Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Irena Obermannová chce opět šokovat, vydává pokračování Tajné knihy

Hana Mazancová

Hana Mazancová

12. 9. 2012

Zhruba před rokem šokovala spisovatelka Irena Obermannová nejen českou veřejnost. Poprask, který vznikl po vydání její Tajné knihy o údajném mileneckém poměru s Václavem Havlem, překvapil zřejmě i autorku. O okolnostech vzniku a vydání této knihy vydává Obermannová pokračování. Tentokrát pod názvem Panoptikum české.

OBR: Irena Obermannová: Panoptikum české výřez

Vydat novou knihu se Obermannová rozhodla u psychiatričky. Zdroj: nakladatelství Motto

Obermannová v nové knize Panoptikum české popisuje události, které provázely vznik předchozí Tajné knihy, a smršť kritiky v médiích, která se na ni ihned po vydání románu snesla.

Rozhodnutí padlo u psychiatričky

A jak vlastně Panoptikum české vznikalo? Po celou dobu, kdy tento skandál doslova plnil první stránky bulvárních i seriózních médií, si Obermannová dělala poznámky. Ty jí pomáhaly dobrat se smyslu, proč se vůbec určité věci dějí. O napsání další knihy pak rozhodly návštěvy psychiatričky.

FOTO: Irena Obermannová„A proč jsem o tom chtěla napsat? Protože to je závratný a výmluvný příběh. Hodně lidí se mě ptalo, proč to znovu píšu, proč se z toho, co se dělo nepoučím a nepíšu opatrněji. Odpovídala jsem jim, že jsem se poučila. A proto píšu neopatrněji,“ říká Obermannová.

Čtěte také: Dejte si Sex po telefonu s Irenou Obermannovou. A nezavěšujte se, prosím!

V nové knize můžeme očekávat méně tajností, alespoň pokud jde o hlavní postavy. Podle Obermannové totiž většina postav bude mít svá reálná jména. Čeští novináři prý Tajnou knihu zvulgarizovali a vítězoslavně odkryli identitu postav, místo aby odkrývali jiné věci. Sama autorka se ale snaží o to, aby knihy byly všeplatné, kde nejsou nutná jména, protože jde jen o samotný příběh. A Panoptikum české si samo vyžádalo větší konkrétnost.

Mluví pozpátku a učí se znova psát

Ovšem o ostré výroky zřejmě nebude nouze. Spisovatelka v knize Panoptikum české nazývá českou společnost pokryteckou, prolhanou a nemocnou. „Je to příběh spisovatelky, která po skandálu kolem své knihy přestala mít schopnost používat slova a začala mluvit pozpátku. Navštěvuje terapeutku, která usoudí, že není potřeba léčit spisovatelku, ale její psaní. Učí se znovu psát. A mluvit popředu. Tedy konkrétně,“ dodává Obermannová.

Česká společnost je pokrytecká, prolhaná a nemocná.

„Také jsem kvůli Pantoptiku musela číst znovu všechny ty bláboly v novinách. A měla jsem nad nimi už jiné pocity, někde jsem se dokonce smála, nad některými jsem si říkala – proč jsem z toho byla tak špatná? Vždyť jsou to pitomosti. Ovšem některé mě budou mrzet už navždycky, zvláště od lidí, kteří byli mými kamarády,“ popisuje Obermannová.

Čtěte také: Moje duše na cibulce. Příležitostné rýmy moderní ženy Ireny Obermannové

Nová kniha spisovatelky Ireny Obermannové s názvem Panoptikum české vyjde 15. října 2012 v nakladatelství Motto. Uvidíme, co další spisovatelský počin Obermannové způsobí tentokrát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Irena Obermannová chce opět šokovat, vydává pokračování Tajné knihy