Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Gael García Bernal: Mexický Tom Cruise zazáří i v tom největším úletu

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

24. 4. 2012

Nejznámější mexický herec současnosti nemá problém se před kamerou svléknout do naha či líbat se svým nejlepším kamarádem. Mrňous Gael García Bernal zkrátka není jen obyčejný hezounek.

FOTO: Gael García Bernal ve filmu Dopisy pro Julii

Gael García Bernal nezapře svůj mexický původ. Zdroj: distributor filmu

Gael García Bernal se narodil 30. listopadu 1978 v mexickém městě Guadalajara. Jeho rodiče byli herci a syn měl jít v jejich šlépějích. Odmalička se objevoval před kamerou, jako teenager si zahrál v několika telenovelách. To už mu bylo jasné, že se chce herectvím živit. Nezanevřel však ani na jiné zájmy. Ve škole ho nejvíce bavila chemie a ve čtrnácti letech začal učit domorodé indiány číst.

Přestože si v Mexiku díky soap operám vydobyl popularitu, nechtěl se proslavit jen jako lamač srdcí televizních divaček. V devatenácti letech proto odešel do Londýna. Začal studovat na Central School of Speech and Drama a stal se tak vůbec prvním mexickým studentem této školy. V té době ani moc netoužil po závratné herecké kariéře. „Nevěděl jsem, že chci točit filmy, dokud jsem s tím nezačal,“ říká dnes.

Kvůli natáčení předstíral exotickou nemoc

První příležitost přišla s dramatem Amores Perros – Láska je kurva, které herci změnilo celý život. „Zavolal mi režisér Alejandro González Iñárritu a požádal mě, abych se natočil při čtení nějakého textu, a ten videozáznam mu pak poslal. Nikdy předtím jsem se o žádnou roli neucházel, tak jsem udělal přesně to, co mi řekl.“ Režisér ho do svého debutového snímku bez váhání obsadil.

[youtube_660]s27rtWgzkT4[/youtube_660]

„Byl tady jen jeden problém,“ vzpomíná herec „Nemohl jsem zameškat školu. Alejandro přišel s řešením. Řekl, že jeho příbuzný – ředitel nemocnice – by mi mohl napsat potvrzení o nějaké tropické nemoci, kterou jsem se doma v Mexiku údajně nakazil. „Při návratu zpět do Londýna z natáčení jsem byl navíc holohlavý, takže ta historka působila dost věrohodně. Bylo mi ale trapně, protože spolužáci mi do Mexika posílali kartičky s přáním brzkého uzdravení.“

Iñárritu zajistil Gaelovi nejen omluvenku do školy, ale i kariéru, o jaké se mladičkému herci ani nesnilo. Film sklidil obrovský úspěch, získal několik cen a nominace na Oscara i Zlatý globus. Pozornost Hollywoodu na sebe nenechala dlouho čekat, o rok později se Gael objevil hned v pěti filmech – a všechny sklidily úspěch. Ve snímku Mexická jízda si zahrál se svým kamarádem Diegem Lunou a vystřihli si společně i milostnou scénu.

Jako zamilovaný kněz pobouřil církev

Sláva má i své stinné stránky, což herec pocítil na svou kůži po natáčení snímku Zločin pátera Amara. V jeho silně křesťanské domovině vzbudil film o knězi, který se zamiluje do šestnáctileté dívky, velké povzdvižení. Sám herec však s tématem problém neměl, tvrdí o sobě, že je „kulturně katolík, ale duševně agnostik.“

FOTO: Gael García Bernal ve filmu Špatná výchova

Jako žena nevypadá vůbec špatně. V Almodóvarově Špatné výchově se opravdu vyřádil.

Herectví bere tento mexický hezoun opravdu vážně, proto mu nedělá problém před kamerou odhalovat své pozadí či líbat muže. To, že zahraje kohokoli, pak dokázal ve snímku režiséra Pedra Almodóvara Špatná výchova, kde vystupuje i jako žena.

Roli získal díky svým jemným rysům i malému vzrůstu, měří pouhých 168 cm. Kolegové si ho kvůli tomu často dobírají, jemu to však nevadí. „Spousta úspěšných herců jsou prcci,“ směje se, „podívejte se třeba na Toma Cruise.“

Přestože se objevil v množství hispánských snímků, nevyhýbá se ani filmům natočeným v angličtině. Zahrál si například snílka Stéphana ve filmu Nauka o snech, díle francouzského režiséra Michela Gondryho. V této roli zúročil svou perfektní znalost anglického i francouzského jazyka (mimo to hovoří i portugalsky a italsky) a po boku Charlotte Gainsbourg ukázal, že role podivínů zvládá s přehledem.

FOTO: Gael García Bernal v Motocyklových denících

V životopisném snímku Motocyklové deníky si zahrál mladého Che Guevaru.

Věnuje se i režisérskému řemeslu. V roce 2007 natočil svůj první snímek – drama Deficit, které bylo kritiky přijato poměrně chladně. To Gaela neodradilo od dalších snímků; všechny se však týkají mexické problematiky, takže žádný světový trhák nečekejme. Koneckonců, na natáčení teď Gael moc času nemá – v roce 2011 se stal podruhé otcem.

Matkou jeho dcery Libertad je argentinská herečka Dolores Fonzi, se kterou je od roku 2009 ženatý. Společně vychovávají ještě tříletého syna Lázara. Své soukromí si herec střeží a bulvární plátky o něm obvykle nepíší – s výjimkou žebříčků nejvíc sexy mužů světa, kde pravidelně okupuje přední příčky. Gael García Bernal je zkrátka okouzlující.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gael García Bernal: Mexický Tom Cruise zazáří i v tom největším úletu