Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival francouzského filmu 2012 nabídne vítěze z Oscarů i Cannes

Jan Novotný

Jan Novotný

21. 11. 2012

Letošní jubilejní 15. ročník Festivalu francouzského filmu bude slavnostně zahájen v pražském kině Lucerna. Hlavní částí programu je deset předpremiér nových francouzských filmů, které si přijdou osobně představit dokonce čtyři režiséři.

FOTO: Cesta na Měsíc

Barevná Cesta na Měsíc. Zdroj: Film Europe

Festival francouzského filmu bude zahájen zvláštním uvedením filmu Thérèse Desqueyroux, který je posledním snímkem francouzského režiséra Clauda Millera. V hlavních rolích historického dramatu excelují Audrey Tautou, Gilles Lellouche a Anaïs Demoustier. Festival projekcí tohoto snímku na slavnostním zahájení vzdá poctu významnému tvůrci, který zemřel letos v dubnu.

Informace o Festivalu francouzských filmů
Doba trvání: 22. až 28. listopad
Místo: Praha – Kino 35, Světozor, CineStar Anděl; Brno – Art; České Budějovice – Kotva
Vstupné: 90 Kč

Většina z hvězdné režisérské sestavy uvede své filmy v české předpremiéře během druhého festivalového večera, tedy v pátek 23. listopadu.

V čele smršti francouzských snímků stojí letošní Zlatou palmou z Cannes oceněné drama Michaela Hanekeho Láska, také mnoha cenami ověnčené drama Ministr režiséra Pierra Schoellera či pocta výjimečnému umělci, stěžejnímu režisérovi francouzské nové vlny, Alainu Resnaisovi a připomenutí tvorby neméně atraktivního režiséra Leose Caraxe. Herecké ikony, Pierre Richard, Guy Bedos, Géraldine Chaplin a Jane Fonda, se pak sešly v komedii Stéphana Robelina Co kdybychom žili společně?


Diváky očekávaným filmem je snímek Holy Motors režiséra Leose Caraxe nebo komedie z kulinářského prostředí s Jeanem Renem a Michaëlem Younem Oui, šéfe!

Diváci nebudou ochuzeni ani o Večer krátkých filmů. Tam své filmy předvedou osobnosti mladé generace. Diváci se mohou těšit na setkání s charismatickou Sofií Bablauni, režisérkou filmu Co ti můžu přát před bojem, či s Lewisem-Martinem Soucym, tvůrcem krátké ironické hříčky Prodám mluvícího psa, cena 10 euro.

Podívejte se na kompletní přehled deseti předpremiér

Novinkou je prezentace studentských filmů v sekci FAMU v Cannes, čímž festival také poděkuje za dlouholetou spolupráci právě s pražskou školou.

Sekce Filmové hity se ohlédne za nejlepšími distribučními tituly roku 2012. Můžete se tak těšit na filmy Nedotknutelní, Něžnost, The Artist, Cesta na Měsíc – Podivuhodná cesta, Obchod pro sebevrahy, Bohémský život a další výjimečnosti francouzské filmové tvorby za loňský rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival francouzského filmu 2012 nabídne vítěze z Oscarů i Cannes