Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jaká byla láska Shakespearova Romea a Julie? Platonická, realistická, opravdová či celoživotní?

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

4. 1. 2019

Láska a nenávist jsou hlavními tématy Shakespearova dramatu Romeo a Julie. Tato tragédie pojednávající o hluboké lásce dvou mladých lidí překonávající nenávist svých rodů má stále dnešnímu čtenáři co říci. Je stále aktuální, neboť i v dnešní době zažíváme tak silné city, jakými jsou láska i nenávist.

Kdy jindy než právě před svatým Valentýnem je namístě zalovit v knihovně a oprášit rub Shakespearovy tragédie, v níž láska hraje hlavní roli. Jací byli jeho hlavní hrdinové a jak vyjadřovali svoji lásku se můžete dočíst v tomto článku. A můžete se třeba nechat inspirovat a stát se na svatého Valentýna nenapravitelnými romantiky.

Ach, Romeo, Romeo! Proč jsi jen Romeo?

Příběh Romea a Julie zajisté zná každý, nejklasičtější příběh nehynoucí lásky, která překoná všechno. Pojďme si však alespoň ve stručnosti shrnout obsah:

Drama nenaplněné lásky se odehrává v italském městě Verona, kde žijí dva vznešené rody – Montekové a Kapuleti. U Kapuletů je pořádán maškarní ples, na němž má být oznámeno zasnoubení Julie s Parisem. Na tento ples však tajně přichází i Romeo (syn Montekův) spolu se svými přáteli Benvoliem a Merkuciem. Romeo se zde poprvé setkává s Julií. Mezi oběma mladými lidmi se rodí veliká láska.

Trailer k filmu Romeo a Julie. Osudová láska se objevuje v nové verzi

Vyhnaný Romeo

Františkánský mnich Vavřinec oba milence na druhý den tajně oddá. Dojde k nešťastné události, kdy musí Romeo opustit město, odejde do Mantovy. Po hádce, již vyprovokují Kapuletové, se Romeo snaží zabránit souboji mezi Tybaltem (Juliin bratranec) a Merkuciem (jeho přítel). Marně! Merkucio umírá. Romeo pomstí smrt svého přítele a Tybalta v souboji zabíjí. Za svůj čin musí odejít do vyhnanství.

V noci se Julie setkává s Romeem, který jí vyznává znovu svou lásku, a poté utíká do Mantovy. Otec naléhá na Julii, aby se provdala za mladého šlechtice Parise. Nešťastná Julie požádá o radu mnicha Vavřince. Ten jí poradí, aby vypila nápoj, po němž usne a bude vypadat jako mrtvá. Julie s ním souhlasí, protože pro lásku, kterou pociťuje k Romeovi, by udělala cokoli.

Jenomže Romeo se o tomto plánu dozvídá pozdě. Myslí si, že je Julie skutečně mrtvá. V zoufalství se vrací do Verony, kde u hrobky své milé zabíjí běsnícího Parise. Po vyznání své lásky k Julii a rozloučení se světem vypije prudký jed. Julie se však probouzí ve chvíli, kdy je Romeo již mrtev. Její láska k němu je rovněž hluboká, proto uchopí jeho dýku a probodne se. Až nad těly mrtvých dětí se znepřátelené rody usmiřují.

Je láska Romea a Julie opravdová?

Ústřední dvojici celého dramatu tvoří postavy Romea a Julie. Ona ho poznává v době, kdy je ještě hodně mladičká, jedná se tedy o skutečnou lásku, nebo jen naivní dětskou zaslepenost? Nedívá se Julie na svět přes růžové brýle? Ano, možná je zpočátku trošku naivní, ale její poblouznění do Romea je opravdové, ze srdce, se všemi city. Vždyť už její odhodlání k vypití kouzelného lektvaru to dokazuje. Udělala by pro svou celoživotní lásku první poslední. A také že udělá! Její čin probodnout se jeho dýkou mluví za vše. Milovala ho tělem i duší a život bez něj si nedokázala představit. Její láska k Romeovi je opravdová a v příběhu se z mladé naivní holčičky stává dospělá žena.

Jan Otčenášek: Romeo, Julie a tma. Drama z nacistické okupace

Hoří takovou láskou i srdce hlavního hrdiny k mladé půvabné Julii? Přestože je Romeo mnohem starší než-li jeho mladá manželka, pociťuje to samé co ona. Představuje Romeo prototyp dokonalého muže? Je statečný, neohrožený, dokonce romantický, což dokazuje tím, jak vyjadřuje svoji lásku k Julii, když jí recituje verše pod balkonem. A především jeho city k ní jsou rovněž skutečné. Romeo se na svět dívá realisticky, vyzrává díky všem překážkám, které se mu postavily do cesty. Kdyby to nebyla pouze literární postava, ale člověk z masa a kostí, byl by zřejmě dokonalý, avšak otázkou zůstává, zda vůbec existuje dokonalý muž.

Já se domnívám, že ano. Dokonalý muž je takový, který má kromě svých předností i plno slabin, ale pro každého z nás existuje jen ten jeden jediný ideální, vyvolený i se všemi chybami. Abyste dokonalého partnera nalezli, musíte v sobě mít špetku tolerance a nejlépe i humoru. A víte proč? Poněvadž: „Kdo miluje žertem, bývá milován, kdo miluje hravě, bývá oklamán…“ Vraťme se však zpět k Romeovi a Julii. Obě postavy se během díla vyvíjí a dozrávají! Jejich láska je hluboká.

Láska dříve versus láska dnes

Shakespeare byl ovlivněn názory středověké literatury, které upřednostňovaly lásku k ženě ve formě lásky platonické. Avšak Romeo a Julie se promění v reálně uvažující osoby, které se milují tělem i duší. Čili jejich platonická láska se stává láskou skutečnou. Jsou do sebe zamilovaní tak, že na sebe musí neustále myslet, tajně se schází, Romeo se Julii vyznává ze svých citů, když v noci navštíví zahradu Kapuletů, a ačkoli tím i nesmírně riskuje, dokáže, že ji miluje.

Vladislav Vančura: Marketa Lazarová. Jako Romeo a Julie po česku

I dnes zažíváme platonické lásky, ať už jsou to chlapci ve škole ke své mladé třídní učitelce či děvčata k nějakému vysněnému ideálu, který je však pro ně z nějakého důvodu nedosažitelný. Časem však i děti vyspějí a snad narazí na to své štěstí, které nebude pouze platonické. Samozřejmě někdo zažívá platonickou lásku i v pozdějším věku, ale život je přece příliš krátký na takové lásky! Najděme tu pravou, opravdovou se vším všudy. Avšak nepočítejte, dámy, že vám budou muži pět serenády a milostná vyznání. Pokud muži skutečně milují, mají to ukryto hluboko v srdci, v duši, ale poznáte to tím, jak vám to dají najevo. Muži jsou snad od nepaměti lovci, ale neusněte na vavřínech, doba je jiná, i někteří muži se od nás žen nechají dobývat.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jaká byla láska Shakespearova Romea a Julie? Platonická, realistická, opravdová či celoživotní?