Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Macháček a Dyk. Jsou to spíš zpěváci z letních festivalů, nebo herci?

Redakce

Redakce

26. 6. 2011

Herec, nebo muzikant? Zpívat, nebo hrát? Někdy se na scéně objeví taková osobnost, která neodolá ani jednomu. Tímto velkým třeskem mezi dvěma uměleckými světy vznikne zvláštní hvězda. Hvězda dvou duší v jedné osobě. Jejími jednoznačným představiteli jsou Jiří Macháček a Vojtěch Dyk.

Jiří Macháček je showman před kamerou i za kytarou, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Jak se na svět vyklube osobnost, jež má výborné herecké nadání, k tomu ovládá zpěv a je schopná si založit kapelu? Pro nápovědu nemusíme chodit daleko, příklady máme přímo před sebou. Jiřího Macháčka a Vojtěcha Dyka. Nejsou samozřejmě jediní na světě, ale na české populární scéně jsou momentálně nejžhavějšími terči sledování.

Oba tito umělci mají rozjetou hereckou kariéru a k tomu jsou frontmani kapel, které předvádějí nejen kvalitní hudební vystoupení, ale i scénické pojednání. Dalo by se říci, že na jevišti vytvářejí dokonalé představení. Jak Macháček, tak Dyk dělají ze svých koncertů bláznivou show, která diváky baví. Do představení zapojují své herecké dovednosti a neuspokojují publikum pouze hudbou, ale i herectvím.

To, že pánové své řemeslo opravdu umí, dokazují patřičná ocenění. Jiří Macháček získal Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Samotáři, současně pokračuje ve vystupování v kapele Mig 21. Jeho posledním natočeným filmem je snímek Odcházení podle předlohy Václava Havla. Společně se členy své kapely vytváří vlastní hudbu i texty. Jeho souběžník Vojtěch Dyk je jeho dobrým známým. Společně si zahráli ve filmu Ženy v pokušení. Vojtěch má na svém kontě Slavíka za Skokana roku a Cenu Alfreda Radoka, obě za rok 2009. S kapelou NightWork sklízí úspěchy podobné Macháčkovi.

Chceme-li porovnat působení těchto mužů, není to tak jednoduché. Macháček je spíše filmovým hercem a Dyk zase divadelním. Je pravda, že i Jiří hraje v divadle a Vojtěch ve filmech či seriálech, ale jejich herecké umění není úplně stejné. Kde se setkávají s největší obdobou, je právě hudební jeviště. Macháček neopomene zazpívat, jak rád tančí, a Dyk předvede hit o teplákové soupravě.

Těžko říct z pohledu obyčejného smrtelníka, jak je možné mít takový talent a umět se o něj podělit s takovou noblesou. Být umělec tolika tváří a tolika gest je obdivuhodné. A diváci/posluchači si své oblíbence, ať je to Vojtěch Dyk, Jiří Macháček či někdo další, můžou nejvíce vychutnat na letních festivalech, které jejich kapely objíždějí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Macháček a Dyk. Jsou to spíš zpěváci z letních festivalů, nebo herci?