Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

James Bond se potkal s desítkami padouchů. Vybrali jsme 6 nejlepších

Redakce

Redakce

5. 11. 2012

James Bond slaví padesátiny. Přesto si i dnes umí poradit se zločinci všeho druhu, jak dokazuje nejnovější bondovka Skyfall, která se už pár dní hřeje v kinech. Pojďme zavzpomínat na ty nejlepší Bondovy padouchy.

První: Dr. No

Prvním protivníkem Jamese Bonda byl záhadný čínský vědec Dr. No. Ve stejnojmenném filmu se setkávají na Jamajce, kam 007 přichází vyšetřovat smrt agenta britské služby. Dr. No má na Jamajce svou laboratoř a na Bonda políčí sérii důmyslných pastí.

Poznávací znamení: kovové ruce.

Nejobsazovanější: Ernst Stavro Blofeld

Ernst Stavro Blofeld je nejobsazovanějším Bondovým padouchem. O život mu usiloval už v Srdečných pozdravech z Ruska nebo Thunderballu, i když zatím jako vedlejší postava. A nepokoušel se zabít jen nejslavnějšího britského agenta, ze světa sprovodil i Bondovu manželku. Stalo se tak ve filmu V tajné službě Jejího Veličenstva. Svůj ničivý um ještě naplno ukázal v bondovkách Žiješ jenom dvakrát a Diamanty jsou věčné, aby nakonec zemřel potupnou smrtí v Jen pro tvé oči.

Poznávací znamení: má bílou kočku.

Největší zlatíčko: Goldfinger

S chamtivcem Goldfingerem se Bond setká ve stejnojmenném filmu. Goldfinger si nastřádá velké zásoby zlata, ale aby ještě víc zvýšil jejich cenu, rozhodne ozářit americké zásoby tohoto žlutého kovu v americké základně Forth Knox. Při svých ničivých kouscích stihl zabít i jednu z Bondových dívek – krásnou Shirley Eaton. Vymyslel si pro ni smrt speciální a stylovou – pozlatil ji od hlavy až k patě, a dívka se tak udusila.

Poznávací znamení: Zlatý prst podvádí při kartách i golfu.

Největší přeběhlík: Alec Trevelyan

Agent James Bond před lety spolu s kolegou 006 likvidovali sovětskou továrnu na biochemické zbraně. Z této destruktivní mise se ale vrátil jen 007. Po letech se Bond s přítelem Alecem Trevelyanem setkává znovu, tentokrát ale každý bojuje na jiné straně barikády. 006 chce zbohatnout a pomstít se. Proto nejdřív vykrade Národní banku, v Londýně zničí vše, co funguje na elektřinu, a spolu s generálem Urunovem se zmocní satelitu Zlaté oko, kterým mohou terorizovat svět.

Poznávací znamení: první dvojitý agent s tak velkou úlohou. Velí zločineckému syndikátu Janus – podle starého Boha se dvěma tvářemi.

Nejvytrénovanější: Donald Grand

Stejné fyzické kondice, jakou má James Bond, dosáhl snad jen Donald Grand v Srdečných pozdravech z Ruska. Donald Red Grant je ve filmu jeden z mnoha, kteří chtějí Bonda zabít. Sekundují mu zmíněný Ernst Blofeld, Rossa Klebbová nebo Taťána Romanovová. Je třeba říct, že Grantovy fyzické dispozice ty Bondovy překonávaly, a tak tu Bond nevyhrává jen hrubou silou, ale i důvtipem.

Poznávací znamení: peroxidové blond vlasy.

Nejnezkaženější: Jaws

Diváky velmi oblíbený padouch Jaws se objevil hned ve dvou bondovkách – Špion, který mě miloval a v Moonrakerovi. Obr s děsivým kovovým chrupem je pomocníkem Karla Stromberga, který chce vyprovokovat III. světovou válku tím, že odpálí jaderné rakety na Rusko a Moskvu. Jaws, který se dokáže prokousat nejen lidským masem, ale i kovem, se dá nakonec na stranu dobra – zamiluje se a agentovi 007 pomůže zachránit svět.

Poznávací znamení: kovové pilovité zuby, kterými překousne i ocelové lano.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

James Bond se potkal s desítkami padouchů. Vybrali jsme 6 nejlepších