Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Hanna na DVD: Vraždící holčinu stíhá parta úchylů

Jiří Hannich

Jiří Hannich

25. 11. 2011

Do školy nikdy nechodila, přesto umí několik světových jazyků. Také bez problému zbije o hlavu většího protivníka. Thriller Hanna je podivuhodný příběh o jednom zvláštním děvčátku.

Na tváři akné, v ruce zbraň, Zdroj: distributor filmu

Film

Hannu vycvičil její otec k zabíjení. Zasvěcena do tajů bojových umění opouští v šestnácti letech arktickou divočinu a vydává se na stopu proradné agentky CIA Marissy Wieglerové. Její soupeřka povolává jednoho beach boye a dva nacisty (to není výmysl, ale fakt), aby Hannu zneškodnili dříve, než vyjdou na světlo okolnosti, kvůli nimž se tahle dívka změnila v prvotřídní vražedkyni.

Na režisérskou stoličku usedl Joe Wright, považovaný za jednoho z nejnadanějších začínajících filmových tvůrců současnosti. Se Saoirse Ronan, představitelkou Hanny, nespolupracoval poprvé. Již dříve se sešli na natáčení romantického dramatu Pokání. Snímek dostal Oscara za hudbu, Ronan pak byla nominována na nejlepší herečku ve vedlejší roli.

První třetina snímku se nese v duchu filmařské jednoduchosti. Režisér Joe Wright nepřikrášluje scény doprovodnou hudbou, ani přebytkem dialogů, spíše vede diváka k tomu, aby se kochal nespoutanou přírodou, soustředil se na postavy, dostal se naplno do děje. K úplnému naturalismu už chybí jen ruční kamera. Jelikož se z ní ale poslední dobou stalo klišé, je možná dobře, že Alwin Küchler, hlavní kameraman filmu, tento způsob snímání využil jen minimálně.

Dostaneš na kokos, nácku!

Jakmile si to na obrazovku napochodují speciální jednotky, rozjíždí se našlapaný soundtrack The Chemical Brothers a začíná pořádná akce. Velká škoda, že se nastoupené tempo nepodařilo udržet. S přibývajícími minutami totiž snímek viditelně ztrácí dech, do děje se zapojuje stále více postav a naopak klesá napětí, vytrácí se přímočarost a syrovost z úvodu.

Žánr akčního thrilleru je upozaděn komediálními prvky (některé dialogy a situace jsou opravdu vtipné), špetkou bláznivého krimi, ale i sekvencemi na bázi dětského dobrodružného filmu. Tenhle koktejl, ještě navíc korunovaný scenáristickými přehmaty, se bohužel nepodařilo dokonale namíchat.

Saoirse Ronan zabíjí pohledem

Jednotlivé charaktery jsou vyprofilovány téměř do extrému. Už samotná hlavní hrdinka představuje bizarní úkaz. Vždyť křehoučkou dívku s tváří andílka, co se v mžiku dokáže proměnit v nelítostného zabijáka, člověk jen tak nevidí. Nutno dodat, že bojové scény díky tomu nabývají na zajímavosti.

Přečtěte si kinorecenzi, která je k thrilleru Hanna ještě kritičtější

Saoirse Ronan však velmi dobře ztvárnila i emocionální stránku své postavy, vnitřní zápas s potlačovanou, přesto stále přežívající povahou dítěte. Její Hanně nechybí zápal pro věc, ani chladné uvažování tajného agenta, zároveň však pod polštářem ukrývá pohádky, touží po kontaktu s vrstevníky, jistotě rodinného prostředí, objevuje svou sexualitu.

C. Blanchett radí: čistěte si zuby

O gangsterech-podivínech, jako vystřižených z filmů Quentina Tarantina či Guye Ritchieho, už byla řeč. Lehce vyšinutou figuru však představuje také agentka Wieglerová. Ta si do lesa klidně vyjde v lodičkách a je doslova posedlá dentální hygienou. Cate Blanchett ji však zahrála jen průměrně, od držitelky Oscara se přece jen čeká procítěnější výkon.

S Hannou je to stejné, jako když se malé děcko těší, že na něj pod vánočním stromečkem čeká třeba PlayStation a po rozbalení dárku objeví jen triviální digihru v čínštině. Také Wright namlsá diváka obstojným zpracováním akčních scén, přehlídkou originálních figur a dynamikou ve vyprávění, aby následně sklouznul k nepříjemně rozvláčné, výstavbou děje málo propracované story, z níž je intenzivně cítit banálnost. Z tak zajímavého námětu šlo jednoznačně vykřesat víc.

DVD

V menu se sice člověk musí orientovat jen podle anglických popisků, zato je obdařeno slušným počtem bonusů (zase jen v angličtině). Celý snímek si můžete pustit s průvodním slovem režiséra Wrighta, který okomentuje, jak tvůrci došli ke zpracování jednotlivých sekvencí, co stálo za vznikem některých scén a jak se spolupracovalo s herci.

K dispozici jsou rovněž vynechané scény, krátký dokument o natáčení útěku Hanny ze zajetí a alternativní závěr (ten ale není zase tak alternativní, jak by se mohlo zdát). Samotný film disponuje originální i českou zvukovou verzí, k oběma je možné zvolit příslušné titulky.

Hanna

Akční / Thriller / Mysteriózní
USA/Velká Británie/Německo, 2011

Režie: Joe Wright
Hrají: Saoirse Ronan, Eric Bana, Cate Blanchett, Tom Hollander, Olivia Williams aj.

Zvuk: český, anglický (vždy Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, anglické
Bonusy: komentář režiséra, alternativní závěr, vynechané scény, Anatomie scény: Útěk z Tábora G

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hanna na DVD: Vraždící holčinu stíhá parta úchylů