Menu
TOPZINE.cz
Hudba

FOTO: Open Air Festival 2011. Chemical Brothers zrušili letiště v Panenském Týnci

Redakce

Redakce

13. 8. 2011

Kolotoč letních festivalů se tentokrát přesunul na letiště do Panenského Týnce. Druhý ročník Open Air festivalu odstartoval prvním ofiko dnem v pátek, kdy se stanové městečko čítající tisícovky návštěvníků probudilo do nadějně slunečného rána.

FOTO: Chemical Brothers

Duo Chemical Brothers jako hlavní hvězda Open Air Festivalu, Foto: Martin Chochola

Jako první přivítala hudby chtivé návštěvníky Second stage, na jejíž prkna vpustila skupinu Rara Avis. Ta před zraky skromného počtu ještě rozespalých přicházivších zahrála originální různorodý set, který měl sice do bujarého zahájení hodně daleko, ale přesto si kapela dokázala na pódiu pohrát se zvuky a elektronikou tak, že místy měl jejich koncert nádech post-punku.

Komu přišla po zahřívací večírkové noci vhod energická smršť, měl zdánlivou šanci si jít skočit na hlavní stage na Skyline. Ti to, jak bývá jejich dobrým zvykem, doslova odpíchli od podlahy. Jejich lekci jumpingu ovšem po třech písních zhatily povětrnostní podmínky, které nejdříve koncert na deset minut přerušily, poté ale z bezpečnostních důvodů celé jejich vystoupení k nelibosti fanoušků organizátoři úplně zrušili.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-panensky_tynec-hudba-open_air_festival-12_08_2011/]

Počasí se umoudřilo a za příjemným zklidněním se měli festivaloví obyvatelé příležitost vydat k palubě autobusu, kde se konalo vystoupení zas z úplně jiného, klidnějšího těsta. Trio Sunflower Caravan s sebou přivezlo chytlavé a dynamické melodie, které podtrhlo živelnou improvizací. Ta byla nutná už jen z toho důvodu, že se na malý prostor nepodařilo vměstnat hammondky ze sestavy klávesových nástrojů, které je zpěvák Andy spolu s klavírem zvyklý obsluhovat. Karavani odzbrojili přítomné svou instrumentální zdatností a podařilo se jim velice vkusnou formou odehnat mraky.

FOTO: Open Air Festival 2011

Open Air Festival 2011

Dalším zajímavým projektem s názvem Cartonnage se program festivalu přehoupl do podvečera. Otřepat se z pohupujících se melodií bylo díky ostrým elektronickým tónům linoucím se z mixáku tohoto uskupení celkem snadné. Úvodní skladbou z nového alba I´m Not Your Computer, žádající o pozornost (s příznačným názvem Attention please), si Cartonnage v čele se zpěvačkou Vandou, přeskakující v textech z angličtiny do francouzštiny, podmanili svým elektropopem celé osazenstvo vzhlížející k pódiu. Princeznovský look frontwoman do celého kontextu jejich muziky skvěle zapadl, jakkoli roztříštěně se to zprvu mohlo zdát. Chytlavé, zábavné, chytré a jiné.

Čtěte také: Kosheen předvedli na Sázava festu hudební destrukci

Mezeru při čekání na headlinery festivalu si mohli nadšenci nenáročného popu vyplnit kapelou Chinaski a chlapeckou, taneční, pěveckou a striptérskou skupinou Mig 21, jak charakterizuje její široký umělecký záběr sám frontman a neskutečný šoumen Jiří Macháček. I tentokrát dokázal rychle odzbrojit a polechtat bránice všech přítomných.

V roli předskokanů hlavních hvězd byli Tata Bojs, kteří, ač měli zkrátit čekání na Leftfield a Chemical Brothers, plnohodnotně sekundovali a úspěšně předvařili celé publikum. Průřez celé jejich tvorby i představení nových písní z aktuálního alba Ležatá osmička doplnili o čtyři čtvercové audiovizuální plochy, speciálně vytvořené pro projekci na tomto festivalu. Na nich mimo jiné proběhl klip k písni Opakování.

Program pompézně gradoval i spolu s intenzitou dešťových srážek. V duchu taneční elektronické hudby se už nesl prakticky celý zbytek večera. Odstartován byl britskou formací Leftfield. Tu ovšem zasáhla nepříjemná událost spojená se zhoršením zdravotního stavu jejich klávesáka a jednoho ze zakladatelů Neila Barnese, a proto skupina byla nucena vystoupit v obměněné sestavě.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-panensky_tynec-hudba-open_air_festival-chemical_brothers-12_08_2011/]

O magické půlnoci se spustily monstrózní projekce světelné show britského dua Chemical Brothers. Letiště v Panenském Týnci se okamžitě proměnilo v taneční a burácející dav, který nadšeně hltal nevídanou elektronicko-taneční show. Mezi tracky z aktuální desky Further byly zapojeny i části známých hitů, jako například Hey Boy Hey Girl, Galvanize nebo Star Guitar.

Kdo ještě nebyl tanečně ukojen a vyčerpán, vyřádil se na strhujícím elektro rocku belgických Goose, kde sám mohl zhodnotit, zda nebyli chemičtí bratři jen zdánlivým vyvrcholením páteční noci.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-panensky_tynec-hudba-open_air_festival-goose-12_08_2011/]

První den Open Air Festivalu byl ve znamení taneční elektronické hudby s úchvatnými světelnými projekcemi. Sobotní program ovládne emo punk v podání americké party Good Charlotte a alternativní rock jejich krajanů z formace Interpol.

Dle neoficiálních odhadů pořadatelů festivalu by se mohla letošní návštěvnost přiblížit k hranici pětadvacet tisíc návštěvníků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Open Air Festival 2011. Chemical Brothers zrušili letiště v Panenském Týnci