Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Spanish Movie na DVD: Parodie, která oddělá jen pár vyvolených. I Lesliem Nielsenem

Nela Christovová

Nela Christovová

18. 8. 2011

Co by se stalo, kdyby… Právě s touhle myšlenkou si Španělé zřejmě až nezdravě dlouho pohrávali, až nakonec vytvořili parodii, která si bere na paškál snad všechny filmové žánry.

FOTO: Spanish Movie

Parodování se nevyhnula ani Penélope Cruz, Zdroj: distributor filmu

Film

Není parodie jako parodie. Ty osvědčené jako Připoutejte se, prosím nebo Scary Movie poukazují na stupiditu žánrů nebo konkrétních filmů tím, že se jejich děj snaží vyvést do extrému. A bláznivý scénář umocňuje ještě pošahanější herecké osazenstvo. I protagonistům ve Spanish Movie byste čiré šílenství, s jakým ničí vlastní životy, možná i věřili, přesto můžeme mluvit o parodii jen s výhradami.

V průběhu celého filmu se totiž nelze zbavit pocitu, že se režisér Javier Ruiz Caldera tak úplně nesnaží španělskou tvorbu zesměšnit (taky kopíruje samé kvalitní snímky), ale spíš sám pro sebe experimentuje s různými scénáři, které se v průběhu jakoby namátkou prolínají. A tak zjišťujeme, že holčička z Faunova labyrintu je ve skutečnosti sadistická trýznitelka všeho živého a za bratra má děsivého kluka ze Sirotčince. Navíc se v jejich domě rozpoutá peklo, které jako by místy vypadlo z (notně šilhavého) oka hororu REC.

Ptáte se, kdo to celé spískal? Nově najatá nezodpovědná chůva Ramira (Alexandra Jiménez), která s pořekadlem „kam nechodí slunce, tam chodí doktor“ vyšoupne neduživého kluka na čerstvý vzduch. A chlapeček, alergický na slunce, shoří na prach. Nezbývá než se tvářit, že je všechno v pořádku, což ovšem s bandou nadpřirozených slídilů za zády půjde jen stěží.

Zajímavé je sledovat, s jakou lehkostí Alexandra Jiménez díky intonaci a kadenci zhruba tisíc slov za minutu paroduje Penélope Cruz v dramatu Volver. Se zavřenýma očima byste mezi nimi těžko hledali rozdíl, což se zrovna nedá tvrdit o zapomnětlivé matce obou dětí (Sílvia Abril), která si pro změnu bere na paškál roli Nicole Kidman Těch druhých. Aby toho nebylo málo, v komedii si zahrála i Belén Rueda, která tak zparodovala svoji vlastní roli matky hledající syna v Sirotčinci. A pomyslnou třešničkou na dortu se stal tehdy dost sešlý král bláznivých komedií Leslie Nielsen, který se zde sice jen mihl, a přece dokázal vcelku pobavit.

FOTO: Spanish Movie

Kdepak se asi ukrývá ten tajný vchod?

Kamenem úrazu v našich podmínkách je fakt, že tahle komedie pečlivě cupuje to nejlepší právě ze španělské tvorby. Almodóvarův Volver nebo polohollywoodské Ty druhé sice viděl kdekdo, jenže tím se seznam běžně známých filmů blíží téměř ke konci. Kromě několika univerzálních vtípků ale nejde o žádnou třeskutou zábavu, navíc kvůli teskným melodiím a patetickým proslovům získáte pocit, že sledujete další přehnanou latinskoamerickou telenovelu.

DVD

Zřejmě ani naši dramaturgové příliš nevěřili skrytému potenciálu Spanish Movie, a tak si čeští diváci vysloužili jenom typicky sterilní český dabing. Po přepnutí do španělštiny se ale rázem ocitnete v jiném světě, a pihou na kráse se nestala ani nějaká občasná gramatická chybka v titulcích. Nudit se sice nebudete, ale s potrhanou bránicí na pohotovost taky zrovna nepoběžíte.

Spanish Movie

Komedie
Španělsko, 2009, 81 min

Režie: Javier Ruiz Caldera
Hrají: Alexandra Jiménez, Sílvia Abril, Carlos Areces, Alejandro Amenábar, Jaume Balagueró, Juan Antonio Bayona, Leticia Dolera, Eduardo Gómez, Álex de la Iglesia, Leslie Nielsen, Belén Rueda

Zvuk: český, španělský
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spanish Movie na DVD: Parodie, která oddělá jen pár vyvolených. I Lesliem Nielsenem