Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Já, Francois Villon: Písařík a Vraspírová hrají v novém muzikálu

Jana Kumherová

Jana Kumherová

22. 3. 2012

!Exluzivně! Martin Písařík a Petra Vraspírová se sešli v novém muzikálu Divadla Na Jezerce. On hraje básníka Villona, ona jeho životní lásku Kateřinu. TOPZINE.cz každému z nich položil několik otázek.

Jezerka plánuje premiéru nového muzikálu na čtvrtek 22. března. Představitelé hlavních rolí Martin Písařík a Petra Vraspírová krátce shrnuli, jak probíhaly přípravy.

FOTO: Martin Písařík

Zdroj: DNJ

Martin Písařík se narodil v Praze roku 1979. V raném věku se objevil v televizním filmu Městem chodí Mikuláš. V deseti letech začal účinkovat v amatérském divadle Radar. Vystudoval hudebně-dramatický obor na státní konzervatoři, další tři roky se věnoval muzikálu na konzervatoři Jaroslava Ježka. Roli Francoise Villona si vyzkoušel už na amatérských prknech. Román Jarmily Loukotkové Navzdory básník zpívá je navíc jeho oblíbeným literárním kouskem.

Jak se na jevišti cítíte v kůži prokletého básníka?

Postava je to krásná, já občas také píšu, takže o Villona jako básníka se už léta nějakým způsobem zajímám. Roli beru ne jako zlomovou, ale pro mě dost důležitou. Villon je náročná postava, a to jak herecky, pěvecky, tak i tanečně.

Původní česká novinka Já, Fransois Villon bude prvním muzikálem uvedeným v Divadle Na Jezerce. Autorem hudby je Ondřej Brzobohatý, režie je dílem Radka Balaše. Premiéra proběhne koncem března při příležitosti desátých narozenin pražské scény. Inscenace je věnována památce autorů, dramatika Jiřího Hubače a textaře Pavla Vrby, kteří se připravované premiéry nedožili.

Hrálo se vám lépe právě proto, že je vám Villon blízký?

Říkal jsem si, že to bude lehčí, protože k tomu mám blízko. Na druhou stranu je ale Villon tak výrazná osobnost, že si to člověk nemůže připustit. Prostě si říkám: „Proč já, obyčejný člověk, hraji někoho tak výjimečného?“ Takže jsem to spíš pojal tak, že nehraju Francoise Villona, který žil v patnáctém století, ale jsem to jakoby já. Hraju sám sebe v reáliích, které byly za Villona, a snažím se dostat sám sebe do těch situací, které prožíval on. Což mi přišlo během zkoušení jako jediná uvěřitelná cesta.

FOTO: Martin Písařík a Petra Vraspírová

Petra Vraspírová a Martin Písařík vytvoří hlavní dvojici Zdroj: Ivan Kahún, DNJ

Už máte za sebou nějaké podobně náročné role?

Ne v takovémhle rozsahu. Tady jsem si vyloženě říkal, že když selžu já, padne to celé. Během zkoušení jsem neměl chvíli klidu, protože Villon je na scéně pořád. Je to pro mě i nová zkušenost, vydržet to a představení určitým způsobem utáhnout, nikdy nepovolit.

To musí být náročné.

Dělá se to dobře, protože Radek (režisér Radek Balaš. pozn. red.) vybral výborný tým lidí. Na jevišti je devět naprosto rovnocenných partnerů. Není to tak, že by byl Francois Villon a okolo něj pár znuděných lidí, kteří mu tam něco hrají. Naopak, jsou tam výrazné osobnosti, které ovlivňují Villonův život a navzájem tvoří jeden celek.

FOTO: Petra Vraspírová

Zdroj: DNJ

Petra Vraspírová se narodila roku 1987, vystudovala brněnskou Taneční konzervatoř a muzikálové herectví na Janáčkově akademii múzických umění. V roce 2011 dostala angažmá v Divadle J. K. Tyla v Plzni, mezi její role patří například Alena v Noci na Karlštejně. Věnuje se i dabingu a kromě tance ovládá akrobacii, šerm a žonglování. Nyní se poprvé objeví na prknech pražského divadla. Konkurz na představení Já, Francois Villon vyhrála s přehledem, a to i v konkurenci se známějšími a zkušenějšími herečkami.

Jak byste charakterizovala svoji roli?

Kateřina je šílená ženská. Má strašně moc poloh, a to jak vášnivých, tak jemných a až psychicky labilních. Což je pro mě trochu silné, protože já jsem, doufám, normální. Určitě někde hluboko ve mně to je, ale doufám, že to nikdy nevypluje na povrch. (smích)

Mohlo by vás zajímat: Jezerka připravuje na konec března nový muzikál

Bylo pro vás zkoušení hodně náročné?

Byla to šílená námaha, tady jsou všichni činoherci, výborní herci. Já jsem teprve vyšla ze školy, sbírám zkušenosti, takže to pro mě byla strašná práce. Ale zato krásná.

Jakou roli hraje podle vás Kateřina v životě Villona?

No to byla samozřejmě jeho životní láska!

Po celou dobu?

Ono se to tam i trochu střídá, ale já věřím, že to tak bylo. I když on měl ještě prostitutku Tlustou Margot, ale tak to přeci nemohla být jeho životní láska.

Já, Francois Villon

Divadlo Na Jezerce

Režie: Radek Balaš
Hrají: Martin Písařík, Petra Vraspírová, Jana Malá, Petr Kostka, Petr Vacek, Peter Strenáčik, Tomáš Petřík, Ondřej Černý a Tomáš Vaněk
Cena: 390 Kč, 250 Kč

Premiéra: čtvrtek 22. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Já, Francois Villon: Písařík a Vraspírová hrají v novém muzikálu