Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Hledám tě v tomto městě: Poezie ovládne nedělní večer v Celetné

Anna Kottová

Anna Kottová

7. 10. 2012

FOTO: Jan PotměšilSpolek Kašpar sídlící v Divadle v Celetné připravuje první premiéru nové sezony. Začíná odvážně náročným kouskem s názvem Hledám tě v tomto městě.

FOTO: Z představení Draci noci v Divadle v Celetné

Věrní společníci Kašparu, Jan Potměšil (vlevo) a Jakub Špalek (vpravo) Zdroj: Michal Hladík, DvC

V neděli 7. října se pro divadlo v nezvykle pozdní hodinu 21:00 začne recitovat. Spolek Kašpar v Divadle v Celetné oživí po více než 10 letech básně Václava Hraběte.

Čtěte také: Romeo a Julie v Celetné si vystačí s osmi postavami

Tvůrčí tým se tak vrací s představením, které realizovali ve Viole. Nabídne ale nový pohled na texty českého básníka a průkopníka beat-generation.

Václav Hrabě (1940–1965) byl český básník, který zastupoval v Československu beat-generation. Mezi americké zástupce patřil například Kerouac, Ginsberg nebo Bukowski. Hrabě vystudoval český jazyk a dějepis na pedagogické fakultě v Praze. Po vojně pak vystřídal několik prací, až získal místo učitele.

Všechny jeho básně vycházely posmrtně, protože se v nedožitých 25 letech otrávil oxidem uhelnatým. Pro generaci 70. a 80. let jej objevil Vladimír Mišík, který básnické texty zhudebnil. K nejznámějším patří píseň s úvodními slovy: Láska je jako večernice.

V hlavní a jediné roli se představí Jan Potměšil. Karel Růžička pak doplní inscenaci o hudbu. Kašpar představení sfoukne jedním dechem, protože potrvá 55 minut a nerozděluje jej přestávka. Inscenace vzdáleně připomíná májový speciál Draci noci, ve kterém Kašpar také propojil divadlo a poezii.

The YouTube ID of dw-Tz255GFg#! is invalid.

Inscenace Hledám tě v tomto městě odstartuje novou programovou řadu nazvanou Zbytky sil, a to v neděli 7. října večer. „Nabídl jsem tento čas i prostor hercům jako volný, nezatížený nájmem. Pro tyto večery na přidanou se ujal název Zbytky sil. Takže v neděli ve 21.00 občas uvidíte cosi, co vzniklo navíc, z potřeby a radosti. Další premiéra se chystá na leden,“ vysvětlil šéf spolku Kašpar Jakub Špalek.

Hledám tě v tomto městě

Divadlo v Celetné

Na motivy básní Václava Hraběte

Režie: Irena Žantovská

Hrají: Jan Potměšil, Karel Růžička

Premiéra: neděle 7. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hledám tě v tomto městě: Poezie ovládne nedělní večer v Celetné