Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Islandský režisér Baltasar Kormákur představí v Praze nový film Hluboko

Veronika Jílková

Veronika Jílková

25. 4. 2013

Nový dobrodružný snímek uznávaného režiséra z Islandu Baltasara Kormákura přichází do českých kin 25. dubna. Uveden bude také 6. května na speciální projekci v pražském kině Aero, kde jej představí samotný režisér.

FOTO: Baltasar Kormákur

Islandský režisér má zásluhy také v Hollywoodu. Zdroj: Aerofilms

Baltasar Kormákur nepřijíždí do České republiky zdaleka poprvé. V roce 2007 zavítal na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kde převzal hlavní cenu Křišťálový glóbus za svůj film Severní blata z roku 2006. V rámci Islandského pondělí s tímto slavným režisérem, které se uskuteční 6. května, bude krom filmu Hluboko promítán také jeho další snímek.

Drama Hluboko je založeno na skutečné události, která se odehrála na Islandu v roce 1984. Příběh vypráví o potopené rybářské lodi, na které zahynula téměř celá posádka. Pouze jediný člen přežil – Guli, který nevěří žádným fyzikálním zákonům, dokázal v ledovém oceánu přežít šest hodin.

Bez pomoci dokázal zdolat lávové pole a doplavat až k břehu ostrova. Dodnes není jasné, jak tuto pouť dokázal vůbec přežít, a tak všechny vyřčené teorie zůstávají zatím nezodpovězené.

video
play-sharp-fill

Snímek již získal několik významných mezinárodních ocenění. Dostal se do úzkého výběru na Oscara 2012 za nejlepší zahraniční film a s jedenácti cenami se také stal rekordmanem letošních výročních islandských cen Edda.

Baltasar Kormákur Baltasarsson je nadaný umělec, kterému se připisují zásluhy coby filmového a divadelního režiséra, herce, scenáristy a producenta. Účinkoval ve filmu Ďáblův ostrov (1996) a Andělé všehomíra (2000), režíroval divadelní hry nejen ve svém vlastním divadle, ale také v Islandském národním divadle.

FOTO: Hluboko

Film podle skutečných událostí: Hluboko.
Zdroj: aerofilm.cz

Jako režisér se do pamětí zapsal v roce 2000 s debutem S milenkou mé matky, za který získal řadu ocenění a ve kterém také ztvárnil jednu z rolí. Již několik let také spolupracuje s Hollywoodem, a tak z této spolupráce vznikly filmy jako Nádech (2010) a Kontraband (2012).

Letos vstoupí do kin jeho další americký snímek 2 zbraně (2013) s Denzelem Washingtonem a Markem Wahlbergem. Nyní natáčí v Evropě televizní film pro stanici HBO, ve kterém se do hlavní role zvažuje herec Christian Bale.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Islandský režisér Baltasar Kormákur představí v Praze nový film Hluboko