Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Fresh Film Fest 2011: Program festivalu navštíví zamilovaný tygr

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

23. 8. 2011

Fresh Film Fest začíná už zítra, 24. srpna, v Praze. Jako vždy se tento osmý ročník soustředí na debuty a studentské snímky. Zároveň ale narazíte na několik filmů, jež byly třeba i nominovány na Oscara, ale do běžné distribuce se nedostaly.

Cože, Oscar? Pro mě??, Zdroj: archiv Libora Pixy

Fresh Film Fest je festival především o studentských snímcích, které něčím vybočují. Můžou být o upírech, snaze emigrantů přeplavat přes hranice nebo prostě o lásce. Z českých snímků byste nejvíce pozornosti měli věnovat Graffitigerovi. Animovaný příběh o graffiti-tygrovi, jenž hledá ztracenou lásku, kterou mu smyli ze zdi, se probojoval i mezi nominace na studentského Oscara!

Fresh Film Fest se koná od 24. do 28. srpna v Praze. Na filmy se můžete dívat na sedmi místech včetně Paláce Akropolis, kina Světozor nebo letního kina v Riegrových sadech. V průběhu festivalu se představí na 150 snímků z celého světa.

Druhý význačný snímek se jmenuje podobně: Cagey Tigers. Název je ovšem to jediné, co by je spojovalo. Tento krátký film od režiséra Aramisova je totiž hraný a také se věnuje lásce, ovšem vzniklé z blízkého přátelství. Co je pak důležitější, toto pevné pouto kamarádství, nebo možnost vytvořit milostný vztah? Snímek se na festivalu v Cannes navíc probojoval do sekce Cinéfondation.

Podívejte se na videointerview s autorem Graffitigera, Liborem Pixou!

Kdo má rád Břetislava Pojara a jeho animace, přijde si na své hned druhý den. V rámci festivalu bude totiž ke zhlédnutí večerníček Pojďte, pane, budeme si hrát. Další český snímek, tentokrát nový, jenž zde dostane prostor, je Nic proti ničemu. Satirická komedie, která si dělá srandu z lidí, jejich hlouposti a zpátečnictví, objíždí celé léto filmové festivaly a sklízí jen chválu.

Na Fresh Film Festu bude v porotě, která hodnotí soutěžní filmy, sedět i režisér nového snímku Lůno. Benedek Fliegauf natočil netradiční snímek o klonování lidí, jenž není ani moc sci-fi, jako spíše psychologickým dramatem, které porovnává lidské hodnoty a nakousne téma incestu. Dalším hodně netradičním filmem je dokument Na dvorku. V letním kině se tak dozvíte první poslední o islandské hudbě.

Jaký je vůbec film Lůno? Přečtěte si recenzi od Terezy JaníkovéV neposlední řadě ale na festivalu uvidíte i na Oscara nominované filmy, které se přesto nedostaly do české kinodistribuce. Winter’s Bone dostal do širšího povědomí herečku Jennifer Lawrence (X-Men: První třída). Kromě její nominace na nejlepší herečku roku 2010 získal snímek ještě další tři: za nejlepší film, nejlepší mužskou vedlejší roli pro Johna Hawkese a za scénář.

Vedle toho působí Blue Valentine s nominací pro Michelle Williams (Zkrocená hora) trochu chudě, přesto ale kdo má rád Ryana Goslinga (Zápisník jedné lásky), přijde si na své. Navíc tahle smutná romance zahajuje celý letošní Fresh Film Fest.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fresh Film Fest 2011: Program festivalu navštíví zamilovaný tygr