Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Herec Michal Slaný: Ve 25 letech se dostal do Národního divadla

Redakce

Redakce

15. 10. 2012

FOTO: Herec Michal SlanýŠestatřicetiletý Michal Slaný pochází z moravského města Znojma. V rámci Metropolitního léta na Vyšehradě si zahrál v inscenaci Kutloch, aneb I muži mají své dny. Z filmového plátna jej můžete znát jako sira Nicolase Wintona nebo Luboše z Expozitury.

FOTO: Michal Slaný v inscenaci Sladké ptáče mládí.

Po boku Taťjany Medvecké. Zdroj: Archiv Národního divadla

Z rodného Znojma zamířil na střední průmyslovku do Brna. V Brně už zůstal, protože ho zlákalo studium na JAMU, kde získal zkušenosti v činoherním herectví. Během studií hostoval například ve Východočeském divadle v Pardubicích či v divadle J. K. Tyla v Plzni.

Nepřehlédněte: Rozhovor s hercem Michalem Slaným

Po absolutoriu JAMU prošel několika divadly, až na osm let zakotvil v pražském Národním divadle (2001–2009). Na začátku mu bylo 25 let. Zahrál si v shakespearovských klasikách například v Mnoho povyku pro nic, Hamletovi, Večeru tříkrálovém, Richardu III. nebo v Romeovi a Julii. Za roli Raye v inscenaci Slyšet hlasy málem získal Cenu Thálie 2003.

FOTO: Michal Slaný v inscenaci Hello, Dolly!

V roli vtipného průšviháře Kornelia Hackela v Hello, Dolly! Zdroj: Studio DVA

Zahrál si několikrát pod režií Zdeňka Zelenky, v pohádkách Boháč a chudák nebo Kouzla králů. Objevil se také v Románu pro ženy nebo Hlídači č. 47. Nejvýraznější role přišla v roce 2011, kdy ztvárnil sira Nicholase Wintona v hraném dokumentu s názvem Nickyho rodina.

V rámci Metropolitního léta hraje spolu s Marošem Kramárem a Filipem Blažkem v inscenacích Vše o mužích nebo Kutloch aneb I muži mjí své dny. Alternuje také v Divadle Palace v inscenaci Líbánky aneb Láska ať jde k čertu nebo v novém Divadle Komedie v Údolí včel. V muzikálu Klíč králů získal roli Krále lidu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herec Michal Slaný: Ve 25 letech se dostal do Národního divadla