Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pedro Almodóvar se netají svojí orientací, ale ani slabostí pro ženy

Nela Christovová

Nela Christovová

9. 9. 2011

!Profil režiséra!Zatímco ve světě je tento režisér uznávanou autoritou, čeští diváci teprve začínají přicházet Almodóvarovým snímkům na chuť. Příběhy gayů, transsexuálů, prostitutek, ale i hereček a jeptišek fascinují už řadu let diváky všech věkových skupin.

FOTO: Pedro Almodóvar

Pedro při natáčení dramatu Volver, Zdroj: youtube.com

Pedro Almodóvar Caballero se narodil 24. září 1949 v zapadlém španělském městečku Calzada de Calatrava. Už odmalička byl obklopován samými ženami, což ovlivnilo jeho budoucí tvorbu. Navíc chodil do katolické školy, kde místní kněží spoustu let zneužívali některé z jeho kamarádů.

Tuto zkušenost promítl do snímku Špatná výchova, jehož scénář psal celých deset let. Sám ale přiznává, že nikdy neměl chuť o svém dětství mluvit: „Dětství je to první, co tě inspiruje. Mě to nikdy nelákalo. Nesnášel jsem své dětství, neměl jsem chuť na něj vzpomínat a ještě míň o něm mluvit.“ Této zásady se držel zhruba do roku 2006. Teprve před pěti lety se vrátil do krajiny svého mládí už jako známý filmový režisér při natáčení snímku Volver.

Inspirují ho nejen ženy, ale i menšiny

Začněme ale od začátku. V šestnácti letech se přestěhoval do Madridu, sám a bez peněz. Měl jediný cíl: točit filmy. V divadelní skupině Los Goliardos poznal Carmen Mauru, svou první dvorní herečku. Tu také obsadil do filmu Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón, který natočil v přepočtu s pouhými 75 000 korunami.

Následovaly další filmy s Carmen Maurou v hlavní roli jako Ženy na pokraji nervového zhroucení. Právě tady se objevuje obrýlený a celkově dost nevzhledný mladík jménem Antonio Banderas, další oblíbenec španělského režiséra. Společně natočili pět filmů a Banderasovo jméno se ve Španělsku i Latinské Americe začalo skloňovat ve všech pádech.

Jaký dojem mají naše kritičky z novinky Kůže, kterou nosím, se dozvíte v recenzi

Většina Amodóvarových filmů se odehrává v ženském světě. Od narození totiž Pedra vychovávala matka s babičkou a staraly se o něj i dvě starší sestry, tety, ale i sousedky. „Ženský vesmír je něco tak činorodého a barokního, co se rozvíjelo před mýma očima už odmala. Nikdo si tenkrát nemyslel, že bych to ve svém věku mohl chápat, ale já si všechno podvědomě vrýval do paměti.“

Režisér nikdy neskrýval svou homosexuální orientaci. A proto se dlouho zbavoval nálepky filmaře točícího gay snímky. S tím nesouhlasí, naopak tvrdí, že ve svých filmech zachycuje vášeň, která spojuje homosexuály a heterosexuály. Co se ale týče vlastního soukromí, to už tak sdílný není.

FOTO: Pedro Almodóvar

Na place je perfekcionista

Ve Španělových filmech se často objevují lidé na pokraji společnosti, stojící před morálním nebo existenčním problémem. A samozřejmě, drtivá většina hlavních postav jsou ženy. Film bývá pojat s humorem a ironií autorovi vlastní a často se dočkáme bizarních dějových zvratů.

Typická almodóvarovská – slátanina?

Diváka, který už prošel nějakou almodóvarovskou zkušeností, jistě nepřekvapí, že v Ženách na pokraji nervového zhroucení hlavní hrdinka chová ve svém půdním bytě slepice a nevěrného milence chce ztrestat otrávenou polévkou gazpacho. Přijde vám to přemrštěné? Ale kdepak, takový je Almodóvar.

Jeho oblíbenou herečkou je Meryl Streep a už v roce 1992 se stal členem poroty světoznámého filmového festivalu v Cannes.

Opravdový průlom nastal v roce 1999, kdy natočil film Vše o mé matce. Příběh o ženě, která se po smrti svého syna vydá hledat bývalého partnera živícího se jako transsexuální prostitutka, si vysloužil Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Právě zde se objevila nenápadná dívka, pro níž svěřená role znamenala průlom v kariéře. Byla to Penélope Cruz. Cenu filmové akademie získal i snímek Mluv s ní, ve kterém se střetávají osudy dvou mužů, pečujících o dvě ženy v kómatu.

Režisér si rád pohrává s emocemi diváka, kombinuje mezní životní situace s obhroublým humorem a divákům se to líbí. I tvůrci parodie Spanish movie si trefně vzali na paškál režisérovy oblíbené natáčecí lokace, a tak se část děje odehrává na místě zvaném typická almodóvarovská vesnice, kterou bychom my označili jako – Zapadákov.

Nic mu není svaté a žádné lidské téma mu není cizí. A zatímco někteří filmoví kritici s příchodem každého nového filmu trpí, diváci jsou unešeni. Jakou odezvu vyvolá i nové drama s lehce kanibalským názvem Kůže, kterou nosím, se dozvíte už na začátku září.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pedro Almodóvar se netají svojí orientací, ale ani slabostí pro ženy