Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nejnovějším počinem Skyline proudí energie velkou silou

Radek Kolínský

Radek Kolínský

19. 3. 2011

Od doby svého vzniku zažila skupina Skyline mnohé. Vydali pět alb, jedno DVD, získali několik ocenění, vystupovali na nespočtu koncertů a festivalů a podobně. Po dlouhé době přišel zlom. Změna zpěvačky. Dosavadní Jitku Charvátovou vystřídala Marka Rybin. Právě s ní koncem loňského roku vydali desku Private Madness, Public Danger.

Zdroj: oficiální web kapely

Stalo se tak již v roce 1997, co vznikli pražští Skyline. Postupně se vytvořila parta, jenž ve své tvorbě zapojuje jak elektroniku, tak i punk či hip hop. Krátce na to si je pod svá ochranná křídla vzala agentura D Smack U Promotion. Po vydání debutové desky Riders in the Store se stali jednou ze skupin dosazovaných do klubu Roxy v Praze. Dále účinkovali třeba na Creamfields festivalu po boku hvězd á la Kosheen, na slovenské Pohodě zazářili v tentýž ročník jako Stereo MC´s a podobně.

Za živé vystoupení byli ohodnoceni jako nejlepší na českém Dance Awards. Skyline si také zahráli na několika místech po Evropě. Rovněž se ve velmi dobrém světle uvedli jako předkapela Underworld. Později také hráli jako hosté Nicka Cavea, Manu Chao a dalších interpretů. Vystoupení ve vyprodaném brněnském klubu vydali na DVD – s názvem Live In Fléda.

Producentem nejnovější, v pořadí již páté, desky se stal hudebník ze skupiny Tata Bojs, Dušan Neuwerth. Skyline jí pojmenovali Private Madness, Public Danger. Tak se nazýval  i pilotní díl britského seriálu Profesionálové. Z alba čiší neskutečně velká energie, jenž by se v každé písničce dala krájet. Nebojím se říct, že mi přibližně polovina skladeb na této placce připomíná jisté zahraniční kapely. Zejména to jsou Hadouken! a Crystal Castles. Mé tvrzení vychází hlavně z poslechu především elektronických melodií.

Velký podí na tom má také hlas MC Jakoba či Marky Rybin. Ta s ním umí neskutečné věci. Jednou nás rozdrtí až rockovým vokálem, jindy zase pohladí po tváři příjemným nádechem jakéhosi jazzu. Ať tak nebo onak, nová zpěvačka se s kapelou velmi rychle sžila a dvanáct kousků na tomto CD to jen dokazuje. Takovým malým bonusem budiž videoklip na Get Out, jenž už teď vítězí v nejedné hitparádě. Nechci zde používat tolika lidmi neoblíbenou větu, jenž začíná slovy: Na české poměry … Ne, novinka od Skyline je zkrátka a dobře svižná, plná tanečně kytarových odtrhovaček a rebelská zároveň. Prostě se nadmíru povedla.

Skyline – Private Madness, Public Danger
Vydáno: 10/2010
Skladby: You Don´t Know Me, Black Hole, Hungover, Get Out, Puppets, Fever Pitch, Night, City Lights, Me Me Me, Boost!, Better Bright Tomorrows, Tell Your Town Goodbye
Vydalo: SubPub Records
Celkový čas: 43:57
Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejnovějším počinem Skyline proudí energie velkou silou