.

FOTO: Literární lavička
Lavičky pro milovníky literatury najdete v Londýně. Zdroj: Andrea Bittnerová pro TOPZINE.cz

Tyto speciální lavičky se v Londýně objevily ve stejný den, kdy vyšla i studie na téma čtení u dětí a mladých lidí. Výsledky jsou na dnešní virtuální dobu překvapivě potěšující. Skoro 54 % dětí říká, že čtení je hodně nebo docela dost baví. Více mladých lidí také čte knihy mimo povinnou četbu do školy, a dokonce si myslí, že čtení je cool.

Lavička James Bond
Lavička představující Jamese Bonda. Zdroj: youtube.com

National Literacy Trust a Wild in Art společně vytvořily projekt the Books About Town, díky kterému vzniklo 50 vytesaných laviček prezentujících oblíbené knihy od klasiky po současné. Lavičky jsou umístěny od Greenwich až po Hyde Park.

National Literacyy Trust také vytvořila čtyři plánky, které pomohou lidem zjistit, kde se lavičky nacházejí. Mapy najdete v Bloomsbury, City, Breenwich a podél Temže.

Co kniha, to lavička

Podobu laviček navrhovali většinou ilustrátoři nebo dokonce samotní autoři konkrétní knihy. Ilustrátor Alex Scheffler navrhnul hned několik laviček, např. ke knize The Gruffalo. Ralph Steadman upravil své ilustrace ke knize Through the Looking Glass (Za zrcadlem a co tam Alenka našla), a Lauren Child a Cressida Cowell vytvořily každá lavičku ke svým dílům Clarice Bean a How to Train Your Dragon (Jak vycvičit draka). Mezi lavičkami najdete i stálice jako je Sherlock Holmes, James Bond nebo Hercule Poirot.

Lavička
Knižní lavička v Londýně. Zdroj: youtube.com

National Literacy Trust uspořádá 7. října aukci laviček v Southbank Centre a výtěžek půjde do fondu nadace.

Co na tento nápad říkáte? Líbí se vám? Chtěli byste podobné lavičky v Praze nebo v jiném českém městě?

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..