Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Dejte si Sex po telefonu s Irenou Obermannovou. A nezavěšujte se, prosím!

Jana Dobešová

Jana Dobešová

20. 5. 2011

FOTO:Sexuální závislost je opravdová nemoc.Známá autorka a scenáristka Irena Obermannová napsala další z řady úspěšných knih. Sex po telefonu aneb Nezavěšujte se vychází v nakladatelství Motto a přináší perfektní relax pro každý den.

FOTO: Sex

Sex bez telefonu, Zdroj: archiv

Irena Obermannová je poměrně známá česká autorka, která má na svém kontě již řádku úspěšných knih, z nichž některé byly dokonce inspirací pro televizní tvorbu, jiné se vydávají i v zahraničí. Milovníci seriálu Ordinace v růžové zahradě možná znají její jméno, protože právě ona spolupracovala na jeho scénáři. To, že vystudovala dramaturgii a scenáristiku, ovlivnilo také její novou knihu Sex po telefonu aneb Nezavěšujte se.

Hned dvě hlavní hrdinky, které nás provázejí celou knihou, se profesně nacházejí v oblasti filmu. Eliška je herečka a Sára scenáristka. Irena Obermannová v tomto bodě opravdu velmi čerpá z vlastních zkušeností. Například zde popisuje prostřednictvím Sáry rozbor prototypického diváka romantických seriálů, ke kterým právě Sára píše dialogy. Asi nebude velkým překvapením, že jimi jsou starší paní, které špatně vidí i slyší a seriál jim slouží jako kulisa u žehlení.

Hlavní hrdinky jsou normální i nenormální

Eliška i Sára jsou kamarádky již od střední školy a po čase se jejich cesty opět setkávají. Ani jedna z nich však nežije ten život, který si vysnila. Eliška má syna, je rozvedená, bez práce a bez peněz. Sára má dceru, je rozvedená, má práci, která ji neuspokojuje, a je bez peněz. Eliška ale bydlí v domě, zatímco Sára v paneláku. Jednoho dne je napadne, že by bylo vše jednodušší, kdyby bydlely spolu. A to také provedou.

FOTO: Telefon

Když sluchátko přináší rozkoš, Zdroj: commons.wikimedia.org.

Irena Obermannová ve své nové knize vytvořila domácnost tvořenou ze dvou žen a dvou dětí. Po čase do jejich domova přibude i muž, ale protože je to starý známý spolužák, se kterým má Eliška jen příležitostný sex, tvoří Sára, Eliška a Jarda tragikomickou trojici. Sestěhování do jedné domácnosti sice oběma ženám prospělo, avšak jejich finanční situace stále není růžová. Až je jednou napadne, že by si mohly nechat domů zavést erotickou linku a provádět sex po telefonu.

V tu chvíli se rozjíždí tak trochu obyčejný a všem dobře známý příběh, který je však okořeněn zvláštností. Neobvyklé je právě provozování pohlavního styku prostřednictvím telefonních drátů. Naopak to, co všichni znají, je rozvrácené manželství, kdy dítě žije u matky, která je zoufalá, protože neví, co se životem. Sára a Eliška se nacházejí právě ve fázi životního bilancování, uvažují, co už zvládly a co by od života ještě chtěly. Otázka budoucnosti se stane ještě palčivější, když Eliška přijde o dělohu.

Každý hledá své místo

FOTO: Sex po telefonu aneb Nezavěšujte seHledání řádu v rozvrácené společnosti je typickou ukázkou dilematu dnešních dní. V době, kdy stále klesá počet uzavřených manželství a roste počet těch rozvedených, hledá každý člověk své místo a snaží se nějak zorganizovat svůj život, dát mu určitý směr. Jenže jaký směr má život ženy, které odešel manžel a ona se musí starat o jejich syna, když nemá práci ani kamarády. A kam směřuje žena, která už nemohla žít se svým manželem, jenž ji podváděl, a přitom zjistí, že ho stále miluje?

Na tyto a další otázky se obě hlavní hrdinky snaží najít odpověď během soužití ve společné domácnosti. Kromě toho hledají práci, starají se o děti, budují domov a samozřejmě shánějí muže. Ve čtyřiceti letech začínají nový život v nové společnosti. Zakládají moderní rodinu, kde jsou dvě mámy a jeden táta, který není biologickým otcem ani jednoho z dětí. Ve všeobecném chaosu se scházejí s muži a znovu zažívají pocit lásky a štěstí, které však v zápětí končí.

Nejednotný vypravěč i čas

Příběh plný zápletek, citů a sexuálních zážitků zasadila Irena Obermannová do současné Prahy. Příjemným ozvláštněním příběhu je střídání vypravěčů. Jednou proto vidíme kousek příběhu očima Elišky, další úsek vypráví Sára a část si třeba píše dcera Sáry do svého deníčku plného puberťáckých myšlenek, které jsou však i pro čtenáře často racionálnější než úvahy dospělých. Vyprávěcí čas, pro který se autorka rozhodla, není chronologický. Chvíli sledujeme seznámení Sáry s manželem a o pár řádků dále se již rozvádí.

Geniální relax pro chvíle pohody

Pokud máte rádi nenáročnou literaturu, u které můžete odpočívat, pobavit se, ale také lehce filozofovat nad základními otázkami života, je pro vás Sex po telefonu Ireny Obermannové to pravé. Zvláštní happy end, zapletené klubíčko plné vztahů nebo ožahavé téma pedofilie, nic z toho této knize nechybí. Obzvláště potěšeni pak mohou být ti, kteří v knihách rádi nacházejí trochu erotiky, protože již podle názvu je jasné, že o tu v knize půjde rovněž. Některým čtenářům také určitě udělá radost přebal knihy, na který nakladatelství použilo fotografii Jana Saudka.

Zazvonil telefon. Eliška ho vzala.
„Promiňte, to je omyl,“ řekl mužský hlas.
„Nic se neděje,“ řekla Eliška, ale nezavěsila.
„Víte, chtěl jsem říct svý holce, že ji miluju. Ale ji už to asi nezajímá. Můžu to říct vám?“
„Jak chcete.“
„Miluju vás.“

Název: Sex po telefonu aneb Nezavěšujte se
Autor: Irena Obermannová
Obálka: Jan Saudek
Formát: 208 stran, 21×13 cm
Vazba: vázaná s přebalem
Vydalo: Motto, Praha 2011
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: ***** ( 100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dejte si Sex po telefonu s Irenou Obermannovou. A nezavěšujte se, prosím!