×
TOPZINE.cz

Islandský režisér Baltasar Kormákur představí v Praze nový film Hluboko

FOTO: Baltasar Kormákur
Islandský režisér má zásluhy také v Hollywoodu. Zdroj: filmmakermagazine.com

Nový dobrodružný snímek uznávaného režiséra z Islandu Baltasara Kormákura přichází do českých kin 25. dubna. Uveden bude také 6. května na speciální projekci v pražském kině Aero, kde jej představí samotný režisér.

FOTO: Baltasar Kormákur
Islandský režisér má zásluhy také v Hollywoodu. Zdroj: Aerofilms

Baltasar Kormákur nepřijíždí do České republiky zdaleka poprvé. V roce 2007 zavítal na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kde převzal hlavní cenu Křišťálový glóbus za svůj film Severní blata z roku 2006. V rámci Islandského pondělí s tímto slavným režisérem, které se uskuteční 6. května, bude krom filmu Hluboko promítán také jeho další snímek.

Drama Hluboko je založeno na skutečné události, která se odehrála na Islandu v roce 1984. Příběh vypráví o potopené rybářské lodi, na které zahynula téměř celá posádka. Pouze jediný člen přežil – Guli, který nevěří žádným fyzikálním zákonům, dokázal v ledovém oceánu přežít šest hodin.

Bez pomoci dokázal zdolat lávové pole a doplavat až k břehu ostrova. Dodnes není jasné, jak tuto pouť dokázal vůbec přežít, a tak všechny vyřčené teorie zůstávají zatím nezodpovězené.

video

Snímek již získal několik významných mezinárodních ocenění. Dostal se do úzkého výběru na Oscara 2012 za nejlepší zahraniční film a s jedenácti cenami se také stal rekordmanem letošních výročních islandských cen Edda.

Baltasar Kormákur Baltasarsson je nadaný umělec, kterému se připisují zásluhy coby filmového a divadelního režiséra, herce, scenáristy a producenta. Účinkoval ve filmu Ďáblův ostrov (1996) a Andělé všehomíra (2000), režíroval divadelní hry nejen ve svém vlastním divadle, ale také v Islandském národním divadle.

FOTO: Hluboko
Film podle skutečných událostí: Hluboko.
Zdroj: aerofilm.cz

Jako režisér se do pamětí zapsal v roce 2000 s debutem S milenkou mé matky, za který získal řadu ocenění a ve kterém také ztvárnil jednu z rolí. Již několik let také spolupracuje s Hollywoodem, a tak z této spolupráce vznikly filmy jako Nádech (2010) a Kontraband (2012).

Letos vstoupí do kin jeho další americký snímek 2 zbraně (2013) s Denzelem Washingtonem a Markem Wahlbergem. Nyní natáčí v Evropě televizní film pro stanici HBO, ve kterém se do hlavní role zvažuje herec Christian Bale.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..