Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Jak vycvičit draka. Kdo je tady k sežrání?

Redakce

Redakce

31. 3. 2010

Jak-vycvičit-draka-1Z nebe se snáší divocí draci, aby vám ukradli srdce. Svým ohnivým dechem zapálí vaši zvědavost a uchrání vás pod svými křídly před nudou. Do kin přichází animovaný film, který pobaví opravdu každého. Návod, jak vycvičit draka ve 3D, můžete studovat od 1. dubna.

Jak vycvičit draka. Zdroj: distributor filmu

Jak vycvičit draka. Zdroj: distributor filmu

O čem nový film z animátorské dílny DreamWorks pojednává? Budete se možná divit, ale je o tom, jak vycvičit draka. Nepříliš originální název diváka na snímek nenavnadí. O co je však titul chudší, o to bohatší je samotný film.

Trouba dobývá svět?

Malý nekňuba jménem Škyťák je členem vikingské vesničky Blp. Osada je to starobylá, jen domy jsou nové. Důvodem častých přestaveb jsou útoky drsných draků, kteří každou chvíli útočí na ještě drsnější Vikingy. Aby na Škyťáka přestali obyvatelé Blpu nahlížet jako na hubeného nešiku, musí zabít draka. Rozhodně není udatný bojovník, ale tam, kde chybí svaly, pomůže rozum. Chlapec vyrobí samostříl, kterým srazí draka z oblohy, jenže když pak stane zvířeti tváří v čumák, nedokáže mu ublížit. Místo toho se pokusí udělat si z nebezpečného, krvežíznivého dráčka domácího miláčka.

Jak vycvičit draka. Zdroj: distributor filmu

Jak vycvičit draka. Zdroj: distributor filmu

Málokdy se stane, že by film dokázal uchvátit již v prvních sekundách. Jak vycvičit draka do této úzké skupiny určitě patří. Snímek začíná vyprávěním, které si každou chvíli odporuje, a již toto krátké uvedení do děje vás naladí na tu správnou notu. Oproti Shrekovi nejsou vtípky postavené na aktuálním světě, hlouposti či vlezlosti (ano, narážím na oblíbeného, již obehraného Oslíka). Škyťák má dobré srdce, ale jeho snaha pomoci vždy nedojde kýženého účinku. Je velice snadné ztotožnit se s ním, protože s nepochopením a maléry se setkává každý z nás. A proto vše, co mladý Viking a jeho drak udělají, působí přirozeně.

Očima Katariny Chalupkové: DreamWorks přichází  do kin s animovaným 3D příběhem o podceňovaném vikingském adolescentovi jménem Škyťák, jež si ochočí nebezpečného draka a tím ovlivní chod celé komunity. Klasický námět se opět dočkal docela vtipného a technicky kvalitního zpracování. Mimoto, diváci se dozví, co vše je potřeba k tomu, aby se z draka stal domácí mazlíček, což je docela důležité, protože po tomto filmu si budete chtít hned jednoho adoptovat!

Koho si určitě zamilujete, je samotný drak Bezzubka. Ten je takovým hravým a zároveň tvrdohlavým psíkem. Tak trochu připomíná černého labradora. Až na ta křídla, samozřejmě.

Hlavní dějovou osu máme, však něco stále chybí. Láska… Lidé milují v každém věku, o postavách z animáků to platí dvojnásob. Nezapomínejme, že jsou tvořeny převážně pro děti, a tak kde je kluk, musí být i holka. Nešikovný Škyťák tajně obdivuje krásnou Astrid, nejlepší lovkyni draků jeho generace. Jak tušíte, neskončí jen u zasněných pohledů.

Zábavu vystřídá akce

Jenže právě ve chvíli, kdy Astrid zjistí Škyťákovo malé tajemství, začne film pokulhávat. Právě to je moment, kdy opustíme tolik zábavný výcvik a přesuneme se na pole větší akce. Trochu nudnější přelom snadno odpustíme, neboť scény, které následují, za to stojí. Bitevní vřava, krkolomná vzdušná akrobacie a oheň, oheň, oheň.

Jak vycvičit draka. Zdroj: distributor filmu

Jak vycvičit draka. Zdroj: distributor filmu

Pokud se rozhodnete zajít na Jak vycvičit draka do kina, nebojte se investovat finance do promítání ve 3D. Technologie vás sice nevtáhne dokonale do děje, ani iluzorních průletů mezi skalami se nedočkáte, přesto si uděláte o dráčkovi trojrozměrnou představu, až budete mít sto chutí ho podrbat za ušima. A vířivý popel v bitvě také není k zahození.

Jak vycvičit draka je podle mě jeden z nejvydařenějších animovaných filmů poslední dekády. Neschází mu v rámci žánru rozumný a originální příběh, pestré nápady ani krásná hudba a animace. Snímek doporučuji zvláště těm, jimž se stále nezahojila rána po nepovedeném Eragonovi. Jak vycvičit draka je stokrát lepší. Na nic nečekejte a vyrazte do kina. Možná se tam potkáme.

Jak vycvičit draka (How To Train Your Dragon)

Animovaná komedie
USA, 2010, 97 min

Režie: Dean DeBlois, Chris Sanders
Hrají (v českém znění): Matouš Ruml, Terezie Taberová, Jiří Schwarz, Tomáš Juřička

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Jak vycvičit draka. Kdo je tady k sežrání?