Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Hledám tě v tomto městě. Poetický pokus dopadl nad očekávání

Anna Kottová

Anna Kottová

17. 10. 2012

FOTO: Hledám tě v tomto městěPoezie Václava Hraběte ovládla jeden z večerů v Divadle v Celetné. Projekt s názvem Hledám tě v tomto městě ukazuje poezii na divadle za doprovodu klavíru. Recituje Jan Potměšil a doprovází jej Karel Růžička.

FOTO: Hledám tě v tomto městě

Hrnek a básně, toť pomůcky Jana Potměšila. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Měli bychom nejprve inscenaci nazvat pravým jménem, a to projekt nebo recitační koncert. Nejde totiž o inscenaci v pravém smyslu slova, nýbrž o divadlo nesoucí vzpomínku.

„Bylo to večer, dole pode mnou zářila Praha.“

Projekt Hledám tě v tomto městě připomíná českého básníka a jednoho ze zástupců české beat generation, který zemřel v 25 letech, Václava Hraběte.

Přestože dekadentní Hledání udržuje světelné rozdělení mezi herci a diváky, nehraje se na jevišti, ale pod ním. Divákům z první řady by stačilo natáhnout ruku, aby narušili potemnělou atmosféru.

FOTO: Hledám tě v tomto městě

Tolik ke scéně

Komorní koncert potřebuje komorní prostředí, a tak scénu tvoří pouze klavír a stolek z místní kavárny. Dění před první řadou doplňuje promítání černobílých fotografií města, nemusí to být nutně Praha.

„Zbývá nám pět cigaret a spousta milování.“

Poeticky nabité duše si přijdou na své, když Růžička nechává doznít tóny klavíru nebo Potměšil slova v tichu. Díky plynulému recitačnímu inscenování Jana Potměšila, který na jevišti s každým veršem nechával své srdce, bylo pro mě zhlédnutí projektu kulturním zážitkem.

Očima Evy Síčové: Texty Václava Hraběte mají jednu velkou výhodu. Patří mezi ty barvité, plastické básně, které když čtete, máte pocit něčeho hmatatelného. Syrová a čistá režie Ireny Žantovské s milým a hlasově vyváženým přednesem Jana Potměšila dala vyniknout genialitě Hrabětových veršů.

Komorní háv poezii vždy sluší, ale v tomto případě bych přivítala více interaktivní projekci, která doprovázela texty.

Hodnocení: 80 %

Veselé momenty střídaly smutné a napínavé chvilky. Zvuk klavíru se střídal jak s živým recitováním, tak s hlasem z reproduktoru, odkud také zazněla Hrabětova nejznámější slova láska je jako večernice. Báseň s názvem Variace na renesanční téma zhudebnil Vladimír Mišík.

FOTO: Nádvoří Divadla v Celetné

Divadlo v Celetné se nachází mezi náměstím Republiky a Staroměstským náměstím

Poezie na divadle cílí na velmi úzkou skupinu lidí. Recitační koncert Hledám tě v tomto městě  se snažil spojit recitační složku s hudební více než divadelní.

V porovnání s na první pohled podobným projektem Draci noci chyběl Hledání pohyb, který by rozvířil těžký komorní vzduch. Vzpomínka pěkná, provedení těžkopádné.

Hledám tě v tomto městě

Divadlo v Celetné

Na motivy básní Václava Hraběte

Režie: Irena Žantovská

Hrají: Jan Potměšil, Karel Růžička

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hledám tě v tomto městě. Poetický pokus dopadl nad očekávání